reklama

Koronaviru mám plné zuby, strašit druhou vlnou je absurdní, říká senátorka Dernerová

Strašit druhou vlnou koronaviru je podle lékařky a senátorky klubu Starostů a nezávislých Aleny Dernerové naprosto absurdní. Nyní především potřebujeme osvětu o tom, co je virus zač a jak se vůbec přenáší, uvedla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS, který s ní vedl moderátor Pavel Štrunc.

reklama

„Nemám ráda slovo druhá vlna. V této fázi mi přijde naprosto absurdní s ní strašit. Bude tady totální hysterie,“ sdělila Dernerová v rozhovoru s Pavlem Štruncem. Podle ní je chyba především v komunikaci. „Nemyslím, že by měl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch rezignovat. Za chaos může především krajská hygiena. Celý systém je špatně nastavený,“ řekla.

Připomněla také, že u většiny nakažených horníků se neprojevily příznaky COVID-19. „Jsou to přenašeči, ale zároveň lidé, kteří společnost promořují, a to je dost podstatné. Díky nim se bude zvyšovat odolnost populace,“ sdělila. Podle ní je všechno jen hra s čísly. „Zajímaly by mě opravdové statistiky. Sama mám covidu už plné zuby,“ dodala.

Obrovská a zbytečná panika

Dernerová souhlasí s názorem senátora Jana Žaloudíka, který prohlásil, že se s koronavirem doslova blázní. „Ano, zprvopočátku jsme byli všichni vyděšení. Záběry v médiích byly katastrofické, projevila se obrovská panika. Řekla jsem si, že takhle teda ne,“ sdělila. S manželem proto i v době největších restrikcí chodila ven na procházky. „Ušli jsme nesmírné kvantum kilometrů. Někdy i bez roušky, když nebyl nikdo kolem nás. A myslím, že jsme udělali dobře. Zdravou mysl a imunitní systém máte mít jako prioritu v boji proti jakékoli infekci,“ dodala.

K tématu

Podle Dernerové chybí osvěta týkající se koronaviru. „Špatně se komunikovalo, jak se virus přenáší. Mnozí neví, že se koronavirus nejvíce přenáší kapénkovou cestou a že záleží na množství jednotlivé dávky,“ uvedla. „Lidé mají strach, že koronavirus lítá vzduchem. Musíme opakovaně říkat, že se nemůžeme nakazit, když chodíme dva metry od sebe,“ řekla s tím, že velká vina leží na médiích, která dávají prostor lidem, kteří mají tendence strašit. Vzniklý chaos zanechal podle Dernerové na řadě lidí psychické následky.

Problémem, o kterém se moc nemluvilo, byli vážně nemocní pacienti, kteří měli naplánované výkony, ale ty se ze dne na den zrušily. „Nic se nedělo třeba šest týdnů, někde až dva měsíce,“ řekla s tím, že existují případy, že lidé se svým zdravotním problémem nevyhledali lékaře a zemřeli. A navíc si mnozí českého zdravotnictví stále neváží. „Mají přijít třeba na magnetickou rezonanci, na kterou se dlouho čeká, ale dovolí si nepřijít a ani se neomluví,“ sdělila.

Pandemie měla vliv i na děti. „Chodí za mnou děti, které absolvovaly distanční výuku a projevují se u nich poruchy zraku nebo soustředěnosti. Na počítači trávily volný čas, ale také vypracovávaly úkoly. Strávily tak u nich více času než obvykle. Digitální technologie by nám měly pomáhat, nikoliv nás ovládat,“ dodala.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

  • Aktualizováno

Českem stále rezonují dozvuky nedělní demonstrace na Staroměstském náměstí. Původně poklidný protest přerostl v násilné střety mezi částí demonstrantů a policisty. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) rozpoutali násilnosti fotbaloví chuligáni. Fanoušci ostravského Baníku, kteří byli jedni z hlavních iniciátorů spojení ultras a chuligánských skupin z celé republiky, to ale vidí jinak. Ve vyjádření pro CNN Prima NEWS z rozpoutání násilností viní policisty. Ti to ale odmítají, podle nich to nedává smysl.

Domácí

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Koně, slzný plyn a vodní děla na straně policie. Z opačné strany lahve, kameny a dělobuchy. Nedělní pražská demonstrace proti vládním opatřením se zvrhla v násilnosti. Policie předvedla 144 lidí, z nich stíhá 14. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) požaduje nejvyšší možné tresty jak pro organizátory, tak pro účastníky, kteří nedodržovali rozestupy a neměli roušky. Částky mohou jít do milionů korun. Nedělní demonstraci se věnoval i pořad 360° Pavlíny Wolfové.

reklama
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
Desetitisíce lidí ve Francii uctili památku setnutého učitele. Podpořili je i imámové
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
reklama
reklama
Hrdinové nedělní demonstrace. Na policejní koně létaly dlažební kostky, přesto vydrželi

Krimi

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Další články
reklama
reklama