reklama

Kubek: Když naráz onemocní milion lidí, může se zhroutit ekonomika a bude divoký lockdown

Prezident České lékařské komory Milan Kubek ve vysílání CNN Prima NEWS varoval před variantou koronaviru omikron, která se v Česku dále šíří. Pokud by se dostatečně netestovalo, hrozí podle něj divoký lockdown a krach ekonomiky. Návrh na zkrácení karantén a izolací, který projednává vláda, považuje Kubek za přijatelný kompromis. Biochemik Zdeněk Hostomský to ale označil za přehnanou reakci. Ke zkrácení by mohlo dojít proto, že omikron způsobuje rychlejší nástup nemoci, a lidé jsou tak kratší dobu infekční.

reklama

„Pokud naráz onemocní milion lidí a další jeden nebo dva miliony budou v karanténě, mohlo by dojít ke zhroucení ekonomiky a k divokému lockdownu, protože by neměl kdo chodit do práce,“ varoval Milan Kubek ve vysílání CNN Prima NEWS. Zkrácení karantény, o kterém vláda uvažuje, vidí jako rozumným kompromis, za vhodné by místo 14 dnů považoval sedm.

Počet pozitivně testovaných lidí na koronavirus v Česku opět stoupá, může za to pozvolný nástup nakažlivější varianty zvané omikron. „Musíme si uvědomit, že naše výchozí pozice není dobrá. Vidíme, jaké omikron napáchal škody například v Dánsku, ale my máme mnohem méně proočkované obyvatelstvo a slušně zaplněné nemocnice. Ke třem tisícům oficiálních pacientů musíme připočíst další tisíc těch, kteří jsou negativní, ale leží v nemocnicích často ve velmi vážném stavu,“ uvedl Kubek.

Podle něj hrozí covidová vlna, která by mohla opět zahltit naše zdravotnictví. „To nejlepší, co můžeme udělat, je běžet na třetí dávku,“ apeloval na občany, kteří již mají na posilující dávku očkování nárok. Je to prý velmi efektivní řešení, snižuje se riziko hospitalizace a vážného průběhu nemoci.

Testování není samoúčelná „buzerace“

Vláda prý musí přijmout opatření, aby společnost nadále fungovala. Kabinet Petra Fialy (ODS) plánuje od 17. ledna testovat všechny zaměstnance ve firmách, a to bez ohledu na očkování nebo prodělání nemoci.

„Testování bude velká logistická akce, určitě finančně náročná, ale je to snaha, jak zabránit lockdownu. Když necháme epidemii projít nadivoko, může se ekonomika zhroutit. Testování není samoúčelná buzerace, jde o roztáhnutí epidemie do delší doby a snížit vrchol té vlny,“ vysvětlil Kubek záměr plošné akce.

Prezident ČLK nastínil, že pokud bude pětkrát více pacientů, tak i při 20procentní síle viru budou stejně zaplněné nemocnice jako u mutace delta. Může se stát, že kapacity testů dojdou, ale čím déle budeme testovat, tím spíše se vyhneme možná totálnímu lockdownu. Ten může vypadat, že nebude mít kdo řídit metro nebo pracovat v elektrárně či léčit,“ varoval Kubek.

Nesmíme prý propadat iluzi, že omikron je zcela neškodný. „Je to stále závažnější než běžná chřipka,“ zdůraznil Kubek. Vánoce a svátky jsme podle něj opět prožili v bezvědomí, málo se testovalo a tvářili jsme se, že se nic neděje. „Budeme se divit, budeme mít 20 tisíc nových případů a nemocnice se začnou plnit,“ dodal.

Hostomský: Omikronu se nevyhneme

Podle biochemika Zdeňka Hostomského je zbytečné zaměřovat se na počet nakažených. „Omikron se vyznačuje vyšší nakažlivostí, tomu se nevyhneme. Každý ho dostane. Má klinicky menší příznaky. Může se stát, že se počet pacientů na JIP zvýší, ale ne úměrně k počtu nakažených. Nárůst nebude dramatický, nezpůsobí kolaps nemocnic,“ uvedl.

Do karantény se podle vědce může při největší vlně omikronu dostat až třetina populace. „Oficiálně nezavřeme školy, ale některé třídy budou vlastně uzavřeny. Stejně tak podniky. Karanténa je přehnanou reakcí,“ dodal biochemik k vládnímu návrhu na její zkrácení.

Tagy:

Hlavní zprávy

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků
Koronavirus

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

Boj o pandemický zákon ve Sněmovně: Umožní větší restrikce, odpůrci šikanují poslance

Poslanci by v úterý mohli projednat vládní novelu pandemického zákona a možnost vyhlášení mimořádného ředitelského volna kvůli covidu. Kabinet chce, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze. Ráno se k nim sejdou výbory, schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku. Proti schválení novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

Medailový rozbor ZOH: Ženy, děkujeme. Češky v dovozu cenných kovů z olympiád válcují muže

Medailové bilancování olympijských her v Pekingu teprve přijde, začínají 4. února. Už teď je ale možné říct, že pravděpodobněji cenný kov přiveze některá z dam. Vyplývá to z rozboru úspěchů na předchozích zimních sportovních svátcích. Celkem tuzemská výprava v samostatné historii republiky přivezla zpod pěti kruhů zapadaných sněhovými vločkami 31 cenných kovů.

reklama

Domácí zpravodajství

Česko je v boji s korupcí na 49. místě světa. Za západní Evropou výrazně zaostává

Česko na zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce. Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

reklama