reklama

Koronavirus v Česku: přibylo nejvíce nakažených od konce června. Stav dvaceti je vážný

V Česku za pátek přibylo 281 prokázaných případů nemoci COVID-19. Je to nejvýraznější denní nárůst od konce června. Celkový počet nakažených od začátku epidemie v Česku přesáhl už 15 000. Aktuálně nemocných je rekordních 5 290 lidí. Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama

Od začátku března, kdy byl nový koronavirus v Česku odhalen poprvé, se jím nakazilo 15 081 lidí. Více než tři pětiny z nich se z nemoci vyléčily. Naopak 369 lidí v souvislosti s koronavirem zemřelo, z toho dva v pátek.

V českých nemocnicích je 142 lidí s COVID-19. Stav dvaceti z nich je vážný.

K tématu

Třináctí v EU podle počtu nakažených

Podle počtu nakažených novým typem koronaviru je ČR v EU s 15 081 případy na 13. místě. Nejvíce případů v EU bylo zaznamenáno ve Španělsku (319 501), Itálii (245 590) a v Německu (205 960). Nejméně na Maltě (686), Kypru (1047) a v Lotyšsku (1205).

Počet nově prokázaných případů infekce v tomto týdnu v Česku čtyřikrát po sobě překročil dvě stovky za den. V úterý zachytily laboratoře v Česku 206 případů, o den později bylo pozitivních testů o 40 více. Ve čtvrtek nárůst mírně zpomalil na 235, za pátek přibylo přes 280 případů, což je nejvyšší denní nárůst od 28. června.

Kvůli zvýšenému počtu nakažených v Česku ode dneška platí nová opatření proti šíření koronaviru. Lidé musí nosit roušky na vnitřních hromadných akcích nad 100 lidí, jde o kulturní a sportovní akce, ale také svatby a pohřby uvnitř budov. Od pondělí pak bude omezena kapacita těchto akcí ze současné tisícovky lidí na polovinu.

Opatření ohledně nošení roušek se netýká obchodů nebo restaurací. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) není možné bary a diskotéky, kde se podávají nápoje, vydělit z provozoven stravování, pro která opatření neplatí. Musí jít o organizovanou akci s omezeným počtem návštěvníků v jednom čase a na jednom místě.

Nejvíce nakažených je stále na Karvinsku

V Česku je několik lokálních ohnisek nemoci COVID-19. Nejvíce nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel vykazuje Karvinsko, a to téměř 63. V sousedním Frýdecko-Místecku je to přibližně 36 případů na 100 000 obyvatel.

K tématu

Téměř 52 nových případů nákazy za poslední týden v přepočtu na 100 000 obyvatel je podle údajů ministerstva zdravotnictví na Jihlavsku. Počet pacientů s koronavirem v jihlavském Alzheimercentru stoupl na 56. Jde o 39 klientů zařízení a 17 zaměstnanců. Alzheimercentrum kvůli současné situaci shání brigádníky, kteří by pomohli s péčí o klienty. Řekla to mediální zástupkyně Alzheimercentra Martina Svobodová. V pátek bylo v zařízení 46 nakažených.

Přes 25 nových případů na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní je na Jablonecku. V Libereckém a Ústeckém kraji od pátku krajské hygieny kvůli šíření koronaviru znovu zavedly povinnost nosit roušky při návštěvě zdravotnických a sociálních zařízení či lékáren.

Rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem v posledních dnech vykazuje Praha. Za 24 hodin do pátečního podvečera přibylo 38 infikovaných. Za nárůstem nakažených v posledních dnech stojí mimo jiné ohnisko v nočním klubu Techtle Mechtle. V hlavním městě bude od pondělí platit povinnost zakrytí úst a nosu v nepobytových zdravotnických zařízeních, tedy například v lékárnách nebo v čekárnách u lékaře. Dosud povinnost platila jen v nemocnicích.

Další hlavní zprávy

reklama
Čeští odmítači koronaviru. Opatřením nevěří celebrity, lékaři ani tisíce občanů
Na knihovny se při vyhlašování opatření zapomnělo. Teď nesmí mít ani výdejní okénko
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
Slavia porazila oslabený Leverkusen a poprvé v EL vyhrála. Liberec i Sparta podlehly
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama