reklama

Trump, Bolsonaro, Johnson i princ z Walesu. Kteří státníci se nakazili koronavirem?

Kteří státníci se ve světě nakazili koronavirem?
Zdroj: Profimedia.cz

Koronavirem se po celém světě nakazilo už více než 34 milionů lidí. Nemoc COVID-19 se nevyhýbá ani nejvyšším patrům světové politiky. Vedle Donalda Trumpa se s ní už potýkali například britský premiér Boris Johnson, brazilský prezident Jair Bolsonaro nebo běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

reklama

Stačily dva dny na to, aby se Velká Británie probrala z koronavirové letargie. Během 25. března úřady oznámily, že se nakazil princ Charles, o dva dny později už byl v domácí karanténě i premiér Johnson. A Britové se báli také o královnu, která raději opustila Londýn a usídlila se na hradě Windsor.

Johnson, který zpočátku pandemii zlehčoval, pár dní řídil Spojené království z pokoje, poté se mu ale přitížilo a musel do nemocnice. Tam se jeho stav výrazně zhoršil a premiér skončil na plicní ventilaci. Nemoc nakonec přemohl a do politiky se vrátil jako vyměněný. Okamžitě začal pracovat na protikoronavirových opatřeních.

Britský premiér Boris Johnson
Britský premiér Boris Johnson
Zdroj: Profimedia.cz

V březnu se nakazil koronavirem také francouzský politik Michel Barnier, který je hlavním vyjednavačem Evropské unie v záležitosti brexitového vyrovnání. Vedle něj byla po návratu z Británie pozitivně testována na koronavirus také kanadská první dáma Sophie Gregoire Trudeauová.

V červnu skončil v nemocnici s COVID-19 také honduraský prezident Juan Orlando Hernandez. Šestnáct dní po pozitivním testu ji opustil a pronesl emotivní projev. „Říkají, že je to hra, dokud se nenakazí jejich blízcí nebo oni sami,“ řekl v národní televizi.

V červenci pak „dohnal“ koronavirus dva notorické zpochybňovače pandemie – brazilského prezidenta Jaira Bolsonara a běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Oba jmenovaní měli lehký průběh nemoci. Následně se ale Bolsonaro začal na veřejnosti objevovat s rouškou. To Lukašenko dál tvrdí, že lék na koronavirus už roky existuje –⁠ a je jím vodka.

Během července se nakazila také prozatímní bolívijská prezidentka Jeanine Áñezová a řídila zemi z domácí karantény. Průběh její nemoci si nevyžádal péči lékařů.

V září se koronavirem nakazil bývalý italský premiér a podnikatel Silvio Berlusconi, který podle svých slov prodělal „pekelnou“ nemoc. Několik dní byl v péči lékařů a jeho zdravotní stav byl vážný. V polovině září ale nemocnici nakonec šťastně opustil.

Zatím posledním nakaženým státníkem je Donald Trump. Jak na to reagují světové trhy, jsme psali zde. Co to může znamenat pro americké volby, se dočtete v tomto článku.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády

Slovenská vládní koalice čelí rok od parlamentních voleb největší krizi. Šéf menší koaliční strany Svoboda a solidarita (SaS) a vicepremiér Richard Sulík ve středu vyzval k rekonstrukci vlády, předčasné volby ale odmítl. Vztahy v koalici vyostřila zhoršující se situace v souvislosti se šířením koronaviru a okolnosti nákupu ruské vakcíny Sputnik V proti covidu. Už v úterý nejmenší ze čtyř vládních stran Za lidi varovala, že selhání při řízení pandemie představuje riziko rozpadu koalice.

Zdravotnictví

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Nemocnice bijí na poplach. Téměř ve všech krajích je situace nejvážnější za celou dobu pandemie. Aktuálně leží v nemocnici s covidem 8162 pacientů a z toho 1661 v těžkém stavu. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je současná situace v nemocnicích mimořádně vážná a jejich rezervní kapacita je nejnižší od začátku pandemie. Ptali jsme se i přímo jednotlivých nemocnic a přinášíme vám jejich výpovědi o denní realitě.

Rozhovor

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Česko se řítí z kopce proti zdi a do řízení epidemie musí podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly zasáhnout prezident Miloš Zeman. Odborový předák to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň také uvedl, že kritiku Andreje Babiše bere jako ocenění a potvrzení toho, že z něj má strach. Středula se dále rozpovídal i o své kandidatuře na prezidenta nebo případné účasti v Zemanově úřednické vládě.

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Zázrak jménem kanabidiol? Pomáhá při depresích i rakovině, tvrdí Stabla
Další články
reklama
reklama