reklama

Trumpův koronavirus už začal drtit akciové burzy. Přežije to ekonomika?

Ranní obchodování na asijských a evropských burzách je silně ovlivněno zprávou o pozitivním testu na koronavirus u Donalda Trumpa a americké první dámy Melanie. Výprodej se dá očekávat také na Wall Street, futures (kontrakty na dodání akcií v budoucnu) na americké akcie totiž spadly skoro o 1,5 procenta. Podle analytiků ale nakonec možná převáží očekávaná příznivá data z amerického trhu práce.

reklama

Přestože zpráva o Trumpově zdravotním stavu přišla v době, kdy Wall Street ulehla k nočnímu spánku, akciové futures už stihly reagovat poklesem. Dá se tedy očekávat, že indexy Dow Jones, S&P 500 i technologický Nasdaq po otevření obchodního parketu začnou prudce oslabovat. Podle vývoje futures by měl být pokles mezi 1,5 a dvěma procenty.

Na burzách, kde se v době zveřejnění výsledků Trumpových testů obchodovalo, už k propadu došlo. Tokijský index Nikkei ztratil 0,7 procenta, australský S&P/ASX 200 oslabil o 1,5 procenta. Rovněž Evropa se probudila do kalného pátečního rána a Frankfurt odepsal už téměř 1,4 procenta. Pražská burza zatím hledá směr, leč začala obchodovat v mírně negativním teritoriu a v okamžiku publikace tohoto textu ztrácela více než půl procenta.

Čeká se na data z trhu práce

Pro americkou, ale ani světovou ekonomiku by to však nemuselo znamenat příliš velký otřes. Během pátku totiž budou zveřejněna aktuální data z trhu práce v USA za září, kde se očekává zlepšení. „Klíčové statistiky z amerického trhu práce by měly vykázat další solidní počet nově vytvořených pracovních míst a pokles nezaměstnanosti pod osm procent,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Jana Steckerová, analytička Komerční banky.

Počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor by měl v září podle Steckerové vzrůst o dalších 925 tisíc. „Tvorba nových pracovních míst je tak stále vysoká, ačkoli její tempo ve srovnání s prvními měsíci po otevření ekonomiky zpomaluje,“ dodala. Nejvíce pracovních příležitostí vzniklo v maloobchodě, zdravotnictví, umění a zábavě nebo pohostinství. „I tak ale v USA ve srovnání se situací před propuknutím pandemie koronaviru chybí více než jedenáct milionů pracovních míst,“ uzavřela Steckerová s tím, že Trumpův koronavirus může vnést na trhy nejistotu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama