kosti

Výpis příspěvků ke štítku „kosti“

Oltář z lidských lebek a kostí: Unikátní památka v kostele sv. Jakuba Nejstaršího v Letařovicích

Je to unikát, jakých v Česku mnoho neuvidíte. Oltář sestavený ze stovek lidských kostí a lebek skrývá márnice u kostela svatého Jakuba v Letařovicích na Liberecku. Kostnice běžně sloužily na hřbitovech jako sklad starých kostí vykopaných z hrobů, v nichž bylo nutné uvolnit místo novým nebožtíkům. Umělecká díla ale z lidských pozůstatků vznikala jen výjimečně. Ne každému se takové zacházení s lidskými kostmi a lebkami líbí, v době vrcholícího baroka to ale naši předkové nevnímali jako něco morbidního.

Šokující stav propuštěného Ukrajince: Chybí mu kus kosti, zákrok provedli rezavými kleštěmi

Ve čtvrtek bylo z ruského zajetí propuštěno 215 obránců Ukrajiny. Vojáci, kteří bránili Mariupol, se do vlasti vrátili výměnou za 55 ruských zajatců. Rodiny jsou v slzách, které nesymbolizují pouze štěstí. Při pohledu na své milované jsou v šoku. Nejvíce pozornosti se dostalo Michajlovi Djanovovi, který se po třech měsících v ruském zajetí změnil k nepoznání. Okupanti obránce Ukrajiny mnohdy mučili.

Historický objev v Mexiku: Archeologové našli kosti více než 60 mamutů

Tisíce kostí, které archeologové našli, patří přibližně šedesáti až sedmdesáti býložravým mamutům kolumbijským. Tento druh obýval zejména region Severní Ameriky a největšího rozmachu se těšil před 35 tisíci lety. Vymřel zhruba před dvanácti tisíci lety. Uvedl to pro mexický deník Milenio archeolog Pedro Francisco Sánchez Nava z mexického Národního ústavu pro antropologii a historii.

Pochoutka, nebo hrozba? Kosti mohou zabíjet

Krmeni psů kostmi ano, nebo ne? To je otázka, která dělí pejskaře na dva tábory. Konzumace kostí může vést k zažívacím problémům, zácpě, k poranění žaludku a střeva, k ulomení zubu, ucpání jícnu. Na druhé straně zastánci pojídání kostí ospravedlňují tím, že je to pro psa přírodní zdroj minerálů, především vápníku a fosforu, pomáhají k udržování čistého chrupu psa, posilují žvýkací svaly, mají vynikající vliv na konzistenci stolice. Jak to tedy je?

Osteoporóza trápí pět procent populace. Jaký je klíč k prevenci?

Vápník jako takový si pravděpodobně každý představí především v souvislosti se zdravím kostí a zubů. Příjem vápníku ze stravy je zcela nezbytný, protože vápník má v našem organismu významnou roli i v mnoha dalších fyziologických pochodech. V organismu se podílí například na nervosvalové dráždivosti, je nezbytný při procesu srážení krve i svalové kontrakci. Ve vyšším věku a zejména u žen hrozí mnohem vyšší riziko osteoporózy a s ní spojených komplikací,