reklama

Krkonoše z Jilemnice hlídá pětimetrový Krakonoš. Jaká nad ním visí hrozba?

Náměstí v Jilemnici opět zdobí obří Krakonoš ze sněhu. Jeho tvůrci na něm pracovali čtyři dny, teď každý den tráví několik hodin jeho úpravami, aby kolos přečkal výkyvy teplot.

reklama

I tentokrát je Krakonoš dílem Josefa Dufka a jeho spolupracovníků. Na začátku pomáhá bagr, pak přicházejí ke slovu kovové lopatky. „Prvního jsem stavěl v roce 1997, od té doby jich bylo nejméně dvacet, jen výjimečně se stalo, že jsme nestavěli, protože bylo zoufale málo sněhu,“ říká místní umělec. Letos nebyl sníh příliš kvalitní a tak nakonec hlava Krakonoše sahá do pětimetrové výšky, v minulosti prý Dufek postavil i o dva metry vyšší.

První sněhová socha pána hor se podle dostupných zdrojů na náměstí v Jilemnici objevila už v roce 1909. Od té doby už jich byla téměř stovka v nejrůznějších podobách. Jen jedno mají společné, pravidlem je, že Krakonoš se vždy dívá směrem do Krkonoš, aby mohl obhlížet své panství.

„Vždycky začínám hlavou a nikdy úplně přesně nevím, jak to dopadne, někdy ji má kulatější, někdy protáhlejší. Vždycky je to podle toho, co množství sněhu povolí,“ přiznává autor. Sněhový Krakonoš láká na náměstí před jilemnickou radnicí denně stovky lidí, velkou atrakcí je pro dospělé i pro děti. Lézt Krakonošovi na hlavu je pochopitelně zakázané, ale děti mohou využít alespoň prolézačku pod jeho obří nohou.

K tématu

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Rozhovor

Vláda použila sílu, aby zabránila kritice. Najdeme jiné cesty, řekl moderátor protestu

Vláda použila sílu, aby zabránila kritice. Najdeme jiné cesty, řekl moderátor protestu

Nebyl důvod demonstraci ukončit, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS moderátor nedělní demonstrace iniciativy Chcípl PES na Staroměstském náměstí a předseda Svobodných Libor Vondráček. Podle něj vláda použila sílu, aby zabránila kritice, a měla by podat demisi. Vondráček také uvedl, že shromažďovací právo nemůže být omezené krizovým zákonem a demonstrace nemají vliv na šíření koronaviru.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama