Ačkoliv se duben chýlí teprve ke konci, Španělsko zasáhla úmorná vedra. Rtuť teploměru zde ve čtvrtek vystoupala na historicky nejvyšší dubnový údaj 38,8 °C. V podobném duchu se ponesou i následující měsíce. Letní předpověď je z hlediska veder a nebezpečných jevů nepříznivá i pro další oblíbené destinace, ve kterých nejen Češi tráví dovolenou – například Chorvatsko nebo Itálii. Experti podotýkají, že patrně žijeme ve světě „nového normálu“.
Rekord padl na jihu Španělska a jen potvrdil trend z posledních dní, kdy panovala extrémní tepla. BBC uvádí, že oproti tradičním teplotám zaznamenaly přístroje hodnoty o 10 až 15 °C vyšší. Podle expertů má na situaci v zemi vliv zejména velmi horký vzduch z Afriky.
„Tohle není normální. Teploty se letos zcela vymkly kontrole,“ reagoval mluvčí španělského meteorologického úřadu Cayetano Torres. Klimatolog Maximiliano Herrera doplnil, že vedra v zemi jsou naprosto extrémní a bezprecedentní. A stav se má jen zhoršovat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Přijde nejteplejší rok v historii? Nečitelný jev může vést ke změnám počasí po celém světě
„Loňské léto v Evropě bylo nejteplejší v historii měření. Starý kontinent se ohřívá dvakrát rychleji oproti celosvětovému průměru, a tak se zvyšuje pravděpodobnost extrémních událostí, mezi které patří i vlny veder,“ konstatovala doktorka Samantha Burgessová zabývající se změnou klimatu.
Pokud bude trend pokračovat, může rok 2024 být ještě teplejším – a také s větším počtem bouří, požárů a povodní. „Zdá se, že žijeme ve světě nového normálu,“ dodal Fahad Saeed z výzkumné organizace Climate Analytics. Už nyní jsou letní předpovědi v řadě zemí znepokojující.
Je jisté, že měsíce květen, červen a červenec se ve Španělsku ponesou ve znamení nadprůměrných teplot, píše web El Nacional. Výjimku by měly tvořit Baleárské a Kanárské ostrovy, kde hodnoty budou jen lehce nadprůměrné. Naopak srážky ubudou, což v době katastrofálního sucha, které již panuje, situaci nezlepší.
Chorvatsko
Ačkoliv v Chorvatsku, na rozdíl od Španělska, letní horka v současnosti nepanují, brzy se očekává rapidní změna. Uznávaný meteorolog Krunislav Mikec pro web HRT se obává letního počasí. Červen podle předpovědí přinese více deště než v následujících dvou měsících. I to s sebou však přináší rizika.
Začátek letní sezóny se v Chorvatsku ponese v bouřkovém duchu. Nejvíce jich země podle předpovědi společnosti AccuWeather zaznamená na začátku a konci června, kdy by teploty měly poprvé přesáhnout tropických 30 °C. Stále je do naplnění předpovědi spousta času a s tím je i vyšší šance, že se může změnit.
Itálie
Obavy z rozmarů počasí mají i experti v Itálii. „Neměli bychom podceňovat riziko extrémních jevů, jako jsou bouřky a krupobití,“ uvádí web iL Meteo. Po období sucha, které již několik měsíců zemi sužuje, mohou přijít i povodně. Také zde se očekávají vlny veder a od začátku června nadprůměrné hodnoty. Naměřených 40 °C a víc nebudou výjimkou.
„Průměrná čísla vzrostla přibližně o 3 stupně. Může se to zdát jako maličkost, ale tyto stupně navíc znamenají, že nás čeká velmi horké léto,“ sdělil webu Agronotizie meteorolog Maria Giuliacciho. Doplnil, že nadcházející letní sezóna může být dokonce horší než ty minulé.
Bulharsko
Předpověď pro oblíbený cíl Čechů – Bulharsko – se zatím spíše rýsuje. V květnu budou teploty na rozdíl od výše uvedených zemí spíše pod normálem, to se ale má s koncem měsíce změnit. Rtuť vystoupá k 27 až 32 °C, píše web nova.bg. I tady lze očekávat, že léto zde bude teplejší než normálně.
Řecko
Letní sezóna v Řecku ještě nezačala, teploty se drží kolem 20 °C, zemi však sužují silné deště, které mají trvat i v druhé polovině května. Spolu s nimi dorazí také nebezpečné bouřky, zejména pak na severu. V červnu již budou atakovat 30 °C, tropy se však očekávají až v červenci. Přístroje mohou naměřit i hodnoty přesahující 40 °C. Z toho důvodu panují obavy z vysokého rizika vzniku požárů. Vlny veder by měly zasáhnout celou zemi, uvádí web Ekklisia.