reklama

Kubek: Kvůli neočkovaným zažijeme pekelné Vánoce. Hulvátství vůči doktorům nemá obdoby

Chci požádat veřejnost, aby se ke zdravotníkům chovala slušně. Míra agresivity a hulvátství nemá v této zemi obdoby, prohlásil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. S mluvčím Paralelní lékařské komory Miroslavem Havrdou se pohádali kvůli očkování a postojům některých lékařů, kteří varovali, že nebudou ošetřovat neočkované pacienty.

reklama

Někteří lékaři vyvěsili na dveře svých ordinací cedule, že nebudou pečovat o neočkované jedince, nebo zakazují vstup lidí bez vakcinace do čekáren.

„Lékaři jsou profesionálové a léčí každého. To, co si myslí, je jiná věc, ale samozřejmě ošetří každého. Je ale nepřijatelné, co si někteří pacienti dovolují. Lékař má právo, aby se dodržoval vnitřní řád daného zdravotnického zařízení,“ prohlásil a dodal, že pokud už mezi lékařem a pacientem nepanuje vzájemná důvěra, měli by se rozloučit.

Lékaři jsou v poslední době stále častěji terčem útoků ze strany pacientů, což Kubka mrzí. „My za pandemii nemůžeme, snažíme se jen řešit důsledky. Čekají nás pekelné Vánoce a důvodem je, že se velká část občanů nenechala včas naočkovat. Ochrana existuje, to je rozdíl oproti jiným vlnám,“ vzkázal lidem, kteří odmítají vakcinaci.

Požádal proto veřejnost, aby se chovala ke zdravotníkům slušně. „Míra agresivity a hulvátství nemá v této zemi obdoby. Nepotřebujeme, aby nám lidé tleskali jako před rokem,“ připomněl Kubek situaci z jara 2020, kdy byli zdravotníci hrdiny boje proti pandemii, lidé jim šili roušky nebo vozili jídlo přímo do nemocnic.

Havrda: Je to na odebrání diplomu lékařům

Mluvčí Paralelní lékařské komory Miroslav Havrda ale s Kubkem razantně nesouhlasil. „Je nepochopitelné, co zní z úst prezidenta ČLK. Nestačím se divit, co jsem slyšel. Já se k pacientům chovám slušně a oni ke mně. Mám na dveřích cedulku, že léčím všechny, protože se mě lidé ptali, jestli je vůbec vezmu,“ vzkázal Kubkovi.

Lidé jsou podle Havrdy zmatení, protože čtou a slyší, že lékaři neléčí neočkované. „To je na odebrání lékařského diplomu,“ zdůraznil. Kubek oponoval, že to nelze udělat. Může dojít například k vyloučení z komory, ale diplom získává lékař za studium na vysoké škole.

Hádka o povinné očkování

Kubek je zastáncem povinného očkování pro lékaře nebo pracovníky v sociálních službách, ale také apeluje na to, aby vakcinaci podstoupili všichni, kterým v tom nebrání například zdravotní problémy. „Vybízíme je k tomu, aby lidé využili ten nejlepší prostředek. Máme očkovací látky, které snižují riziko nákazy a hospitalizace. Co jiného by si pan Havrda přál?“ rozčílil se.

Podle Havrdy se musí tlačit na výrobce, aby zkvalitnili vakcíny. „Neříkám, že látky nejsou bezpečné. Nic lepšího zatím není. Ale byly určeny vybraným lidem. Byly určeny ohroženým lidem,“ odvětil s tím, že ohrožené lidi je potřeba chránit, nemocné léčit a zdravé nechat žít.

Tagy:
očkování Česká lékařská komora Milan Kubek Ministerstvo zdravotnictví koronavirus COVID-19 360° Miroslav Havrda Paralelní lékařská komora

Hlavní zprávy

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert
360°

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert

Je pravděpodobnější, že k válce mezi Ruskem a Ukrajinou nakonec dojde. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Jan Kofroň. Nemyslí si totiž, že by se za aktuálního stavu ruský prezident Vladimir Putin rozhodl jednotky stáhnout zpět na svá stanoviště. Konflikt podle něj přímo vyhledává, neboť na Ukrajinu a NATO klade podmínky, které jsou de facto nesplnitelné.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama