cvičený pes pro lékařské účely Zdroj: foto workingservicedog.org
O koronaviru a psech panují zatím dohady. I přes určité případy, kdy byl prokázán koronavirus u dvou psů v Hongkongu, se vědci kloní více k názoru, že psi onemocnět koronavirem nemohou. Stejný názor má Světová zdravotnická organizace. Co je však překvapivé - vědci uvažují o možnosti, že by pes u lidí detekoval výskyt koronaviru.
Známé jsou již pokroky, kdy lze psa naučit, aby rozpoznal člověka, který trpí malárií, rakovinou nebo Parkinsonovou chorobou. Vědci se domnívají, že koronavirus může uvolňovat specifický pach, který mohou zvířata zachytit. Londýnská škola hygieny a tropických nemocí (LSHTM) společně s Durhanskou univerzitou se nyní pokouší vycvičit psy a oznámila to na svém webu. Dokonce zde píší o tom, že psi by mohli urychlit screening populace a za hodinu by mohli „vyšetřit“ až 250 lidí.
„Ještě je na to brzo a my zatím nevíme, zda COVID-19 má specifický zápach, ale víme, že jiná onemocnění dýchacích cest mění náš tělesný pach, takže existuje šance, že se to podaří… Tento nový diagnostický postup by znamenal revoluci v našem boji s COVID-19,“ popisuje na webu profesor James Logan z LSHTM.
Škola spolupracuje s britskou organizací Charity Medical Detection Dogs, která se specializuje na učení psů k detekci různých nemocí. Vedoucí organizace Claire Guestová je v tomto ohledu optimista. „Jsme si jistí, že psi dokážou detekovat COVID-19,“ řekla Guestová pro BBC. Podle Guestové pes dokáže detekovat jemné změny teploty kůže, takže by potenciálně mohl zjistit, jestli má někdo horečku. Expertka odhaduje, že by vyškolení psů mohlo trvat přibližně šest týdnů.
„Po výcviku by psi mohli být používáni k identifikaci cestujících vstupujících do země, kteří jsou nakažení virem, nebo mohou být nasazeni na na veřejná prostranství," dodává k možnému využití vycvičených psů Claire Guestová pro web deníku Independent.
Nyní probíhá fáze, kdy se zjišťuje, jak zachytit pach od nakažených koronavirem a jak pachovou stoupu psům prezentovat. „Cílem je, aby psi mohli prověřit kohokoli, včetně těch, kteří nemají symptomy nemoci, a sdělit nám tak, zda je třeba někoho testovat,“ říká k pokusům se psy Claire Guestová.