Zavření všech základních, středních i vysokých škol vyvolalo dnes mnoho emocí. Ředitelé se obávají co bude s nadcházejícími přijímacími zkouškami na střední školy. Rodiče které jsme oslovili, jsou naopak rádi, že vláda jedná. A to i přes to, že jim zavření škol mnohdy zkomplikuje život. Budou muset zajistit hlídání svých dětí.
Všechny základní, střední a vysoké školy zůstanou od středy zavřené. Výjimka není žádná. Školní družiny nebo jídelny budou stejně prázdné jako lavice ve třídách. Jak přesně dlouho potrvá uzavření škol zatím nikdo neumí odhadnout.
„Beze sporu budou tato opatření platná do konce Března,“ oznámil na tiskové konferenci po jednání Bezpečnostní rady státu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „Předpokládám, že to bude vyhodnocováno na základě aktuální situace ohledně koronavirové epidemie,“ doplnil ministr školství Robert Plaga (za ANO).
Zavře se i škola na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad (ČTK/Šulová Kateřina)
Ačkoliv to tak může vypadat, děti mít prázdniny nebudou. Ředitelé některých škol byli natolik pohotoví, že rozdaly úkoly na 14 dní dopředu už dnes. Pokud by zavření institucí mělo trvat déle, jsou ředitelé připraveni jednat.
„Budou dostávat úkoly způsobem. který nevyžaduje osobní kontakt to znamená přes informační systémy školy maily a podle situace potom dál uvidíme,“ vysvětluje Jiří Zajíček, předseda Unie Školských asociací.
Podle ministra školství Roberta Plagy budou školní lavice prázdné minimálně 14 dní. Za jakých podmínek budou probíhat blížící se přijímací zkoušky na střední školy, které jsou teď v ohrožení se tak rozhodne v následujících týdnech.
Nařízení Bezpečnostní rady státu se týká i vysokých škol
Podle rektora Karlovy Univerzity Tomáše Zimy by neměla karanténí opatření žádným způsobem ovlivnit její chod. Co se týče samostatného studia je to podle něj stále plnohodnotné studium. „Formu výuky jsme převedli do distanční formy a budeme komunikovat se studenty ohledně zadávání témat,“ uvedl pro naší redakci rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zíma.
Uzavřené základní a střední školy na dobu neurčitou znamenají čerpání ošetřovného pro rodiče, kteří zůstanou se školákem do deseti let doma. Změna nastává při vystavování potvrzení. Tentokrát se rodiče budou muset obracet přímo na školu a ne na dětského lékaře.
„Důležité je také říci, že vyplnění toho potvrzení o nároku na dávku nevyplňuje praktický lékař, ale ta dotčená škola. V tuto chvíli jsou tyto formuláře online na stránkách České správy sociálního zabezpečení a dáme je také na web Ministerstva práce a sociálních věcí,“ dodává ministryně práce a sociálních věcí (ČSSD) Jana Maláčová.
Kvůli koronaviru jsou zavřena divadla a kina, ruší se plesy i koncerty
Bezpečnostní rada státu zakázala pořádat všechny akce s účastí vyšší než 100 lidí. Opatření v boji proti koronaviru se tak dotknou například kulturních, církevních a dalších hromadných akcí. Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD pak rozhodl o zavření všech příspěvkových organizací Ministerstva kultury, tedy některých divadel, galerií anebo muzeí. A zákaz se dotkl i filmových festivalů.
Ošetřovné je 60 procent základu příjmu, rodič ale musí mít nemocenské pojištění. Dávku může člověk čerpat maximálně devět dní, samoživitelům a samoživitelkám se pak vyplácí až 16 dnů. Řeší se tak další možnosti podpory rodičů. Většina námi oslovených rodičů, ale byla ráda, že vláda zavedla bezpečnostní opatření.
Většina námi oslovených rodičů, ale byla ráda, že vláda zavedla bezpečnostní opatření. „My jsme rádi, aspoň se to nebude šířit. Budeme mít děti aspoň doma. Pomůžou nám babičky, to není problém,“ vítá nařízení vlády jedna z maminek.
Agentury poskytující hlídání dětí hlásí už teď vysoký zájem. Zákaz se zatím netýká mateřských škol.