reklama

Krematoria nestíhají zpopelňovat. V Ostravě využívají venkovní mrazicí boxy

Pohřební služby kvůli současné pandemii přivážejí do krematorií další a další nebožtíky. Podle zaměstnanců jsou poslední týdny v tomto ohledu extrémní. Některá krematoria zemřelé nestíhají zpopelňovat. Ostravské krematorium kvůli nedostatku skladovacích prostor muselo nechat vybudovat venkovní mrazicí boxy.

reklama

Velmi přetížené je krematorium v Jihlavě, které je jediné pro celou Vysočinu. Už muselo odmítnout žádosti o pomoc z jiných krajů. Jenom za říjen tu zpopelnili 218 těl. Oproti předchozímu měsíci se jedná o 60% nárůst kremací.

„V jihlavské nemocnici mají samozřejmě plnou lednici nebožtíků. Co jsem slyšel, tak i ostatní nemocnice jsou na tom stejně,“ řekl Kamil Škvařil, pracovník pohřební služby. Podobně mluví i Ivo Furmančík, ředitel Krematoria Ostrava. „Zaznamenali jsme zvýšený počet zesnulých a byli jsme proto nuceni přistoupit k rozšíření chladírenských prostor,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové Furmančík.

Podle jeho slov se nejedná o chladicí návěsy. „Usoudili jsme, že není potřeba něco takového provozovat, současná kapacita by měla být dostačující,“ dodal. Podotkl také, že navýšení kapacity není jen z důvodu úmrtí na COVID-19, ale i proto, že nastalo sezónní navýšení, které souvisí s počasím.

Luboš Vondrák, který v krematoriu pracuje 25 let, tráví s kolegy ve službě poslední dobou celé dny. „Jestli to takhle půjde dál, tak jsme připraveni dělat i víkendy, i když jsme se tomu zatím vyhýbali,“ řekl.

Zaměstnanci krematoria teď pracují na dvě směny, dělali i o svátku a mají velké problémy tento nápor vůbec zvládnout. „Nárůst je enormní. Jestliže jsme v průměru měli 150, 160 žehů za měsíc, tak na tato čísla se dostáváme v podstatě během jednoho týdne,“ vysvětlil mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Venkovní mrazicí boxy

Bez ohledu na nelehkou situaci obřadník Petr Chytil nezapomíná na pietu, pečlivě upravuje květiny a pokaždé zapálí svíčku. „Je to smutnější, to je pravda. Ale zase je to komornější, takové lepší, je tady víc toho duchovna,“ sdělil.

Ostravské krematorium zase řešilo jiný problém. Mrtvá těla nebylo kde skladovat. Vedení proto muselo nechat vybudovat venkovní mrazicí boxy. „Nový chladicí box využíváme dnes, protože v pondělí jsou vždycky návozy vyšší, jelikož v sobotu a neděli se v podstatě nedováží do krematoria, a další dny uvidíme, jak se situace bude vyvíjet,“ uvedl ředitel Krematoria Ostrava Ivo Furmančík.

Krematoria na aktuální čísla vyšší úmrtnosti reagují různě. Buď posilují směny, nebo – jako například v Pardubicích – přidávají obřadní dny a kremace i v sobotu.

Jaroslav Mangl z Asociace pohřebních služeb však namítá, že panika není namístě. „Neviděl bych to tak tragicky. Problém s kapacitou vznikl už v roce 2016, kdy veřejnost požadovala po ministryni Šlechtové novelizaci zákona, aby pohřební služby měly povinnost vlastní kapacity márnic,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Nedostatek míst tak podle něj nutně nesouvisí jen s koronavirem.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá

V okresech, kde incidence překročí 300 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, dojde k plošnému testování žáků ve školách, a to v termínech 1. a 8. listopadu. Informaci novinářům potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na pondělním brífinku. Podle současných dat ministerstva zdravotnictví by se testování týkalo osmi okresů. Do listopadu by jich ale mohlo být mnohem více.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál
360°

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Expert: Snížit DPH u energií je nejhorší řešení. To vám řekne každý ekonom s diplomem

Plán vlády na dočasné snížení DPH u energií až na nulu je podle ekonoma Miroslava Zámečníka to nejhorší, co se může z hlediska rozpočtu udělat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS mluvil podobně také poslanec Pirátů Martin Jiránek. Naopak poslanec za vládní hnutí ANO Patrik Nacher zdůrazňoval, že jde o nejrychlejší způsob, jak lidem ve finanční tísni pomoci.

Divoká klasika ve Francii: Neymara s Messim chránily štíty, Argentince naháněl fanoušek

Le Classique – nejvyhrocenější zápas ve francouzské Ligue 1. Když se loni na podzim potkal Olympique Marseille s Paris Saint-Germain, padlo pět červených a 10 žlutých karet. Nedělení střetnutí dvou nenávidějících se týmů přineslo bezgólovou remízu a „jen“ jedno vyloučení. Divoko bylo zejména na tribunách. Marseillští fanoušci rozjeli pyroshow a na trávník vrhali všechno, co měli po ruce. Kvůli tomu museli hvězdy Pařížanů Lionela Messiho i Neymara chránit pořadatelé za pomoci štítů.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

reklama