reklama

Krematoria nestíhají zpopelňovat. V Ostravě využívají venkovní mrazicí boxy

Pohřební služby kvůli současné pandemii přivážejí do krematorií další a další nebožtíky. Podle zaměstnanců jsou poslední týdny v tomto ohledu extrémní. Některá krematoria zemřelé nestíhají zpopelňovat. Ostravské krematorium kvůli nedostatku skladovacích prostor muselo nechat vybudovat venkovní mrazicí boxy.

reklama

Velmi přetížené je krematorium v Jihlavě, které je jediné pro celou Vysočinu. Už muselo odmítnout žádosti o pomoc z jiných krajů. Jenom za říjen tu zpopelnili 218 těl. Oproti předchozímu měsíci se jedná o 60% nárůst kremací.

„V jihlavské nemocnici mají samozřejmě plnou lednici nebožtíků. Co jsem slyšel, tak i ostatní nemocnice jsou na tom stejně,“ řekl Kamil Škvařil, pracovník pohřební služby. Podobně mluví i Ivo Furmančík, ředitel Krematoria Ostrava. „Zaznamenali jsme zvýšený počet zesnulých a byli jsme proto nuceni přistoupit k rozšíření chladírenských prostor,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové Furmančík.

Podle jeho slov se nejedná o chladicí návěsy. „Usoudili jsme, že není potřeba něco takového provozovat, současná kapacita by měla být dostačující,“ dodal. Podotkl také, že navýšení kapacity není jen z důvodu úmrtí na COVID-19, ale i proto, že nastalo sezónní navýšení, které souvisí s počasím.

Luboš Vondrák, který v krematoriu pracuje 25 let, tráví s kolegy ve službě poslední dobou celé dny. „Jestli to takhle půjde dál, tak jsme připraveni dělat i víkendy, i když jsme se tomu zatím vyhýbali,“ řekl.

Zaměstnanci krematoria teď pracují na dvě směny, dělali i o svátku a mají velké problémy tento nápor vůbec zvládnout. „Nárůst je enormní. Jestliže jsme v průměru měli 150, 160 žehů za měsíc, tak na tato čísla se dostáváme v podstatě během jednoho týdne,“ vysvětlil mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Venkovní mrazicí boxy

Bez ohledu na nelehkou situaci obřadník Petr Chytil nezapomíná na pietu, pečlivě upravuje květiny a pokaždé zapálí svíčku. „Je to smutnější, to je pravda. Ale zase je to komornější, takové lepší, je tady víc toho duchovna,“ sdělil.

Ostravské krematorium zase řešilo jiný problém. Mrtvá těla nebylo kde skladovat. Vedení proto muselo nechat vybudovat venkovní mrazicí boxy. „Nový chladicí box využíváme dnes, protože v pondělí jsou vždycky návozy vyšší, jelikož v sobotu a neděli se v podstatě nedováží do krematoria, a další dny uvidíme, jak se situace bude vyvíjet,“ uvedl ředitel Krematoria Ostrava Ivo Furmančík.

Krematoria na aktuální čísla vyšší úmrtnosti reagují různě. Buď posilují směny, nebo – jako například v Pardubicích – přidávají obřadní dny a kremace i v sobotu.

Jaroslav Mangl z Asociace pohřebních služeb však namítá, že panika není namístě. „Neviděl bych to tak tragicky. Problém s kapacitou vznikl už v roce 2016, kdy veřejnost požadovala po ministryni Šlechtové novelizaci zákona, aby pohřební služby měly povinnost vlastní kapacity márnic,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Nedostatek míst tak podle něj nutně nesouvisí jen s koronavirem.

Tagy:
Čeká nás nejteplejší a nejdeštivější týden. Tropy budou střídat bouřky, pak se ochladí
Počasí

Čeká nás nejteplejší a nejdeštivější týden. Tropy budou střídat bouřky, pak se ochladí

Po zbytek tohoto týdne se budou v Česku objevovat tropické teploty i bouřky. Začátek srpna pak ale zřejmě přinese mírné ochlazení. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v pondělí zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a z krátkodobé předpovědi ústavu. Celkově budou teploty i objemy srážek po čtyři týdny od pondělí do 22. srpna na úrovni dlouhodobých průměrů. Právě tento týden bude asi nejteplejší a nejdeštivější.

Kubek: Ještě je čas, očkujte se. Pokud se epidemie rozjede, budou umírat neočkovaní
Koronavirus

Kubek: Ještě je čas, očkujte se. Pokud se epidemie rozjede, budou umírat neočkovaní

„Pokud přijde na podzim další vlna epidemie koronaviru, budou zbytečně umírat ti, kteří se nenechali naočkovat,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory Milan Kubek. Dodal, že když se do vakcinace nyní „šlápne“, mohla by Česká republika na podzim dosáhnout alespoň 70procentní proočkovanosti. Podle imunologa Zdeňka Hostomského navíc neexistuje logisticky snadný způsob, jak ve velkém měřit hladiny protilátek a míru imunity, které by třeba pomohly vyjmout některé lidi z pravidelného testování.

Na Děčínsku udeřily silné bouřky. Voda natekla do sklepů, uvěznila i auto pod viaduktem

Bouře a déšť zaměstnávají od odpoledne hasiče v Děčíně, kteří za dvě hodiny vyjeli k více než 20 událostem. Voda natekla do sklepů na několika místech ve městě, v ulici U Koupaliště zatopila viadukt. V Boleticích nad Labem, části Děčína, spadly dva stromy na vozovku. Lidé nahlásili také vodu v panelovém domě. Na Twitteru to uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

reklama

Domácí zpravodajství

Kandidátku ČSSD na jihu Moravy opustilo 14 lidí, protestují proti dosazení Onderky

Aktualizováno

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala. Předseda ČSSD Jan Hamáček k tomu uvedl, že ho rezignace některých členů kandidátky mrzí a že si váží těch, kdo respektují finální podobu kandidátky, která podle něj vznikla v souladu s řády.

reklama