Krušné hory se připravují na nápor lyžařů z Německa. Sasko totiž zavřelo sjezdovky

Kdo ve zbytku letošního roku vyrazí na lyže do Krušných hor, měl by procvičit němčinu. Na svazích ji totiž nejspíše využije. Vláda spolkové země Sasko, která sousedí s Ústeckým a Karlovarským krajem, totiž rozhodla o uzavření lyžařských areálů. Může za to špatná epidemická situace, která je z celého Německa druhá nejhorší právě v Sasku.

„Mysleli jsme si, že Sasko má nějaké školní prázdniny. Překvapilo mě, jak často tady slyším němčinu,“ svěřil se reportérovi CNN Prima NEWS jeden z návštěvníků lyžařského areálu na Klínovci, který se nachází v Krušných horách na česko-německém pomezí a zároveň na hranici mezi Ústeckým a Karlovarským krajem.

Důvod častějšího výskytu německy hovořících lyžařů na jednom z největších tuzemských lyžařských středisek je však jiný. Saská vláda totiž rozhodla, že kvůli špatné pandemické situaci v této spolkové zemi uzavře své sjezdovky. A to až do 9. ledna příštího roku. Pokud se však koronavirová čísla nezlepší, není vyloučen ani delší „lyžařský lockdown“. S odkazem na saského ministra hospodářství o tomto opatření informovalo Radio Dresden a další místní média.

Ztráty počítáme ve statisících eur, říká skokanská legenda

„Prachový sníh a frustrace na sjezdovkách. I přes nejlepší podmínky jsou svahy na Fichtelbergu liduprázdné.“ Tak popsal situaci Michael Deutschmann, reportér německého deníku Bild. Právě Fichtelberg se skiareálem Klínovec sousedí. Tamní provozovatelé mají ale smůlu, že se jejich lyžařské centrum nachází na opačné straně hranice mezi Českem a Německem.

A není divu, že si zoufají. „Hrozí nám katastrofa. Druhá sezóna jako totální propadák. To už se prostě nedá zvládnout,“ řekl deníku Bild René Lötzsch, vedoucí lanovek na Fichtelbergu. Nejde ale jen o živobytí provozovatelů lanovek a vleků. Zavřeno musí mít také hotely nebo penziony, pro něž je přelom roku tradičně nejziskovějším obdobím celé zimní sezóny.

Situace je zoufalá také pro legendu německého a světového skoku na lyžích Jense Weißfloga, který v Oberwiesenthalu, jenž se nachází na úpatí Fichtelbergu, provozuje ubytovací zařízení s 30 apartmány a pokoji. „Můj hotel měl loni povoleno otevřít jen po dobu pěti měsíců. Ztráty vyčíslujeme v pětimístných částkách. Museli jsme využít všechny naše rezervy a vzít si úvěr,“ popsal Bildu trojnásobný olympijský vítěz.

Zavřený je i Čechy oblíbený Altenberg

Vlekaři a hoteliéři v okolí Fichtelbergu jsou naštvaní tím spíše, že jen asi čtyři kilometry odsud je otevřený skiareál na Klínovci, kam se němečtí milovníci zimních sportů logicky hrnou. Ani tam ale nelze zavítat bez omezení. Při koupi permanentky se lyžaři musí prokázat certifikátem o ukončeném očkování proti koronaviru nebo proděláním covidu v posledních šesti měsících. „Ano, vyžadují to poctivě a bez pardonu,“ potvrdilo CNN Prima NEWS nezávisle na sobě několik návštěvníků lyžařského areálu na Klínovci.

Zavřeno musí mít také například lyžařské vleky v obcích Altenberg a Geising, které se nachází nedaleko hraničního přechodu Cínovec. Tato malá střediska jsou pro změnu velmi oblíbená u českých lyžařů, kteří tam často vyrážejí s dětmi zejména z Teplic a okolí. „Dověděli jsme se to z Facebooku. Moc tomu nerozumím, vždyť mohou vyžadovat stejná potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci, jako vyžadují česká střediska,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Jiřina z Krupky na Teplicku, která vyráží se svými ratolestmi do Altenbergu vždy na začátku sezóny. „Mají tam fajn kopec, kde se děcka mohou rozlyžovat. Letos to holt budeme muset zvládnout jinde,“ dodala.

Epidemická situace v Sasku je sice vážná, avšak ne o tolik horší než v České republice. Podle Institutu Roberta Kocha sedmidenní incidence (ke 13. 12.) v Sasku dosahuje hodnoty 1 024 potvrzených případů na 100 tisíc obyvatel, stejný ukazatel v Česku činí 851 případů. Hůř než Sasko na tom je Durynsko se 1 032 případy na 100 tisíc obyvatel.

Tagy:
lyžování Ústecký kraj Sasko Krušné hory Klínovec skiareály Fichtelberg Altenberg