Alžbětu II. obdivoval i Freddie Mercury. Na mejdany ale chodil s princeznou Dianou

Dvanáct let byl Peter Freestone, který se narodil ve Velké Británii a nyní žije v ČR, součástí života legendárního zpěváka skupiny Queen Freddieho Mercuryho. Pracoval pro něj čtyřiadvacet hodin denně jako jeho osobní asistent a byl s ním až do poslední chvíle. Ještě předtím byl zaměstnán jako garderobiér u londýnského Královského baletu a měl tu čest setkat se osobně i s královnou Alžbětou II. O své vzpomínky se podělil pro CNN Prima NEWS.

Smrt nejdéle vládnoucí panovnice Velké Británie Freestona velmi zasáhla. „Pro mě byla královna celý můj život,“ povzdechl si. S Jejím Veličenstvem se osobně setkal v roce 1977 u příležitosti stříbrného jubilea její vlády. „Tehdy se v Royal Opera House v Londýně konal na její počest gala večer. Bylo tam přítomno asi sedmnáct členů královské rodiny. Na konci představení nám všem, kteří jsme tam pracovali, sdělili, abychom přišli na pódium. Vůbec jsme netušili, co se bude dít. Najednou k nám přistoupila královna a u každého z nás se zastavila. Byl to pro mě zážitek na celý život,“ popsal setkání Freestone.

V paměti mu utkvělo její obrovské charisma, oslnivé bílé šaty a mnoho třpytivých šperků, které na sobě měla. „Ten večer se pro mě navždy stal nezapomenutelným. Královna byla páteří Británie v dobrém i špatném posledních sedmdesát let,“ dodal

S princeznou Dianou v přestrojení navštívili gay klub

Ve své rodině dokonce nebyl jediný, kdo se s královnou Alžbětou II. setkal. „Můj tatínek mi kdysi vyprávěl, že s ní na konci války tančil. To byla ještě princezna,“ poznamenal muž, který v ČR žije už jednadvacet let a před dvěma lety získal české občanství. Po královně Alžbětě II. je prý laťka nastavena hodně vysoko a nový král Karel III. to podle něj bude mít velmi těžké.

„Čeká na tuto práci sedmdesát let, ale svět už je úplně jiný. Bude mít hodně složitý úkol. Jsem zvědav, jak si povede,“ poznamenal Freestone.

Ke královně podle jeho slov vzhlížel také Freddie Mercury. Z královské rodiny se zpěvák ale nejvíce přátelil s princeznou Dianou, která patřila k veřejným zastáncům gayů a nemocných AIDS. Traduje se, že v osmdesátých letech bývala hostem jeho bouřlivých mejdanů. A jednou spolu v přestrojení společně měli navštívit i gay bar.

Skupina Queen byla jedním z hostů, která letos v červnu vystoupila před Buckinghamským palácem na oslavách k výročí sedmdesáti let od korunovace britské královny Alžběty II. Program zahájil kytarista kapely Brian May, který v paláci vystupoval už v roce 2002. Zesnulého Fredieho Mercuryho, který zemřel v roce 1991, nahradil zpěvák Adam Lambert.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kde demokracie nedává smysl. Okrsek 8013, účast 1,57 %, volilo 12 voličů ze 764
Reportáž

Kde demokracie nedává smysl. Okrsek 8013, účast 1,57 %, volilo 12 voličů ze 764

Všeobecné, rovné a přímé volební právo tajným hlasováním. Přesně tak zní ústavní zásady volebního práva. V ostravském volebním okrsku číslo 8013 tyhle zásady postrádají smysl, o demokratické hlasování tam skoro nikdo nestojí. Účast u druhého kola senátních voleb byla směšná, k urnám přišlo jen 1,57 % oprávněných voličů. „Já jsem vůbec nevěděla, že jsou nějaké volby. Nikde to tu nebylo vyvěšené,“ říká 27letá Markéta Žigová z Jílové ulice v Ostravě-Přívoze.

Jansta: Politici pohrdají sportovci, ti už chtějí demonstrovat. Tragédie, slyšíme jen fráze
Rozhovor

Jansta: Politici pohrdají sportovci, ti už chtějí demonstrovat. Tragédie, slyšíme jen fráze

Nádrže s optimismem vysychají. Situace v tuzemském sportu podle Miroslava Jansty rozhodně není idylická delší dobu. Během rozhovoru pro CNN Prima NEWS to opakovaně přičítá mizerné politické odvaze. Pravou zkouškou procházejí hokejisté, basketbalisté, házenkáři a další teprve teď. Po pandemii na sportovce a všechny nadšence zaklekává energetická krize. Česká unie sportu (ČUS) udělala průzkum a její už dříve frustrovaný šéf k výsledkům říká: „Nečekal jsem to tak hrozné.“

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:14

Austrálie uvaluje další sankce na ruské představitele a zmocněnce

07:00

Navalnyj: Jedinou cestou, jak se může Rusko vymanit z nekonečného cyklu „imperiálního autoritářství“, je stát se parlamentní demokracií

05:25

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, v ulicích se bojuje, ale ruští vojáci se stahují

23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

Rozvášněný dav na Rudém náměstí slavil anexi. Boj se, starý světe, burcoval herec

Tisíce lidí oslavily ohlášenou anexi ukrajinských území v Moskvě. Silácká gesta Vladimira Putina a dalších řečníků mohla přesto jen těžko zakrýt rostoucí napětí v ruské společnosti. Jeho tragickým ztělesněním se stal 27letý rapper a odpůrce mobilizace Ivan Petunin. V krátkém videu nejprve vysvětlil, že není připravený zabíjet lidi. Poté si sám vzal život.

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.