reklama

Koronaviru mám plné zuby, strašit druhou vlnou je absurdní, říká senátorka Dernerová

Strašit druhou vlnou koronaviru je podle lékařky a senátorky klubu Starostů a nezávislých Aleny Dernerové naprosto absurdní. Nyní především potřebujeme osvětu o tom, co je virus zač a jak se vůbec přenáší, uvedla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS, který s ní vedl moderátor Pavel Štrunc.

reklama

„Nemám ráda slovo druhá vlna. V této fázi mi přijde naprosto absurdní s ní strašit. Bude tady totální hysterie,“ sdělila Dernerová v rozhovoru s Pavlem Štruncem. Podle ní je chyba především v komunikaci. „Nemyslím, že by měl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch rezignovat. Za chaos může především krajská hygiena. Celý systém je špatně nastavený,“ řekla.

Připomněla také, že u většiny nakažených horníků se neprojevily příznaky COVID-19. „Jsou to přenašeči, ale zároveň lidé, kteří společnost promořují, a to je dost podstatné. Díky nim se bude zvyšovat odolnost populace,“ sdělila. Podle ní je všechno jen hra s čísly. „Zajímaly by mě opravdové statistiky. Sama mám covidu už plné zuby,“ dodala.

Obrovská a zbytečná panika

Dernerová souhlasí s názorem senátora Jana Žaloudíka, který prohlásil, že se s koronavirem doslova blázní. „Ano, zprvopočátku jsme byli všichni vyděšení. Záběry v médiích byly katastrofické, projevila se obrovská panika. Řekla jsem si, že takhle teda ne,“ sdělila. S manželem proto i v době největších restrikcí chodila ven na procházky. „Ušli jsme nesmírné kvantum kilometrů. Někdy i bez roušky, když nebyl nikdo kolem nás. A myslím, že jsme udělali dobře. Zdravou mysl a imunitní systém máte mít jako prioritu v boji proti jakékoli infekci,“ dodala.

Podle Dernerové chybí osvěta týkající se koronaviru. „Špatně se komunikovalo, jak se virus přenáší. Mnozí neví, že se koronavirus nejvíce přenáší kapénkovou cestou a že záleží na množství jednotlivé dávky,“ uvedla. „Lidé mají strach, že koronavirus lítá vzduchem. Musíme opakovaně říkat, že se nemůžeme nakazit, když chodíme dva metry od sebe,“ řekla s tím, že velká vina leží na médiích, která dávají prostor lidem, kteří mají tendence strašit. Vzniklý chaos zanechal podle Dernerové na řadě lidí psychické následky.

Problémem, o kterém se moc nemluvilo, byli vážně nemocní pacienti, kteří měli naplánované výkony, ale ty se ze dne na den zrušily. „Nic se nedělo třeba šest týdnů, někde až dva měsíce,“ řekla s tím, že existují případy, že lidé se svým zdravotním problémem nevyhledali lékaře a zemřeli. A navíc si mnozí českého zdravotnictví stále neváží. „Mají přijít třeba na magnetickou rezonanci, na kterou se dlouho čeká, ale dovolí si nepřijít a ani se neomluví,“ sdělila.

Pandemie měla vliv i na děti. „Chodí za mnou děti, které absolvovaly distanční výuku a projevují se u nich poruchy zraku nebo soustředěnosti. Na počítači trávily volný čas, ale také vypracovávaly úkoly. Strávily tak u nich více času než obvykle. Digitální technologie by nám měly pomáhat, nikoliv nás ovládat,“ dodala.

Tagy:

Hlavní zprávy

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů
Počasí

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Praha dopisem požádala ambulantní specialisty, aby pomohli v nemocnicích. Primátor Zdeněk Hřib se odvolává na ředitele pražských fakultních nemocnic a tvrdí, že na konci prosince bude chybět 150 lékařů a 150 sester. Myslí si šéf specialistů, že je možno lékaře nahradit? Nejen o tom v Hlavních zprávách od 18:55.

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

Třenice ve vládní koalici: Kuba by povinně očkoval lidi 60+, Válek s Chlíbkem jsou proti

K povinnému očkování lidí nad 60 let s největší pravděpodobností nedojde. Ačkoliv jej prosazuje končící premiér Andrej Babiš (ANO), budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se staví proti. Opatření nepodporují ani odborníci spjatí s nastávajícím kabinetem pod vedením epidemiologa Romana Chlíbka. S jejich postojem však nesouhlasí jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama