reklama

Vláda kvůli koronaviru až do odvolání uzavírá všechny školy

Zavření všech základních, středních i vysokých škol vyvolalo dnes mnoho emocí. Ředitelé se obávají co bude s nadcházejícími přijímacími zkouškami na střední školy. Rodiče které jsme oslovili, jsou naopak rádi, že vláda jedná. A to i přes to, že jim zavření škol mnohdy zkomplikuje život. Budou muset zajistit hlídání svých dětí.

reklama

Všechny základní, střední a vysoké školy zůstanou od středy zavřené. Výjimka není žádná. Školní družiny nebo jídelny budou stejně prázdné jako lavice ve třídách. Jak přesně dlouho potrvá uzavření škol zatím nikdo neumí odhadnout.

„Beze sporu budou tato opatření platná do konce Března,“ oznámil na tiskové konferenci po jednání Bezpečnostní rady státu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „Předpokládám, že to bude vyhodnocováno na základě aktuální situace ohledně koronavirové epidemie,“ doplnil ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Ačkoliv to tak může vypadat, děti mít prázdniny nebudou. Ředitelé některých škol byli natolik pohotoví, že rozdaly úkoly na 14 dní dopředu už dnes. Pokud by zavření institucí mělo trvat déle, jsou ředitelé připraveni jednat.

„Budou dostávat úkoly způsobem. který nevyžaduje osobní kontakt to znamená přes informační systémy školy maily a podle situace potom dál uvidíme,“ vysvětluje Jiří Zajíček, předseda Unie Školských asociací.

Podle ministra školství Roberta Plagy budou školní lavice prázdné minimálně 14 dní. Za jakých podmínek budou probíhat blížící se přijímací zkoušky na střední školy, které jsou teď v ohrožení se tak rozhodne v následujících týdnech.

Nařízení Bezpečnostní rady státu se týká i vysokých škol

Podle rektora Karlovy Univerzity Tomáše Zimy by neměla karanténí opatření žádným způsobem ovlivnit její chod. Co se týče samostatného studia je to podle něj stále plnohodnotné studium. „Formu výuky jsme převedli do distanční formy a budeme komunikovat se studenty ohledně zadávání témat,“ uvedl pro naší redakci rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zíma.

Uzavřené základní a střední školy na dobu neurčitou znamenají čerpání ošetřovného pro rodiče, kteří zůstanou se školákem do deseti let doma. Změna nastává při vystavování potvrzení. Tentokrát se rodiče budou muset obracet přímo na školu a ne na dětského lékaře.

„Důležité je také říci, že vyplnění toho potvrzení o nároku na dávku nevyplňuje praktický lékař, ale ta dotčená škola. V tuto chvíli jsou tyto formuláře online na stránkách České správy sociálního zabezpečení a dáme je také na web Ministerstva práce a sociálních věcí,“ dodává ministryně práce a sociálních věcí (ČSSD) Jana Maláčová.

Ošetřovné je 60 procent základu příjmu, rodič ale musí mít nemocenské pojištění. Dávku může člověk čerpat maximálně devět dní, samoživitelům a samoživitelkám se pak vyplácí až 16 dnů. Řeší se tak další možnosti podpory rodičů. Většina námi oslovených rodičů, ale byla ráda, že vláda zavedla bezpečnostní opatření.

Většina námi oslovených rodičů, ale byla ráda, že vláda zavedla bezpečnostní opatření. „My jsme rádi, aspoň se to nebude šířit. Budeme mít děti aspoň doma. Pomůžou nám babičky, to není problém,“ vítá nařízení vlády jedna z maminek.

Agentury poskytující hlídání dětí hlásí už teď vysoký zájem. Zákaz se zatím netýká mateřských škol.

Tagy:

Hlavní zprávy

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula
Koronavirus

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula

Chřipka letos připravuje nebývale silný úder. Tvrdí to někteří odborníci a stejně jako u covidu nabádají k očkování. Klidně obě vakcíny najednou. Jenže nechat si současně aplikovat vakcínu proti covidu a chřipce může podle některých praktiků pro organismus znamenat pořádnou zátěž a pacientům tak doporučují alespoň dvoutýdenní odstup. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že se nyní testuje univerzální vakcína.

Energie bude jenom zdražovat. Každý týden budeme překvapeni něčím jiným, říká novinář
360°

Energie bude jenom zdražovat. Každý týden budeme překvapeni něčím jiným, říká novinář

Ceny energií se drží na rekordních částkách. Podle novináře týdeníku Hrot Pavla Párala však Češi nemají čekat zlevňování, ba naopak. „Na strach z toho, že Čechy zdražování zasáhne, je pozdě. Bát se měli před třemi lety, kdy se řešily emisní limity a uhlíková neutralita. Tehdy byly překročeny hranice. Nyní jede samospád a každý týden budeme překvapeni něčím jiným,“ podotkl v pořadu 360°.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama