reklama

Krematoria nestíhají zpopelňovat. V Ostravě využívají venkovní mrazicí boxy

Pohřební služby kvůli současné pandemii přivážejí do krematorií další a další nebožtíky. Podle zaměstnanců jsou poslední týdny v tomto ohledu extrémní. Některá krematoria zemřelé nestíhají zpopelňovat. Ostravské krematorium kvůli nedostatku skladovacích prostor muselo nechat vybudovat venkovní mrazicí boxy.

reklama

Velmi přetížené je krematorium v Jihlavě, které je jediné pro celou Vysočinu. Už muselo odmítnout žádosti o pomoc z jiných krajů. Jenom za říjen tu zpopelnili 218 těl. Oproti předchozímu měsíci se jedná o 60% nárůst kremací.

K tématu

„V jihlavské nemocnici mají samozřejmě plnou lednici nebožtíků. Co jsem slyšel, tak i ostatní nemocnice jsou na tom stejně,“ řekl Kamil Škvařil, pracovník pohřební služby. Podobně mluví i Ivo Furmančík, ředitel Krematoria Ostrava. „Zaznamenali jsme zvýšený počet zesnulých a byli jsme proto nuceni přistoupit k rozšíření chladírenských prostor,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové Furmančík.

Podle jeho slov se nejedná o chladicí návěsy. „Usoudili jsme, že není potřeba něco takového provozovat, současná kapacita by měla být dostačující,“ dodal. Podotkl také, že navýšení kapacity není jen z důvodu úmrtí na COVID-19, ale i proto, že nastalo sezónní navýšení, které souvisí s počasím.

Luboš Vondrák, který v krematoriu pracuje 25 let, tráví s kolegy ve službě poslední dobou celé dny. „Jestli to takhle půjde dál, tak jsme připraveni dělat i víkendy, i když jsme se tomu zatím vyhýbali,“ řekl.

Zaměstnanci krematoria teď pracují na dvě směny, dělali i o svátku a mají velké problémy tento nápor vůbec zvládnout. „Nárůst je enormní. Jestliže jsme v průměru měli 150, 160 žehů za měsíc, tak na tato čísla se dostáváme v podstatě během jednoho týdne,“ vysvětlil mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Venkovní mrazicí boxy

Bez ohledu na nelehkou situaci obřadník Petr Chytil nezapomíná na pietu, pečlivě upravuje květiny a pokaždé zapálí svíčku. „Je to smutnější, to je pravda. Ale zase je to komornější, takové lepší, je tady víc toho duchovna,“ sdělil.

Ostravské krematorium zase řešilo jiný problém. Mrtvá těla nebylo kde skladovat. Vedení proto muselo nechat vybudovat venkovní mrazicí boxy. „Nový chladicí box využíváme dnes, protože v pondělí jsou vždycky návozy vyšší, jelikož v sobotu a neděli se v podstatě nedováží do krematoria, a další dny uvidíme, jak se situace bude vyvíjet,“ uvedl ředitel Krematoria Ostrava Ivo Furmančík.

Krematoria na aktuální čísla vyšší úmrtnosti reagují různě. Buď posilují směny, nebo – jako například v Pardubicích – přidávají obřadní dny a kremace i v sobotu.

Jaroslav Mangl z Asociace pohřebních služeb však namítá, že panika není namístě. „Neviděl bych to tak tragicky. Problém s kapacitou vznikl už v roce 2016, kdy veřejnost požadovala po ministryni Šlechtové novelizaci zákona, aby pohřební služby měly povinnost vlastní kapacity márnic,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Nedostatek míst tak podle něj nutně nesouvisí jen s koronavirem.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rusko

Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí

Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí

Česko a Slovensko se dostaly do dráhy ruského satelitu. Vakcína Sputnik V, pojmenovaná po slavné sovětské družici, je už u slovenských sousedů a do měsíce by mohla být i v České republice. K očkování ruskou vakcínou je ale zapotřebí povolení Evropské lékové agentury nebo výjimka ministerstva zdravotnictví. Ani jedno se však zatím nechystá a vakcinace Sputnikem drhne i v samotném Rusku. Rusové se totiž zřejmě více než covidu bojí nežádoucích účinků po očkování.

USA

USA se bojí čtvrté vlny, Texas ne. Ruším povinné roušky, ohlásil guvernér z restaurace

USA se bojí čtvrté vlny, Texas ne. Ruším povinné roušky, ohlásil guvernér z restaurace

Šíření vysoce nakažlivých mutací koronaviru by ve Spojených státech mohlo spustit čtvrtou vlnu pandemie a ohrozit pokrok, který přinesla vakcinace. Uvedla to ředitelka amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenskyová. Vyzvala přitom Američany, aby nepolevovali v prevenci. Guvernér Texasu Greg Abbott ale následně oznámil, že od 10. března zruší celostátní povinnost nosit roušky a povolí provoz všech obchodů a restaurací v jejich plné kapacitě.

Při dopravní nehodě v USA zemřelo 13 lidí. V přeplněném autě jelo 25 pasažérů
Zlaté glóby putovaly celebritám do obýváků. Ceny se přebíraly i v Praze
Další obrat vlády. Třítýdenní karanténu zkrátila o týden, novinka platila dva dny
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama