Neočkované nevyšetříme, píší lékaři v ordinacích. Mají právo myslet si své, hájí je Kubek

Prezident lékařské komory Milan Kubek.

Lékaři léčí jen očkované. Co na to Kubek?

Neočkované pacienty nevyšetřujeme. Neočkovaní rodiče, nevstupujte do čekárny pediatrické ordinace. I s takovými nápisy se mohou setkat nemocní lidé, když zamíří v těchto dnech k lékaři. Šéf České lékařské komory Milan Kubek však zdůrazňuje, že v nemocnicích leží zejména neočkovaní, o které se zdravotníci starají. Mají však lékaři právo vyvěšovat podobné vzkazy?

„Docent Zlatohlávek odmítá vyšetřit neočkované pacienty. Pouze pošleme elektronický recept. Mám stejná práva jako vy.“ Tento varovný leták podepsaný lékařem z covidového oddělení visel na třetí interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Nemocnice ho už ale dala odstranit.

„Myslím, že to není nic důležitého a jestli to chce někdo z pacientů řešit, od toho máme ombudsmana, na něhož se mohou obrátit. V této chvíli, kdy se všichni lékaři potýkají s útoky, nechceme již tento bulvár jet,“ reagoval mluvčí nemocnice Michal Schneider. Na dotaz, zda se situace řešila s konkrétním lékařem, odvětil, že se jedná o interní záležitost.

Podle nemocnice prý ale v praxi nebylo vyšetření nikomu odepřeno. Podobný leták se objevil i v pediatrické ordinaci v Bystřici. Ten pro změnu vyzýval neočkované rodiče, aby nevstupovali do čekárny.

Postoje občanů se rozcházejí

„Děti jsou častými bezpříznakovými přenašeči tohoto onemocnění, a tak jsem se rozhodla tímto způsobem zabránit nákaze neočkovaných rodičů v mé ordinaci a snad trochu předejít dalšímu šíření mezi zdravou populací. Bohužel moje snaha byla špatně pochopena,“ hájí se pediatrička Dagmar Heczková.

Postoje lékařů budí mezi občany debaty. „Samozřejmě by měli ošetřit i neočkovaného, je to člověk jako člověk,“ řekla mladá žena oslovená CNN Prim NEWS. A s jejím postojem souhlasila i další žena. „Myslím, že je to špatně. Názor mohou mít jakýkoliv, ale ošetřit by člověka měli,“ podotkla.

Na druhé straně však někteří lidé vylepování vzkazů naprosto chápou. „Mají práce, že ani neví, kde jim hlava stojí, a ještě zde jsou lidé, kteří jsou na ně sprostí? To si mají nechat líbit? Ono se s tou Hippokratovou přísahou nesmí moc mrhat,“ uvedl jeden z mužů oslovený v anketě. Jiný podotkl, že by lidé měli být k doktorům solidární: „Oni nemohou za to, co se děje.“

A lékařů se zastává i šéf České lékařské komory Milan Kubek. „Zdravotníci jsou profesionálové. Ošetřují každého, ale i oni jako lidé mají právo myslet si své. Není pravda, že by neošetřovali neočkované, těch jsou plné nemocnice. Lékaři však mají svou důstojnost a nemusí strpět každý útok, který se na ně valí,“ zdůraznil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Na koho se s odmítnutím obrátit?

Dodal, že lékaři nejsou nuceni k tomu, aby pacienty očkovali. „Nesmí však pacienty poškozovat a musí jim nechat možnost vyhledat jiného lékaře, který by je naočkoval. To samé platí u interrupcí. Když je lékař nechce provádět, nemůže být nucen, je zde výhrada svědomí,“ dodal s tím, že lékař nesmí pacientce bránit interrupci podstoupit u jiného lékaře.

V pořadu K věci se k podobnému jednání lékařů vyjádřil i ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík. „Byť si o lidech můžete myslet, co chcete, je zkrátka nepřípustné odmítnou vyšetření. Je to prostě v rozporu s lékařskou etikou,“ reagoval. Expert na zdravotní právo Ondřej Dostál (Piráti) dodal, že je ale možné, aby nemocnice po pacientech požadovala provedení testu na covid. „Některé to dokonce nabízejí. Je to důležitá ochrana nejen pro zdravotníky, ale i pro spolupacienty,“ zdůraznil.

Odmítnutí péče je možné řešit u zdravotní pojišťovny, vedení zdravotnického zařízení anebo etické komise České lékařské komory. Máte s takovým přístupem lékařů vlastní zkušenost? Napište nám na e-mailovou adresu zpravy@iprima.cz.

Tagy: