CNN Prima News krupobití

krupobití

Výpis příspěvků ke štítku „krupobití“

Kroupy velké jak vejce krvavě zraňovaly lidi a zabíjely ptáky aneb Z historie krupobití v Česku

Početná víkendová krupobití mají pokračovat i v příštích dnech, takže před padáním ledu z nebes v pondělí 27. května znovu varoval i Český hydrometeorologický ústav. Mohou ale kroupy dosáhnout i rozměru slepičích vajec, jak se traduje? „Nikdy jsem tomu v novinových referátech nevěřil, ale zasypal nás příval krup velikosti slepičího vejce,“ dosvědčil už v roce 1903 rolník z Mladé Vožice na Táborsku. Krupobití tu byla vždycky, v minulosti je ovšem nikdo nespojoval s globálním oteplováním, ledová nálož z oblak nicméně dokázala zbídačit celé oblasti.

Kroupy rozbíjely okna pražských tramvají i tisíce tabulí v domech aneb Z historie krupobití

„Sklo z rozbitých oken s ohlušujícím řinčením dopadalo na dlažbu ulic,“ dramaticky líčil denní tisk jedno z největších krupobití v dějinách Prahy z 12. září 1905. Srovnávat jej s přívalem krup, který hlavní město postihl ve středu 16. srpna 2023, je jako poměřovat Goliáše a Davida. „Strašné krupobití sneslo se z černého jak uhel mračna a ničilo vše, kamkoli zasáhlo,“ popisoval živel z roku 1905 deník Národní listy. Ledové kuličky o velikosti vlašských ořechů tehdy v hlavním městě Království českého rozmlátily několik tisíc okenních tabulí včetně těch v elektrických tramvajích.

Tornádo pustošilo předměstí Milána. Den se změnil v noc, rozsvítily se i pouliční lampy

Předměstím severoitalského Milána se v pátek prohnalo silné tornádo. Meteorolog Scott Duncan ho popsal jako chvíli, kdy se den proměnil v noc, a dokonce se rozsvítily i pouliční lampy. Takhle poetické však zřejmě nebudou jeho následky, podle odhadů italského listu Corriere della Sera přírodní živel zranil nejméně dvanáct lidí. V oblasti Lombardie řádí silné bouřky, hasiči během dne zasahovali u 110 případů.

Kroupy do výše několika centimetrů, silnice jako řeky. Itálii drtí silné bouře s lijáky

V třetí nejoblíbenější dovolenkové destinaci Čechů panuje extrémní počasí. Itálii sužují bouře s mohutným krupobitím, v úterý večer zasáhly oblast Lago di Garda. Lijáky změnily ulice a silnice v rozvodněné řeky, kroupy vytvořily několikacentimetrovou souvislou vrstvu ledu a oblast vzápětí zasáhly bleskové záplavy, píše web Kronen Zeitun. Meteorologové varují, že podobné bouře s povodněmi hrozí v následujících hodinách po celé zemi.

Komplikace pro české turisty? Chorvatsko čeká v létě hodně bouřek a deště, varuje meteorolog

Ačkoliv se duben chýlí teprve ke konci, Španělsko zasáhla úmorná vedra. Rtuť teploměru zde ve čtvrtek vystoupala na historicky nejvyšší dubnový údaj 38,8 °C. V podobném duchu se ponesou i následující měsíce. Letní předpověď je z hlediska veder a nebezpečných jevů nepříznivá i pro další oblíbené destinace, ve kterých nejen Češi tráví dovolenou – například Chorvatsko nebo Itálii. Experti podotýkají, že patrně žijeme ve světě „nového normálu“.

Na Česko se znovu valí intenzivní bouřky. Udeří se silným větrem a krupobitím

V Česku se ve čtvrtek odpoledne, večer a v noci vyskytnou silné bouřky s nárazy větru o rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině, případně i s krupobitím. Během noci budou přecházet do deště, který bude postupně od severozápadu ustávat. Varoval před nimi Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V platnosti současně zůstává dříve vydané upozornění meteorologů na čtvrteční tropické teploty na jižní Moravě a na riziko vzniku požárů v tomto regionu.

Obří kroupy, zatopené obce, stojící vlaky. Česko decimují extrémní bouřky

Silné krupobití zasáhlo ve středu odpoledne Moravský Beroun na Olomoucku. Ledové kroupy tam poničily několik domů. Na místě zasahovali hasiči, kteří pomáhali majitelům střechy provizorně opravit. Bouřky se v průběhu večera a noci vyskytly na celém území Česka. Na řadě míst hrozilo, že se zvednou hladiny vodních toků. Na jihu Čech byla řada měst zaplavena, zejména Týn nad Vltavou. Některé hladiny toků vystoupaly na 3. povodňový stupeň.