Meghan ublížila královně pár dní před její smrtí. O napjatých vztazích promluvil blízký přítel

Královna Alžběta II. byla odchodem prince Harryho s vévodkyní Meghan velmi zraněná a vyčerpaná. Její soukromou reakci popisují zdroje z blízkého okolí královské rodiny v nové knize. Známá novinářka Katie Nichollová již v několikátém titulu odkrývá zákulisní informace o mnohdy napjatých vztazích mezi urozenými příbuznými. Autorka rozebírá postoj zesnulé panovnice i nynějšího krále Karla III. k odloučení kontroverzního páru od tradic britské monarchie.

„Společně jsme nalezli konstruktivní cestu vpřed pro mého vnuka a jeho rodinu. Harry, Meghan a Archie vždy budou milovanými členy naší rodiny. Chtěla bych jim poděkovat za veškerou práci, kterou vykonali. Jsem také pyšná na Meghan za to, jak rychle se dokázala stát členem naší rodiny. Doufám, že naše dohoda jim umožní vybudovat šťastný a klidný nový život,“ prohlásila britská panovnice poté, co se princ s vévodkyní v roce 2020 rozhodli opustit šlechtický život, informovala o tom agentura Reuters.

V úryvku z knihy The New Royals, zveřejněném v měsíčníku Vanity Fair, však královnin blízký přítel popisuje, že celá situace byla pro panovnici ve skutečnosti velmi náročná. Z jejich rozhodnutí byla značně vyčerpaná a zraněná. „Nezajímá mě to, a už o tom nechci přemýšlet,“ vyjádřila se údajně zesnulá královna.

Královně chyběla pravnoučata

Alžbětě II. pak bylo zejména líto, že nemůže trávit více času s dětmi Harryho a Meghan – Archiem a Lilibet. Panovnice v posledních týdnech před smrtí pozvala odloučený pár s pravnoučaty na „přespání“ do zámku Balmoral, tradiční akci pro blízkou rodinu. Vévodkyně Meghan však pozvání z konce srpna odmítla, což královnu velmi zasáhlo.

I král Karel III. snášel rozhodnutí svého syna s těžkostmi. I přes to se ale snaží vztahy zlepšovat. „Je zraněný a zklamaný, ale jeho láska pro Harryho byla vždy nepodmíněná,“ uvedl zdroj blízký rodině.

Jednou z důležitých otázek v budoucím vývoji postavení rodiny prince Harryho zůstávají šlechtické tituly pro jeho děti. Zda budou Archie a Lilibet princem a princeznou, záleží prý na průběhu následujících měsíců. Zejména pak na princově televizním pořadu a vydání jeho pamětí. Vysoce očekávané memoáry měly původně vyjít koncem roku. Kvůli období truchlení po smrti královny se však vydání odložilo na rok 2023, informoval o tom deník Telegraph.

Tagy:
Velká Británie Alžběta II. princ Harry Meghan Markle královna Alžběta II. královská rodina Karel III. Archie Mountbatten-Windsor Lilibet Diana Mountbattenová-Windsorová

Hlavní zprávy

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie
Ukrajina

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:18

Polsko si předvolalo ruského velvyslance kvůli anexi ukrajinských oblastí

11:45

Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu

11:18

Petraeus: USA a spojenci by reagovali na ruský jaderný útok na Ukrajině

10:51

Polovina obyvatel Chabarovského kraje byla mobilizována omylem, uvedl gubernátor

Živě
ON-LINE: Zničíme vše, co na Ukrajině i Krymu máte. USA hrozí Rusku kvůli jaderným zbraním

Ruský ústavní soud dal v neděli zelenou připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Řidič, který v Bratislavě zabil čtyři lidi, byl opilý. Nevyvázne s podmínkou, zuří politici

Řidič, který v Bratislavě vjel na zastávku městské hromadné dopravy a zabil čtyři lidi, byl opilý, měl 1,6 promile, řekl slovenský policejní prezident Štefan Hamran. Další tři osoby jsou podle jeho informací hospitalizovány s kritickými zraněními. Tragédie otřásla i vysoce postavenými představiteli státu. Šéf slovenského parlamentu Boris Kollár prohlásil, že řidič nevyvázne jen s podmínkou.

Šokující zpovědi Rusů prchajících před mobilizací: Pokud si musím zlomit ruku, udělám to

Mužům v Rusku jsou doručovány povolávací rozkazy na frontu. Někteří občané se rozloučili s rodinami a zamířili bojovat na Ukrajinu. Jiní se naopak snaží ze země uprchnout a vyhnout se tak bojům. Osmadvacetiletému Kirillovi se podařilo utéct do Kazachstánu. Pětadvacetiletý Konstantin žije v Moskvě a domnívá se, že už se z Ruska nedostane. Klidně si zlomím ruku, abych se vyhnul mobilizaci, prohlásil Konstantin.

Je za diktátorů líp? Studie ukazuje, jak tyrani lidem lžou o jejich životní úrovni

Zlatí komunisti, za nich měli všichni práci a mohli si dovolit byt. Takto nostalgicky někdy Češi hodnotí éru před listopadem 1989. Nemusí jít nutně o ztrátu paměti v tom, jak nízkou životní úroveň státy někdejšího sovětského bloku měly. Totalitní režimy totiž o ekonomické prosperitě jimi ovládaných zemí lžou. A tím víc, čím utuženější zřízení tyto země mají.

Domácí zpravodajství

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.

Covid v Česku sílí, za týden zemřelo 66 lidí, přibývá hospitalizovaných ve vážném stavu

Testy v Česku v neděli potvrdily 353 případů koronaviru, o čtvrtinu víc než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu bylo 102 proti 98 o týden dřív. Testovaných přitom v mezitýdenním srovnání ubylo. Stejným tempem jako nakažených přibylo hospitalizovaných s covidem-19 na 1 310, ve vážném stavu je 41 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.