reklama

Kubek: Respirátory nesundáme do jara. Vláda i opozice během pandemie totálně selhaly

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka Češi respirátory a roušky nesundají minimálně do jara. Řekl to v pořadu Interview na CNN Prima NEWS. Problém vidí v nedostatečné proočkovanosti populace i v nedodržování koronavirových opatření.

reklama

„Vzhledem k proočkovanosti je jasné, že respirátory budeme mít i přes zimu a do jara je nesundáme,“ řekl Milan Kubek ve vysílání CNN Prima NEWS. České ministerstvo zdravotnictví v současnosti eviduje téměř šest milionů ukončených očkování proti covidu.

Podle Milana Kubka je toto číslo stále nedostatečné. Vzhledem k mutaci delta by kolektivní imunitu prý zajistila proočkovanost 85 až 90 procent Čechů. „Musíme lidem neustále vysvětlovat výhody vakcinace. I mladí by se měli nechat naočkovat, i když se cítí silní. Vakcinací ochrání starší lidi, kteří se rovněž nešli očkovat,“ uvedl Kubek. Sám prý k očkování „zatáhl“ všechny své děti.

Podle různých průzkumů se však kolem 20 procent Čechů očkovat nehodlá a necelých 10 procent stále váhá. „Zaspala tu osvěta. Tito lidé často podléhají dezinformacím,“ zmínil Kubek.

Jemu osobně také během pandemie chyběl větší konsenzus mezi vládou a opozicí. „Oba tábory se populisticky předháněly, kdo se více zalíbí lidem. Doba v prosinci byla příkladem totálního selhání,“ dodal.

Kubek by rovněž přitvrdil proti lidem, kteří vakcinaci stále odmítají. „Pokud chci svobodu, tak ji mám nést se vším všudy – i s vlastní odpovědností. Máme tu zadarmo očkování, tak proč donekonečna někomu z veřejných peněz hradit testy?“ ptal se.

Hrazení zdravotní péče pro neočkované?

Ve vysílání CNN Prima NEWS také naznačil, že považuje za nespravedlivé, aby infikovaní hospitalizovaní, kteří se předtím nenechali naočkovat, dostávali v nemocnicích drahé monoklonální protilátky zadarmo.

Podle druhého hosta pořadu, biochemika Zdeňka Hostomského, by neočkovaní lidé především vyššího věku měli být připraveni, že v případě onemocnění covidem mohou nést zdravotní následky. U částečného hrazení zdravotní péče by byl ale Hostomský opatrnější. „Pokud bychom tohle připustili, mohli bychom se dostat k případu, že by si kuřáci hradili léčbu rakoviny plic,“ vysvětlil.

V Česku je stále více než 400 tisíc lidí starších 60 let, kteří proti covidu nejsou naočkovaní. Oba hosté pořadu tento fakt považují do budoucna za velkou hrozbu. V rámci potlačování šíření viru by se Kubek mimo jiné více zaměřoval na dodržování opatření v restauračních zařízeních.

Tagy:

Hlavní zprávy

Raketový nárůst nakažených pokračuje. V pátek přibylo nejvíce případů za půl roku
Koronavirus

Raketový nárůst nakažených pokračuje. V pátek přibylo nejvíce případů za půl roku

V pátek přibylo v Česku 4 224 nakažených koronavirem, nejvíce od 13. dubna. Nárůst počtu případů byl opět více než dvakrát vyšší než před týdnem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Skokově vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem, od minulého pátku o skoro dvě třetiny na 834. Úmrtí lidí s covidem je jen za posledních sedm dní 62, což je o 18 zemřelých více než za celé září.

Dřív by sundal Hamiltonovi helmu a dal mu pěstí. Verstappena vychválili za progres
Motorismus

Dřív by sundal Hamiltonovi helmu a dal mu pěstí. Verstappena vychválili za progres

Seriál formule 1 letos nabízí roky neviděnou bitvu o post mistra světa. Přetahovaná mezi mladým Nizozemcem Maxem Verstappenem a sedminásobným šampionem Lewisem Hamiltonem už přinesla řadu dramat. Emoce nabídla i zářijová Grand Prix v Monze, ve které do sebe dva hlavní favorité nabourali a závod pro ně skončil. Podle bývalého pilota Tima Glocka měl Hamilton štěstí, že se podobný incident nestal v předchozích letech. To by prý od Verstappena schytal ránu pěstí.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

Stav prezidenta Zemana se díky léčbě mírně zlepšil, sdělila nemocnice

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana se díky léčbě v posledních dvou dnech mírně zlepšil, oznámila to Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN). Sdělení zveřejnila s jeho svolením, uvedla na svém webu. Zeman je hospitalizován od neděle 10. října, podle jeho ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala jsou důvodem komplikace provázející jeho chronické onemocnění.

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Zeman by nekomunikoval přes žalmy, tvrdí Forejt. Zkritizoval Mynáře, Kruliše i Ovčáčka

Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt nešetřil kritikou na adresu současné Kanceláře prezidenta republiky (KPR). Nejvíc podle něj selhává komunikace, kancléř Vratislav Mynář navíc podle něj překročil pomyslnou hranici a koná aktivisticky. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS dodal, že si sám není jistý, jestli již druhým týdnem hospitalizovaný prezident Miloš Zeman o těchto krocích vůbec ví.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch upravil pravidla pro nošení respirátorů. V práci je nemusíte mít pořád

„Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 metru,“ upřesnil své dřívější nařízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru. Takový případ podle něj nastává například tehdy, když si kolegové šeptají drby na kávě. V původním středečním nařízení ale takové výjimky nebyly. Vojtěch oznámil, že od pondělí 25. října lidé nebudou muset mít zakrytá ústa a nos na pracovišti jen v případě, že sedí v kanceláři zcela sami.

reklama