Expert o Meghan: Je to herečka, slzy bych nepřeceňoval. Návrat by byl těžší než u Camilly

Pláči vévodkyně ze Sussexu v průběhu pohřbu bych nepřikládal přílišnou váhu, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS historik Martin Kovář. Spolu s bývalým šéfem hradního protokolu Miroslavem Sklenářem probrali i roli prince Harryho a vévodkyně Meghan. Zmínili se i o možnosti jejich návratu a zapojení do královské rodiny. Krátce se také zabývali významem místa premiéra Petra Fialy v zasedacím pořádku.

Podle Martina Kováře není divu, že pár, který se odloučil od tradic britské monarchie, musel při smutečním ceremoniálu sedět až v druhé řadě. „Nemohli být jinde. To, co udělali, bylo jejich rozhodnutí. Královna ho s bolestí akceptovala,“ okomentoval zasedací pořádek historik. Pláči vévodkyně ze Sussexu v průběhu pohřbu by pak nepřikládal přílišnou váhu: „Slzy bych v tomto případě nepřeceňoval, zejména ne u americké herečky.“

Podobného názoru byl i Miroslav Sklenář. Usazení páru do druhé řady či zákaz uniformy pro prince Harryho za přísnost nepovažuje. „Oni se sami rozhodli, nedá se nic dělat,“ shrnul důsledky odloučení od královského rodu.

Možný návrat prince s vévodkyní považují oba odborníci za nepravděpodobný. Případná cesta zpět do královské rodiny by pak byla velmi obtížná. „Ledacos se dá změnit, Camilla byla před 25 lety nejvíce nenáviděná osoba, dnes je respektovaná královna-manželka. U Harryho a Meghan se ale bojím, že to nebude tak jednoduché,“ uzavřel Sklenář.

Hosté pořadu se dotkli i přítomnosti premiéra Petra Fialy, který seděl přímo za prezidentem Spojených států Joem Bidenem. Odůvodnění jeho umístění je i přes nejrůznější teorie podle bývalého ředitele hradního protokolu jasné. Uvedl, že jde o „základní pravidla protokolu. Nejprve je britská královská rodina, pak další královské rody a následují hlavy států podle seniority. Prostě to tak vyšlo, pan premiér dostal hezké, důstojné místo, ale není to nic víc než náhoda.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:14

Polský ministr: Jestli Rusko použije jaderné zbraně na Ukrajině, NATO může udeřit letadly i raketami

23:48

Putin podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti

23:37

Nasazení ruských branců skončí strašlivým masakrem, míní Visingr. Proti Kremlu hraje čas

23:04

Pseudoreferenda Ruské federace jsou v rozporu se vším, co by mělo mezinárodní společenství zastávat, řekl Gueterres

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Živě
ON-LINE: Záporožská a Chersonská oblast jsou nezávislá území, tvrdí Putin a podepsal dekrety

Vladimir Putin podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Ani boxerského šampiona a poslance nemine válka. Obr Valujev se dočká „boje“ s Kličkem

V začátku války na Ukrajině své služby armádě na napadené straně poskytlo i několik slavných boxerů. Po nedávné částečné mobilizaci hlásí také vojska Vladimira Putina hvězdnou posilu z ringu. Povolávací rozkaz dostal obr Nikolaj Valujev – historicky nejvyšší a nejtěžší světový šampion. S trochou nadsázky se dá říct, že se konečně utká s Vitalijem Kličkem, po čemž během kariéry toužil.

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.