reklama

Krematoria nestíhají zpopelňovat. V Ostravě využívají venkovní mrazicí boxy

Pohřební služby kvůli současné pandemii přivážejí do krematorií další a další nebožtíky. Podle zaměstnanců jsou poslední týdny v tomto ohledu extrémní. Některá krematoria zemřelé nestíhají zpopelňovat. Ostravské krematorium kvůli nedostatku skladovacích prostor muselo nechat vybudovat venkovní mrazicí boxy.

reklama

Velmi přetížené je krematorium v Jihlavě, které je jediné pro celou Vysočinu. Už muselo odmítnout žádosti o pomoc z jiných krajů. Jenom za říjen tu zpopelnili 218 těl. Oproti předchozímu měsíci se jedná o 60% nárůst kremací.

K tématu

„V jihlavské nemocnici mají samozřejmě plnou lednici nebožtíků. Co jsem slyšel, tak i ostatní nemocnice jsou na tom stejně,“ řekl Kamil Škvařil, pracovník pohřební služby. Podobně mluví i Ivo Furmančík, ředitel Krematoria Ostrava. „Zaznamenali jsme zvýšený počet zesnulých a byli jsme proto nuceni přistoupit k rozšíření chladírenských prostor,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové Furmančík.

Podle jeho slov se nejedná o chladicí návěsy. „Usoudili jsme, že není potřeba něco takového provozovat, současná kapacita by měla být dostačující,“ dodal. Podotkl také, že navýšení kapacity není jen z důvodu úmrtí na COVID-19, ale i proto, že nastalo sezónní navýšení, které souvisí s počasím.

Luboš Vondrák, který v krematoriu pracuje 25 let, tráví s kolegy ve službě poslední dobou celé dny. „Jestli to takhle půjde dál, tak jsme připraveni dělat i víkendy, i když jsme se tomu zatím vyhýbali,“ řekl.

Zaměstnanci krematoria teď pracují na dvě směny, dělali i o svátku a mají velké problémy tento nápor vůbec zvládnout. „Nárůst je enormní. Jestliže jsme v průměru měli 150, 160 žehů za měsíc, tak na tato čísla se dostáváme v podstatě během jednoho týdne,“ vysvětlil mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Venkovní mrazicí boxy

Bez ohledu na nelehkou situaci obřadník Petr Chytil nezapomíná na pietu, pečlivě upravuje květiny a pokaždé zapálí svíčku. „Je to smutnější, to je pravda. Ale zase je to komornější, takové lepší, je tady víc toho duchovna,“ sdělil.

Ostravské krematorium zase řešilo jiný problém. Mrtvá těla nebylo kde skladovat. Vedení proto muselo nechat vybudovat venkovní mrazicí boxy. „Nový chladicí box využíváme dnes, protože v pondělí jsou vždycky návozy vyšší, jelikož v sobotu a neděli se v podstatě nedováží do krematoria, a další dny uvidíme, jak se situace bude vyvíjet,“ uvedl ředitel Krematoria Ostrava Ivo Furmančík.

Krematoria na aktuální čísla vyšší úmrtnosti reagují různě. Buď posilují směny, nebo – jako například v Pardubicích – přidávají obřadní dny a kremace i v sobotu.

Jaroslav Mangl z Asociace pohřebních služeb však namítá, že panika není namístě. „Neviděl bych to tak tragicky. Problém s kapacitou vznikl už v roce 2016, kdy veřejnost požadovala po ministryni Šlechtové novelizaci zákona, aby pohřební služby měly povinnost vlastní kapacity márnic,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Nedostatek míst tak podle něj nutně nesouvisí jen s koronavirem.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rusko

Česko je nepřítel, oznámila ruská vláda. Na náš postup jsem hrdý, vzkázal Hamáček

Česko je nepřítel, oznámila ruská vláda. Na náš postup jsem hrdý, vzkázal Hamáček

  • Aktualizováno

Ruská vláda schválila seznam nepřátelských zemí, přičemž do něj zařadila jen Českou republiku a Spojené státy. Zároveň stanovila maximální počet lidí v Rusku, kteří pro tyto země smějí pracovat. V případě ČR jde o 19 osob, zatímco pro USA nesmí pracovat nikdo. Příslušné nařízení bylo v pátek zveřejněno na oficiálním internetovém portálu právních informací, informovala média. Moskva také zmrazila účty rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda. České ministerstvo zahraničí považuje postup Ruska za další krok k eskalaci vztahů nejen s ČR, ale i EU a jejími spojenci.

Domácí

Česko se pere s vydatnými dešti. Hladiny řek stoupají, hasiči vyjeli ke stovkám případů

Česko se pere s vydatnými dešti. Hladiny řek stoupají, hasiči vyjeli ke stovkám případů

Vydatný déšť a silné bouřky, které Česko poprvé zasáhly ve středu a opakovaly se ve čtvrtek a v noci na pátek, zvedly hladiny řek. Na třetí stupeň povodňové aktivity dosáhla Úslava v Prádle na jižním Plzeňsku a na řadě dalších míst v západních, středních a jižních Čechách, na jihu a severu Moravy a Slezska řeky překročily podle údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) druhý, případně první povodňový stupeň.

Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času
Proslulá tržnice Sapa jde do dražby. Zájemce by si měl připravit takřka miliardu
Benešová šla za hranu, zní z opozice po konci Zemana. Vystrčil mluví o ohrožení svobody
Pepson Snětivý: Karel IV. byl největší osobností našich dějin. Z Prahy chtěl nový Řím
reklama
reklama
Josef Mašín na gestapu promluvil, dokazují nové unikátní nálezy z archivu

Historie

Domácí zpravodajství

Po vyléčení z covidu si bude možné zajít do hospody půl roku bez očkování či testu
Další články
reklama
reklama