reklama

Kousanec, plné záchytky a jízda „na Ovčáčka“. Novoroční oslavy policisty překvapily

Oslavy příchodu nového roku 2022 byly oproti minulosti poměrně poklidné. Zároveň však záchranáři i hasiči poznamenali, že požárů a zranění oproti loňským oslavám mírně přibylo. Odehrály se navíc incidenty, které složky integrovaného záchranného systému (IZS) překvapily – od nezaplacených taxíků přes pokousání ruky až po napadení záchranářů a výhrůžky zbraní.

reklama

Například opilá žena z Broumova na Náchodsku napadla a zranila dva zdravotnické záchranáře, kteří ji asi hodinu po silvestrovské půlnoci přijeli pomoci s jejím zraněním. Šlo o nejvážnější incident související se zásahy zdravotnických záchranářů při silvestrovských oslavách v Královéhradeckém kraji. Řekl to mluvčí záchranářů Ivo Novák.

Oba napadené zdravotníky ošetřili lékaři na chirurgii v Broumově. „Utrpěli pohmožděniny hrudníku, krku a obličeje a ve službě museli být vystřídáni,“ uvedl Novák.

Čtyřiatřicetiletá žena podle záchranářů utrpěla úraz v opilosti. „Od počátku byla verbálně agresivní a při transportu do nemocnice nečekaně kopanci a údery pěstí zaútočila na záchranářku, kterou následně doslova vykopla ze sanitky,“ pokračoval mluvčí. Žena zaútočila i na řidiče sanity, který své kolegyni přispěchal na pomoc. Ženu zvládla až přivolaná policejní hlídka.

Praha naopak zažila relativně klidné oslavy. „V souvislosti s oslavami Nového roku jsme zaznamenali 25 událostí. Úrazů způsobených zábavní pyrotechnikou jsme ošetřili pět. V centru jsme speciální opatření již ukončili, celkem jsme zde ošetřili 11 osob,“ oznámili pražští záchranáři na Twitteru.

Šermíř i neplatič

K dalšímu poměrně bizarnímu případu došlo v Pardubicích, kde městští policisté vyráželi k opilému muži, který šermoval nožem, nebo k zákazníkovi, kterému se nechtělo platit taxi. Neplatič se nakonec omluvil a slíbil, že zaplatí ráno, opilce s nožem si vyzvedla manželka, jak poznamenávají policisté na svém Twitteru – střízlivá.

Napilno bylo i na telefonních linkách. Na 156 se například dovolal mladý muž, jehož kamarádka krvácela z prstu. „Obvolal celý IZS, protože ZZS celkem logicky nechce posílat posádku zavázat prstík a dělat taxi do nemocnice, když zjevně nejde o stav ohrožující život a zdraví. Co na to říct,“ popsal mluvčí a správce sociálních sítí pardubické policie Jiří Sejkora.

Pacient vyhrožoval zbraní

Záchranná služba Jihomoravského kraje upozorňuje na rostoucí agresivitu u výjezdů, někteří pacienti jsou pod vlivem návykových látek. Minulý týden záchranáři ošetřovali muže, který jim vyhrožoval zastřelením. Kousek od něj ležela pistole. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová. Podle ní záchranáři zavolali policii, nikdo ze zdravotníků nebyl zraněný. Záchranáři přitom v týdnu zaznamenali historický rekord přes 380 událostí za den, takže jsou na hranici svých možností.

Případ se stal minulý týden, Bothová o něm informovala až nyní. V Březině na Tišnovsku nehybně ležel podle mluvčího policie Bohumila Maláška devatenáctiletý muž. „Když jsme přijeli na místo, chtěli jsme pacienta vyšetřit. Probral se a zjevně byl pod vlivem návykových látek. Začal zdravotníkům nadávat a vyhrožoval jim zastřelením,“ řekla Bothová.

Otrava alkoholem a plné záchytky

O silvestrovské noci zdravotničtí záchranáři zasahovali hlavně ve větších městech a v horských střediscích. Proti běžné noční službě měli zhruba dvojnásobný počet výjezdů. Veselí ve středních Čechách letos opět poznamenaly úrazy od zábavní pyrotechniky, hasiči vyjížděli také k požáru ubytovny. Záchranáři mají za sebou průměrnou silvestrovskou službu, hasiči zaznamenali o něco víc případů než v minulých letech.

Záchranáři podle mluvčí Petry Homolové vyjížděli ke 14 zraněním od pyrotechniky a k 11 lidem s otravou alkoholem. Ve spolupráci s policií také zasahovali u 13 napadení. „Nezaznamenali jsme žádný výkyv, že by to bylo extrémně klidné, nebo naopak extrémně náročné. Byl to takový standard,“ řekla Homolová.

Naopak jihočeští záchranáři měli o silvestrovské noci 136 výjezdů, což byl proti běžným službám dvojnásobek. Protialkoholní záchytná stanice byla plně obsazená už po 20:00. Ošetřili tři úrazy zaviněné pyrotechnikou, čtyři pacienty zraněné po napadení i čtyři podnapilé děti. Policie nezaznamenala žádné mimořádné události. Jihočeští hasiči zasahovali o silvestrovské noci u několika požárů odpadu, popelnic či krabic od pyrotechniky. Sdělili to mluvčí záchranářů, policie a hasičů.

„Protialkoholní záchytná stanice byla plně obsazená po 20. hodině večerní. K úrazům způsobeným zábavní pyrotechnikou vyjeli záchranáři třikrát. Jedním z nich byl cizí státní příslušník, kterému pyrotechnika poranila obličej a oko a po ošetření byl převezen do českobudějovické nemocnice,“ uvedla mluvčí záchranářů Zuzana Fajtlová. Protialkoholní záchytná stanice nabízela před pandemií koronaviru pět lůžek pro dospělé a dvě pro mladistvé, kvůli covidu ale fungují jen tři, řekla Fajtlová. Za hospitalizaci platí pacient 1 200 Kč, vyplývá z informací na webu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“
USA

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“

Boj amerických republikánů proti federálním snahám prosazovat povinnou vakcinaci či nošení roušek se vyhrocuje. Posledním příkladem vzdoru je návrh zákona, který by trestal soukromé firmy a veřejný sektor za pouhou otázku, zda se zaměstnanci nechali očkovat. V případě jeho nedodržení by hrozila vysoká pokuta nebo roční vězení. Republikáni považují zákon za jeden z pilířů občanské svobody.

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Hroši dokáží rozlišit kamarády od nepřátel, zjistili vědci. Poznávají konkrétní ‚‚hlasy‘‘

Hroši jsou hlučná zvířata, jejichž volání se šíří na velké vzdálenosti přes jezera i řeky. Přesná funkce hlasitého troubení, které vydávají, však byla záhadou. Vědci, kteří studují hrochy v přírodní rezervaci v Africe, nyní tvrdí, že charakteristické troubení těmto savcům umožňuje rozeznat přítele od nepřítele. Informoval o tom web BBC News.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama