Koronavirus ochromil sportovní akce: Fanoušci nesmí na stadiony, v ohrožení je i konání zápasů

Ne více než 100 osob na jednom místě. Rozhodnutí bezpečnostní rady státu znamená těžkou ránu pro český sport. Fotbalové soutěže se zatím odehrají za zavřenými dveřmi stadionů.

Zatímco na Slovensku nebo v Itálii se fotbalové zápasy odložily a na Apeninském poloostrově dokonce uvažují o předčasném ukončení tamní Serie A, v Česku zatím fotbalové ligy poběží podle plánů. Byť tedy bez diváků. „Co se týká soutěží, respektive soutěžních utkání, která řídí Fotbalová asociace České republiky (FAČR), krajské fotbalové svazy nebo okresní fotbalové svazy, tak zde platí, že tato utkání se neruší,“ informoval mluvčí FAČR Michal Jurman.

Nepřítomnost fanoušků je citelnou ránou pro klubové rozpočty. A platí, čím větší stadion, tím větší ztráty. Předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík by zápasy dočasně zrušil „ze zdravotních a bezpečnostních důvodů“. Podle šéfa sešívaných navíc zápasy bez diváků nemají smysl. O dalším postupu rozhodnou kluby ve středu.

Horší je situace v českém hokeji. Zatím totiž není zřejmé, jestli se do omezeného počtu 100 přítomných počítají i hráči, trenéři, zdravotníci a další lidé na stadionech. Hrozí tak, že se extraliga bude muset přerušit. Návštěvu až 15 tisíc diváků očekávala na utkání play off pražská Sparta. Bez nich přijde klub odhadem až o čtyři miliony korun na jeden zápas. Peníze za již prodané lístky klub vrátí. Finanční dopady bude mít omezení i na menší sporty.

„Očekával bych, že někde na úrovni mládežnických soutěží se bude jednat o desítky tisíc korun, na úrovni extraligy se budeme již pohybovat v řádech stovek tisíc korun, neboť nás čeká play off,“ míní předseda Českého volejbalového svazu Marek Pakosta.

Ztráty počítají nejen volejbalisté. V ohrožení je pražský půlmaraton na konci března. Ten do ulic metropole přiláká každoročně desetitisíce účastníků. Všechny akce na českém území zrušily i lyžařský a biatlonový svaz.

Tagy: