Roztomilé i urážlivé přezdívky Alžběty II. Jinak jí v soukromí říkal Philip i pravnuk George

Pro celý svět byla Alžběta II. známá jako královna, panovnice či Její Veličenstvo. V kruhu nejbližších si však vyslechla řadu jiných a mnohdy roztomilých přezdívek. Jak nejdéle vládnoucí panovnici oslovoval její milovaný manžel princ Philip či princ George?

Vztah Alžběty II. a prince Philipa byl výjimečný. Strávili spolu 74 let a v mnohém byl manžel královně oporou. „Celou dobu byl Philip dva kroky za královou jak fyzicky, tak v životě. Alžběta II. dávala přednost královským povinnostem před osobním životem,“ podotkla reportérka CNN Prima NEWS Daniela Révai.

Že byl vztah manželů unikátní, potvrzují také přezdívky, kterými Brity milovanou panovnici princ oslovoval. „V soukromí jí říkal Lilibet, což je přezdívka z dětství. Dále jí oslovoval miláčku, ale také klobáso či klobásko. Jak tato přezdívka vznikla, však není jasné,“ doplnila.

Přezdívka mnohým vykouzlila úsměv na tváří. Princ Philip však pro Alžbětu II. měl i jiné úsměvné oslovení. „Slyšel jsem, jak ji vévoda z Edinburghu láskyplně oslovoval jako zelí,“ uvedl královský životopisec Robert Lacey v roce 2006, píše web Metro.co.

Kde se oslovení vzalo?

Scenárista filmu Královna z roku 2006 Peter Morgan v jedné scéně zobrazil prince Philipa, jak ve chvíli, kdy jde do postele, královně oznámí: „Uhni, zelí.“ „Ptal jsem se v královských kruzích a bylo mi řečeno, že tak vévoda někdy královně říká,“ podotkl. Spekulace o původu této přezdívky se často točí kolem francouzského oslovení, kdy lidé říkají svým blízkým „mon petit chou“ – moje malé zelíčko. Je však možné, že za oslovením stojí i jiný soukromý vtip nebo příhoda.

Princ Philip však nebyl jediným, kdo královnu oslovoval přezdívkou. V rozhovoru, který Catherine, princezna z Walesu, poskytla v dubnu 2016 u příležitosti oslav královniných 90. narozenin, prozradila milý detail o vztahu svého nejstaršího syna s jeho prababičkou, královnou Alžbětou II. „George má teprve dva a půl roku a říká jí Gan-Gan,“ uvedla.

Královna matka Alžbětě II. říkala Lilibet. Stejně tak ji osloval její otec Jiří VI. „Lilibet je moje pýcha. Margaret je moje radost,“ uváděl ve vztahu ke svým dcerám. A jak královně přezdívali ostatní blízcí? Nejbližší jí směli oslovovat „Mama“ – tedy matko, mami, maminko, píše web British Heritage.

Nepěknou přezdívku si však královna vysloužila od svého kontroverzního strýce, krále Eduarda VIII., který abdikoval kvůli svatbě s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou. Alžbětě II. údajně přezdívali Shirley Templeová, a to kvůli baculaté postavě a kudrnatým vlasům, které vypadaly podobně jako u dětské hvězdy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Říše rozvratu a absurdit. Rusko netuší, kde má hranice, podivuje se komentátor
Ukrajina

Říše rozvratu a absurdit. Rusko netuší, kde má hranice, podivuje se komentátor

Poslední dny a týdny války jsou ve znamení úspěchů ukrajinské armády, Rusko naopak dobytá území postupně ztrácí a je nuceno se stahovat blíž a blíž ke svým hranicím. Vnitropoliticky mu navíc dělá spoustu starostí mobilizace a omezené projevy občanské nespokojenosti napříč celým Ruskem. Zachránit ho měla anexe čtyř ukrajinských území, podle komentátora Jefima Fištejna to ale dopadlo typicky rusky: absurdně.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:20

K Ukrajině míří ruská „jaderná“ superponorka, varuje Západ. Moskvu upozornil na následky

00:01

Ukrajinci ohlásili nalezení další ruské mučírny

23:22

Podle Šojgua vstoupilo do ruských ozbrojených sil už 200 tisíc mobilizovaných

23:14

Prezident Ukrajiny Zelenskyj pozval Ústavní radu Francie, aby se připojila k jednání o zřízení Zvláštního tribunálu pro zločin agrese proti Ukrajině

KOMENTÁŘ: Vláda nepřekročila svůj stín a vzdala boj o Hrad. Podtrhne českou malost Babiš?

Postavíme do prezidentské volby, na jednu z nejvýznamnějších politických funkcí v zemi, vlastní silnou osobnost. Tak se ještě začátkem léta holedbali čelní politici koalice Spolu. Úterý ukázalo, že je všechno jinak. Premiér a šéf občanských demokratů Petr Fiala vyslal v nudném projevu několik nic neříkajících signálů, že Spolu sice nikoho přímo nepodporuje, nepřímo už ale ano, a to je tak zhruba vše. Jestli se stejně zachová i hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, půjde o obrovské zklamání a potvrzení malosti současné české politiky.

Problém s inflací zdaleka není za námi, obává se Rusnok. Kdy zdražování zpomalí?

Českou republiku nadále trápí vysoká inflace. Tempo růstu cen sice už zpomalilo, podle České národní banky (ČNB) se ale inflace i po většinu příštího roku bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Někdejší guvernér ČNB Jiří Rusnok i v souvislosti s touto prognózou ve vysílání CNN Prima NEWS varoval, že evropský problém se zdražováním ještě zdaleka nebyl zažehnán.

Půjde Babiš do boje o Hrad? Expremiér kvůli vydání novin znovu změnil termín oznámení

Bývalý premiér Andrej Babiš znovu změnil datum oznámení, zda bude kandidovat na prezidenta, případně koho hnutí ANO do souboje o Pražský hrad vyšle. Dříve šéf hnutí tvrdil, že rozhodnutí padne v září letošního roku. Poté v den vzniku samostatného československého státu 28. října. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS nyní řekl, že to nakonec udělá 26. října. Podle svých slov si uvědomil, že by se jeho kandidatura objevila v denním tisku až s velkým zpožděním. Svátek totiž připadá na pátek a o víkendu většina deníků nevychází.

Živě
ON-LINE: Od vyhlášení mobilizace vstoupilo do ruské armády na 200 tisíc lidí, řekl Šojgu

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje. USA poskytnou Ukrajině další balík vojenské pomoci včetně raketometů HIMARS. Sergej Šojgu uvedl, že od částečné mobilizace vstoupilo do armády na 200 tisíc lidí.

Sledujte Co na to premiér: Fiala zodpoví dotazy k cenám energií i prezidentské volbě

CNN Prima NEWS odvysílá 5. října již druhý speciál „Co na to premiér“ s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS). Na pravidelné rozhovory s premiérem se mohou diváci těšit každou první středu v měsíci. Moderátoři se budou Fialy ptát na aktuální politickou situaci a problémy, které lidi v mimořádně náročném období tíží. Půlhodinový pořad odvysílá živě CNN Prima NEWS ve středu od 21 hodin.

Dugin podal trestní oznámení na Černochovou. Ruskému nacionalistovi pomáhá český expolitik

Ruský ultranacionalistický ideolog Alexandr Dugin podal v Česku trestní oznámení na ministryni obrany Janu Černochovou z ODS. Učinil tak prostřednictvím advokáta a bývalého senátora i poslance za ČSSD Jiřího Vyvadila. Dugin ministryni viní z údajné podpory a propagace terorismu kvůli výrokům o smrti jeho dcery Darji Duginové. Ta zemřela během srpnového atentátu. Černochová v reakci uvedla, že ji trestní oznámení nechává klidnou. Vyvadila označila za vlastizrádce.

K Ukrajině míří ruská „jaderná“ superponorka, varuje Západ. Moskvu upozornil na následky

NATO varovala členské státy, že z ruské základny vyplula nová obří ponorka Belgorod, která je schopná nést jaderné zbraně. Podle deníku The Times se dal v Rusku do pohybu i podobně nebezpečný vlak. Kreml obzvlášť v poslední době hovoří o nasazení jaderných zbraní na Ukrajině poměrně pravidelně. Západ v reakci na to již varoval Moskvu před fatálními důsledky takového kroku.

Domácí zpravodajství

V Hradci Králové vzniká pětikoalice bez ANO. Primátorkou má být Pavlína Springerová

Ve stotisícovém Hradci Králové vzniká koalice pěti subjektů. Primátorkou má být jednička kandidátky Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09 a prorektorka Univerzity Hradec Králové Pavlína Springerová (HDK). Pětikoalici tvoří ODS, koalice HDK a TOP 09, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Rada města bude mít 11 členů, řekli v úterý novinářům po jednání zástupci pětikoalice. Vítězné hnutí ANO tak míří do opozice s SPD. Pětikoalice by měla v zastupitelstvu 21 ze 37 křesel.

Horáček: Prezidentské volby jsou jako soutěž talentů. Emoce vítězí nad střízlivým posouzením

Jsem rád, že vláda zmínila občanské kandidáty, kteří nemají politické pozadí, hodnotil úterní oznámení koalice Spolu někdejší prezidentský kandidát Michal Horáček. ODS, TOP 09 a KDU-ČSL totiž oznámily, že do voleb nevyšlou žádného stranického kandidáta. Nepřímo ale podpoří senátora Pavla Fischera, ekonomku Danuši Nerudovou a generála Petra Pavla. Největší šance má podle Horáčka ten, kdo zapůsobí na veřejnost svou osobností podobně, jako tomu je v talentové soutěži.