reklama

Trumpův koronavirus už začal drtit akciové burzy. Přežije to ekonomika?

Ranní obchodování na asijských a evropských burzách je silně ovlivněno zprávou o pozitivním testu na koronavirus u Donalda Trumpa a americké první dámy Melanie. Výprodej se dá očekávat také na Wall Street, futures (kontrakty na dodání akcií v budoucnu) na americké akcie totiž spadly skoro o 1,5 procenta. Podle analytiků ale nakonec možná převáží očekávaná příznivá data z amerického trhu práce.

reklama

Přestože zpráva o Trumpově zdravotním stavu přišla v době, kdy Wall Street ulehla k nočnímu spánku, akciové futures už stihly reagovat poklesem. Dá se tedy očekávat, že indexy Dow Jones, S&P 500 i technologický Nasdaq po otevření obchodního parketu začnou prudce oslabovat. Podle vývoje futures by měl být pokles mezi 1,5 a dvěma procenty.

Na burzách, kde se v době zveřejnění výsledků Trumpových testů obchodovalo, už k propadu došlo. Tokijský index Nikkei ztratil 0,7 procenta, australský S&P/ASX 200 oslabil o 1,5 procenta. Rovněž Evropa se probudila do kalného pátečního rána a Frankfurt odepsal už téměř 1,4 procenta. Pražská burza zatím hledá směr, leč začala obchodovat v mírně negativním teritoriu a v okamžiku publikace tohoto textu ztrácela více než půl procenta.

Čeká se na data z trhu práce

Pro americkou, ale ani světovou ekonomiku by to však nemuselo znamenat příliš velký otřes. Během pátku totiž budou zveřejněna aktuální data z trhu práce v USA za září, kde se očekává zlepšení. „Klíčové statistiky z amerického trhu práce by měly vykázat další solidní počet nově vytvořených pracovních míst a pokles nezaměstnanosti pod osm procent,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Jana Steckerová, analytička Komerční banky.

Počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor by měl v září podle Steckerové vzrůst o dalších 925 tisíc. „Tvorba nových pracovních míst je tak stále vysoká, ačkoli její tempo ve srovnání s prvními měsíci po otevření ekonomiky zpomaluje,“ dodala. Nejvíce pracovních příležitostí vzniklo v maloobchodě, zdravotnictví, umění a zábavě nebo pohostinství. „I tak ale v USA ve srovnání se situací před propuknutím pandemie koronaviru chybí více než jedenáct milionů pracovních míst,“ uzavřela Steckerová s tím, že Trumpův koronavirus může vnést na trhy nejistotu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Konec testování v mateřských školách? Hygienička prozradila, kdy se dětem uleví
reklama
reklama
Konečně spravedlnost, slaví Američané verdikt poroty v případu Floyda. Vyrazili do ulic

USA

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Hlavně nezmínit Klause. Petr Fiala nadělil ODS ke 30. výročí cancel culture
Spor o testování v semilské škole pokračuje. Po odvolání ředitele se zástupkyně neshodnou
Další články
reklama
reklama