Varianta covidu omikron by neměla zaplnit nemocnice více než delta, uvedl v pondělí na tiskové konferenci ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Zároveň řekl, že vláda probere, jak nařizovat karantény a izolace kvůli hrozbě, že se zvýší jejich počet. Připravit se na to mají i zástupci kritické infrastruktury, kteří by měli do čtvrtka předložit plány, jak budou fungovat v případě, že se počty karantén a izolací zvýší.
Varianta COVID-19 omikron by neměla zaplnit nemocnice více než delta, uvedl Rakušan. Omikron podle něj výrazně prověří připravenost ČR už v příštích 14 dnech. „Musíme se připravit, že aktuální čísla mapují tu starou vlnu epidemie,“ upozornil. Počty odhalených případů nákazy covidem klesají, zároveň se o vánočních svátcích a po nich méně testovalo, dodal.
Ticho před bouří? Během 14 dnů dojde k prudkému nárůstu počtu nakažených, varuje Prymula
Česko eviduje nejméně nově nakažených i hospitalizovaných za téměř čtvrt roku. Epidemická situace se přes Vánoce zlepšila a počet nově nakažených za sobotu dokonce spadl pod jeden tisíc. Přestože podle epidemiologů čísla správně ilustrují situaci, jde prý pouze o ticho před bouří.
Přes vyšší nakažlivost omikronu se podle Rakušana na jednotky intenzivní péče dostává méně pacientů. „Ovšem ukazuje se jiné riziko, kvůli té nakažlivosti by se mohlo stát, že skončí v karanténě či izolaci mnohem větší počet obyvatel,“ doplnil. Kabinet po vzoru některých zemí zvažuje například zkrácení karantén. „Vláda ve středu bude projednávat především záležitosti ohledně testování, vyhodnocování a validity antigenních a PCR testů. Také to, jakým způsobem bude vypadat schéma, které bude zakládat povinnost jít do izolace a karantény,“ uvedl.
Ústřední krizový štáb zadal zástupcům kritické infrastruktury úkol vypracovat do čtvrtka režimní opatření pro situace, kdy by jejich zaměstnance ve větší míře zasáhla nákaza omikronem. „Mají připravit i právní analýzu, jaký právní instrument pomůže na tu kterou kritickou situaci,“ uvedl. Za týden plány probere štáb a příští středu by na ně mohla nutnými opatřeními reagovat vláda. „Nechceme nic přivolávat, ale chceme být na tu situaci připraveni,“ vysvětlil.
Za kritickou infrastrukturu označují předpisy prvky, u kterých by narušení jejich funkce mělo závažný dopad na bezpečnost státu, zabezpečení základních životních potřeb obyvatel, zdraví lidí či ekonomiku. Mezi typické prvky kritické infrastruktury patří elektrárny, přehrady, letiště nebo telekomunikační sítě, ale také strategické finanční instituce a státní úřady.