reklama

Kratší platnost testů otráví neočkované. Donutí je to k vakcinaci, libuje si Špičák

Ministerstvo zdravotnictví plánuje navrhnout vládě zkrácení platnosti testů na koronavirus, možné dřívější ukončení karantény nebo konec testů hrazených pojišťovnami. Poslanec hnutí ANO Julius Špičák ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že zejména zkrácení platnosti testů považuje za dobrý nápad.

reklama

„Nejsem si jist, zda bezplatnost hraje roli, pro zkrácení platnosti testů ale jsem. Neočkované lidi otráví chodit na test každou chvíli a donutí je to k vakcinaci,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS Špičák. Několikrát zopakoval, že vláda musí udělat všechno pro to, aby se v Česku co nejrychleji zvýšila proočkovanost.

Přístup naší země k lidem, kteří nejsou očkováni, označil jako jeden z nejpřátelštějších. „Tlak na neočkované je v pořádku. Jiné země jsou drastičtější, mají třeba povinné očkování u některých profesí,“ narážel Špičák například na Francii či Itálii.

Také bývalý vicepremiér Cyril Svoboda (KDU-ČSL) považuje očkování za nejlepší cestu, jak se dostat z koronavirové pandemie. „Pro některé lidi se stalo očkování politickým postojem. Neměli rádi vládu, tak se stavili proti. Očkování ale zachraňuje naše zdraví,“ zdůraznil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Za neděli přibylo téměř 800 nových případů koronaviru, což je za tento den nejvíce od dubna. Ministerstvo zdravotnictví kvůli rostoucím číslům hodlá přistoupit ke změně některých opatření. Jedná se například o zkrácení platnosti testů. U antigenu by to měl být nově jen den a u PCR metody tři dny.

Zkrátit se má také karanténa, která je nyní stanovena na 14 dní. Nově ji člověk bude moci v případě negativního PCR testu možné ukončit po týdnu. Poslední změna by se měla týkat konce nároku na jeden antigenní test za týden a navíc dva PCR testy do měsíce hrazených z veřejného zdravotního pojištění.

Vláda nebude dělat populistická gesta

Podle Svobody bude nová vláda jednat rozumně. „Žádná zodpovědná vláda nebude fungovat ‚po nás potopa‘. Nečekejme populistická gesta. Jsem přesvědčen, že bude postupovat zodpovědně bez ohledu na výsledek voleb,“ konstatoval.

„Měl bych nám přát, abychom pandemii zvládli. Jednotlivá opatření budu sledovat s velkým zájmem a jsme připraveni kritizovat nesprávné kroky, které z našeho pohledu nastanou,“ vzkázal případné nové vládě Špičák, jehož hnutí ANO s největší pravděpodobností skončí v opozici.

Lockdown nebude, shodli se experti

Hrozí ale Česku s ohledem na rostoucí počet nakažených další lockdown? „Takový jako na jaře si nemůžeme dovolit. Vidím dopad ve školách, to je katastrofa. Opatření by měla být selektivní a geografická, školy musí být v jejich uplatňování na posledním místě,“ apeloval poslanec ANO.

Také podle Svobody není další lockdown v současných dnech možný. „Je vyšší proočkovanost i promořenost, Je možné zpřísnit některá opatření, ale tak jako v minulosti už ne,“ podotkl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně
360°

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama

Domácí zpravodajství

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

reklama