Rakousko chce začít po Velikonocích postupně rušit přísná opatření, která přijalo v boji proti šíření koronaviru. Předběžný plán zmírnění krizových opatření dnes na tiskové konferenci představil kancléř Sebastian Kurz, podle kterého bude ale záležet na tom, jak se lidé budou o Velikonocích chovat. Rakousko je jednou z prvních evropských zemí, která zveřejnila konkrétní termíny na cestě z krize kolem koronaviru. Rozšíří se naopak povinnost zakrývat si ústa a
Omezení pohybu by mělo platit v Rakousku do konce dubna. Už v úterý po Velikonocích by se měly otevřít menší obchody s prodejní plochou do 400 metrů čtverečních, zahradnictví a obchody s potřebami pro kutily. Větší obchody, nákupní centra a také kadeřnictví by se měly otevřít 1. května. Hotely, restaurace a další provozovny služeb by se podle Kurze mohly začít postupně otevírat od poloviny května.
„Zatím jsme krizí prošli lépe než většina jiných zemí,“ uvedl Kurz. Rakousko nyní třetí den v řadě hlásí více uzdravených než nově nakažených.
Zda dnes představený plán bude skutečně moci začít platit a Rakousko po Velikonocích „vstane z mrtvých“, bude ale podle kancléře do velké míry záležet na tom, jak se budou lidé chovat o Velikonocích. „Dodržujte dál opatření,“ vyzval Rakušany premiér, který promlouval zpoza průhledné bariéry z plexiskla. „Neslavte (Velikonoce) spolu s příbuznými, s rodinou, s kamarády,“ vyzval také Kurz. Strávit by lidé měli sváteční víkend jen s těmi, s nimiž sdílejí společnou domácnost.
Až do konce června se v Rakousku nebudou konat žádné veřejné akce včetně sportovních utkání. Jestli bude možné akce s větším počtem účastníků uspořádat alespoň v létě, se podle Kurze rozhodne až na konci dubna. Vláda zatím nerozhodla ani o tom, zda se budou moci začít zápasy fotbalové ligy hrát aspoň bez diváků. Veřejná sportoviště jako bazény či posilovny zatím zůstanou zavřená.
Žáci rakouských základních a středních škol zůstanou podle vládního plánu doma přinejmenším do poloviny května. Na rozdíl od některých jiných evropských zemí nechce vláda rušit maturity ani učňovské zkoušky. Vysokoškoláci do konce letního semestru už ale na univerzity nepůjdou. Výuka se bude dál pořádat on-line, zkoušky by se ovšem podle Kurze „měly pokud možno konat.“
Opatřením, které vláda hodlá naopak zpřísnit, je zakrývání obličeje na veřejnosti. Ode dneška platí povinnost nošení roušek či jiných ochranných pomůcek při nákupu v obchodech, které jsou otevřené. Od příštího týdne bude povinné zakrývat si nos a ústa v hromadné dopravě. Na dotaz, zda nebudou mít Rakušané problém si roušky opatřit, dal kancléř Kurz za příklad Česko, které to podle něj zvládlo. Lidé mohou používat i šály, šátky či podomácku vyrobené roušky, zdůraznil kancléř.
Pokud by při postupném uvolňování opatření opět začal růst počet nakažených, je rakouská vláda podle Kurze připravena „zatáhnout za nouzovou brzdu“ a omezení opět zavést.
V Rakousku se k dnešnímu dni potvrdilo 12 238 případů nákazy koronavirem. Nejvíce ze spolkových zemí eviduje Tyrolsko, které hraničí s Itálií, Horní Rakousy a Dolní Rakousy, které obě sousedí s Českem. Nemoci COVID-19 podlehlo 220 lidí. Více než 3400 pacientů se uzdravilo.
Rakousko provedlo také první namátkové testování 2000 tisíc lidí, kteří nejevili žádné příznaky nemoci COVID-19. Podle Kurze byl test pozitivní jen u méně než procenta testovaných. To by znamenalo, že v Rakousku je ve skutečnosti nanejvýš 88 000 nakažených. Původně se přitom myslelo, že počet neodhalených případů v zemi je mnohem vyšší.
ČTK/iPrima