reklama

Nakažený Trump byl transportován vrtulníkem do nemocnice. Dostal Remdesivir

Lékař Bílého domu oznámil, že Trump začal brát lék Remdesivir, ale že nepotřebuje kyslíkovou podporu, informovala dnes agentura Reuters. Trump dnes ráno z nemocnice tweetnul, že se cítí dobře.

reklama

„Prezident Trump zůstává v dobrém stavu, má mírné příznaky a pracuje po celý den,“ uvedla tisková mluvčí Kayleigh McEnanyová, podle které hlava státu zamířila do nemocnice jen z velké opatrnosti. „Na doporučení lékařů bude prezident v příštích několika dnech pracovat z nemocnice,“ dodala.

Do vrtulníku, který Trumpa do vojenské nemocnice Waltera Reeda v Bethesdě nedaleko Washingtonu přepravil, došel z Bílého domu prezident sám, byl v obleku a měl černou roušku. Zamával přitom novinářům, aniž by se zastavil a něco jim řekl.

„Chci všem poděkovat za obrovskou podporu,“ řekl Trump na videu zveřejněném na Twitteru krátce po převozu do nemocnice a natočeném podle médií krátce předtím. „Myslím, že je mi velmi dobře,“ dodal Trump.

Lékař Bílého domu podle CNN označil prezidenta za „unaveného, ale v dobré náladě“. Trump v pátek ráno oznámil na Twitteru, že má pozitivní test na koronavirus.

Zpráva také říká, že první dáma Melania Trumpová má pouze mírný kašel s bolestmi hlavy a zbytek první rodiny je v pořádku.

Trumpův lékař Sean Conley uvedl, že prezident dostal experimentální lék vyvinutý farmaceutickou společností Regeneron, u něhož se prokázaly dobré výsledky v klinických studiích u menšího počtu pacientů. Podle Conleyho dostává Trump i zinek, vitamín D, aspirin, famotidin a melatonin.

Později Conley oznámil, že Trump ssice nepotřebuje podpůrný kyslík, ale že po konzultaci se specialisty u něj zvolili léčbu Remdesivirem a že už dostal první dávku tohoto léku.

U viceprezidenta Mikea Pence, který by v případě Trumpovy neschopnosti vykonávat úřad převzal prezidentské pravomoci, dnešní testy přítomnost viru SARS-CoV-2 neprokázaly. Oznámil to jeho mluvčí. Pence a jeho tým však podle zdrojů z Bílého domu budou od nynějška pracovat v jiných budovách než prezident, aby se snížilo riziko vzájemné nákazy. Viceprezident bude pokračovat ve svém předvolebním programu beze změny.

Asistentka komunikace v Bílém domě Alyssa Farah už ale řekla CNN, že k žádnému přenosu moci na Pence nedojde.

K tématu

„Diagnóza znamená tvrdou ránu pro prezidenta, který se ze všech sil snaží přesvědčit americkou veřejnost, že to nejhorší z pandemie už mají za sebou,“ uvedla agentura AP. Dodala, že Bílý dům nedokázal Trumpa uchránit před nákazou, přestože má přístup k „takřka neomezeným prostředkům“. To prý povede k otázkám, zda je možné ve zbytku USA při obnovování ekonomických a společenských aktivit ochránit zaměstnance, studenty a širokou veřejnost.

Trumpův demokratický soupeř v nadcházejících volbách Joe Biden na Twitteru popřál společně se svou ženou Jill Trumpovi a první dámě rychlé zotavení. „Budeme se nadále modlit za zdraví a bezpečí prezidenta a jeho rodiny,“ napsal demokratický kandidát, který měl dnes dva testy na koronavirus negativní a pokračuje v plánovaném předvolebním programu.

Na předvolebním mítinku v Grand Rapids (stát Michigan) ale Biden prohlásil, že Trumpova diagnóza je čerstvou připomínkou toho, že pandemii je třeba brát vážně. Biden také vyzval Američany, aby nosili roušky, a kritizoval prezidenta, že často roušku nenosil a pořádal velká volební shromáždění, kde nebyla dodržována bezpečná vzdálenost. „Buďte patrioti... což ale není o tom být drsným chlapíkem,“ dodal Biden.

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Že do rozhodujícího dne amerických prezidentských voleb zbývá už jen týden a půl, připomněla i politicky rušná sobota, v níž o sobě dali vědět současný prezident Donald Trump i bývalý prezident Barack Obama. Oba tak učinili ve státě, který tradičně hraje ve volebním klání naprosto zásadní roli – na Floridě. Zatímco současný šéf Bílého domu v předčasném termínu odvolil (a pochlubil se tím, že zvolil sám sebe), ten bývalý se proti němu silně vymezil. Emocemi nabitá předvolební kampaň v nebývale rozdělených Spojených státech se blíží do svého dramatického finále. A my pro vás situaci sledujeme přímo na místě.

Koronavirus

Většina Čechů se koronaviru bojí. Skoro polovina obyvatel se už s nemocí setkala

Většina Čechů se koronaviru bojí. Skoro polovina obyvatel se už s nemocí setkala

Mezi Čechy roste strach z pandemie koronaviru. Uvádí to společný projekt výzkumných agentur s názvem National Pandemic Alarm. Vyplývá z něj, že nadpoloviční většina Čechů se na vývoj pandemie dívá pesimisticky. Češi se navíc nepříliš kladně vyjadřují směrem k očkování proti nemoci COVID-19. Do výzkumu se kromě Čechů zapojili i Slováci, Poláci, Maďaři a Bulhaři.

reklama
Týden dovolené nebo masité jídlo. Co je pro Slováky nejméně dostupný luxus?
Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili nejméně osm dětí
reklama
reklama
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá

Vláda

Domácí zpravodajství

Je to komické. K porušení nařízení nedošlo, hájí ombudsman Křeček Prymulu
Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Další články
reklama
reklama