reklama

Nemá cenu zpřísnit, omikron tudy projde. Ubráníme se stávajícími opatřeními, říká Kraus

Omikron je rychlejší v šíření, a proto není důvod zpřísňovat opatření, uvedl předseda senátního výboru pro zdravotnictví Roman Kraus z ODS. Nová varianta koronaviru podle jeho slov totiž českou populací tak či tak projde. K tomu, aby se neopakovaly nejhorší scénáře, slouží dostatečně stávající opatření, dodal v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

„Všechna opatření, která byla šitá na míru variantě delta, se musí přizpůsobit nové variantě omikron,“ sdělil v pořadu K věci předseda senátního výboru pro zdravotnictví Roman Kraus. Proto podle něj vláda nepřistoupila k opatřením, která avizovala před volbami.

Jedním ze slibů ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) bylo uznávání protilátek po prodělání nemoci. „Uznávání protilátek je nereálné, PCR test bude stejně validní jen 24 hodin. Omikron se ale šíří rychle a nezabráníme mu v tom,“ uvedl dále ve vyslaní CNN Prima NEWS.

Izolace nejspíš zůstane stejně dlouhá

Kraus by proto k razantnějším restrikcím nepřistupoval. „Můj názor je, že nemá smysl zpřísňovat. Omikron populací zkrátka projde,“ podotkl s tím, že právě kvůli rychlosti šíření omikronu bude vláda zkracovat interval karantény.

Návrh projedná kabinet ve středu, podle Krause by se mohla karanténa zkrátit na pět až sedm dnů. Izolace by však měla být nadále 14 dnů. Karanténa platí pro zdravé fyzické osoby, které pobývaly v ohnisku nákazy či byly ve styku s nakaženým kontaktem. Izolací se pak rozumí omezení pohybu již nakaženého člověka a jeho oddělení od ostatních bez ohledu na dokončenou vakcinaci.

„Jedinou cestou je třetí dávka, která vede k tomu, že lidé nemají tak těžký průběh, a tím pádem neobsazují lůžka,“ sdělil Kraus. K tomu, aby vládní odborníci přiměli k očkování více občanů, proto řeší i nákup nové vakcíny.

„Vakcína Novavax má v sobě usmrcený virus a věříme, že tím pádem bude mít i vyšší stupeň imunity,“ nastínil Kraus. Současná opatření, jako je nošení respirátorů FFP2 a omezení sociálních kontaktů, vnímá jako dostatečná. Tato nařízení jsou v platnosti od začátku vlády Petra Fialy (ODS). „Musíme být pokorní před silou přírody – i ta doporučení se mění a to je normální,“ řekl dále k omikronu.

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bude ale v Česku nová varianta dominovat zřejmě už za 10 až 14 dní. Za poslední týden se v Česku z 18 tisíc testů ukázalo podezření na tuto variantu u 15 procent případů. Delta a její subvarianty tvoří 85 procent. Podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) může vlna omikronu přinést až 50 tisíc nových případů denně a kolem sedmi tisíc nakažených v nemocnicích.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama