„Není důvod k panice,“ zdůraznil znovu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci před týdnem. Těmito slovy už občany od začátku pandemie uklidňoval nejméně šestkrát. Vojtěch říká, že vzhledem k proočkovanosti a nízké zátěži nemocnic si aktuálně může toto tvrzení dovolit. Opozice mu ale vytýká, že nemá plán a jen uklidňuje lidi podobně jako posádka letadla před turbulencemi. V minulosti se po Vojtěchově ujištění, že není důvod k panice, situace pokaždé zhoršila.
Počty nakažených opět rostou, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je ale situace diametrálně odlišná od té loňské. Vojtěch na tiskové konferenci uklidňoval občany, že není důvod k panice. „Máme vysokou proočkovanost, nízkou zátěž nemocnic, další lidé nemoc prodělali a výsledky z testování ve školách jsou pozitivní. Toto všechno jsou důvody, proč jsem si mohl dovolit tento výrok,“ vysvětlil redakci CNN Prima NEWS své prohlášení.
Podle Vojtěcha je ale potřeba být obezřetný, proto neustále opakuje důležitost očkování a apeluje na dodržování opatření. „Výrok s panikou jsem použil i s ohledem na to, že ve veřejném prostoru registruji zvýšené obavy spolu s přicházejícím podzimem a rostoucími čísly pozitivně testovaných,“ dodal. Někteří odborníci opravdu varují, že na podzim se může situace v Česku znovu zhoršit.
Šéf poslanců TOP 09 a člen výboru pro zdravotnictví Vlastimil Válek souhlasí, že situace je zcela jiná než před rokem. Vojtěchovi ale vyčítá, že nemá žádný plán na další týdny a měsíce. „Pokud žádný plán nemám, musím uklidňovat veřejnost. Je to jak v letadle, když jsou turbulence. Mezi lidmi žádná panika není, naši občané nejsou hlupáci. Mají přístup k informacím a není důvod k panice. Jediným důvodem je vláda této země a ministerstvo zdravotnictví,“ vyčetl kabinetu.
Zásadní nebezpečí nám nehrozí
Kdy Vojtěch za poslední rok a půl občany uklidňoval a co se stalo jen pár dní poté? V lednu 2020, kdy se koronavirus začal šířit Evropou, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ujistil, že vláda situaci nepodceňuje.
„Nejsem spokojen s tím, že se vytváří panika, lidé jsou zmatení a to není pro celou věc dobré. Z epidemiologického hlediska nemůžeme v tuto chvíli mluvit o zásadním nebezpečí pro naše občany. Onemocnění dosud není prozkoumáno, ani Světová zdravotnická organizace (WHO) ho dosud neoznačila za vysoce nebezpečnou nákazu. To se sice může změnit, ale zatím není důvod k panice,“ řekl Vojtěch ve vysílání ČT 28. ledna 2020, kdy v mnoha lékárnách došly respirátory a roušky.
„Nepropadejte panice,“ vyzval Vojtěch znovu na konci února po schůzce Ústřední epidemiologické komise. Do té doby bylo v Česku otestováno 135 lidí, všechny vzorky byly negativní. Podle ministra měla nemoc u většiny pacientů klidný průběh. „Všechny orgány veřejného zdraví jsou v pohotovosti a jsou připraveny jednat,“ ubezpečil Vojtěch. Za problémové země byly tehdy označovány Itálie, Jižní Korea a Írán.
„Ani když by tu byl první případ, což nemůžeme vyloučit, není to důvod k panice, ani ke skupování potravin,“ řekl ministr 27. února.
Vojtěchovo intermezzo
O dva dny později sdílel příspěvek na Instagramu. „Opravdu není důvod k panice. Koronavirus v ČR v tuto chvíli není. K dnešnímu večeru jsme vyšetřili 180 osob a všechny výsledky jsou negativní. Chápu, že onemocnění ve všech vzbuzuje obavy, ale skutečně nejsme v situaci, kdy by bylo nutné nakupovat zásoby jídla nebo roušek. ČR je na koronavirus připravena. Všechny orgány ochrany veřejného zdraví jsou v pohotovosti,“ napsal Vojtěch.
1. března má Česko první tři případy nakažených. 12. března je vyhlášen nouzový stav, po několika prodlouženích končí až 17. května. 22. března umírá v Česku na koronavirus první člověk. Situace se po očekávaném zhoršení lepší a vláda začíná o prázdninách uvolňovat opatření. Situace v Česku je podle vlády klidná, lokální ohniska nákazy jsou snad jen v OKD na Karvinsku.
„Není důvod k panice ani k prohlášením, že se epidemiologická situace v Česku zásadně zhoršuje,“ prohlásil Vojtěch 7. července na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví s tím, že názor odborníků by měl mít přednost před politickými debatami. Prázdniny končí a mnoho odborníků varuje před podzimní vlnou pandemie. „Zatím nikde v žádné zemi není taková situace, že pokud by člověk neměl tři dávky očkování, že by se třeba do té země nemohl dostat minimálně v rámci Evropy. Já bych zas nechtěl vyvolat paniku,“ uklidňoval ministr 31. srpna.
Hned začátkem září se začíná projevovat letní rozvolnění, neomezené cestování a chození bez roušek. Vojtěch v polovině září přiznal, že situace není dobrá. Na postu ministra skončil loni 21. září. Do křesla se opět vrátil letos 25. května v době, kdy pandemie po několika týdnech plných nemocnic ustupuje.
Počty nakažených začínají opět růst v září, v Česku má ale kompletní očkování ukončeno téměř 70 procent dospělé populace. „Není důvod k panice nebo strašení. Když se podíváme na vývoj epidemie, zásadní indikátory se drží na bezpečných hodnotách. Ve srovnání s minulým rokem, kdy byly stejné podmínky, třeba otevřené školy, je situace daleko lepší, je méně hospitalizovaných,“ zopakoval Vojtěch svůj tradiční výrok.
Válek vyžaduje jasný plán
S optimistickým Vojtěchovým výrokem nyní nepřímo souhlasí i epidemiolog Roman Prymula, který ho v čele resortu nahradil loni v září. „Musíme se dívat na dynamiku nárůstu. Situace je oproti jiným vlnám dramaticky odlišná. Je to otázka proočkovanosti, která je sice v porovnání se západní Evropou nižší, ale číslo kolem 55 procent považuji za slušné,“ zhodnotil ve vysílání CNN Prima NEWS stav pandemie. Dodal, že současná opatření by ani nezpřísňoval, ani nepřitvrzoval.
Podle poslance Válka by ale ministerstvo zahraničí mělo představit plán na další měsíce. Sám by jako člen sněmovního výboru pro zdravotnictví navrhoval čtyři kroky: „Máme u nás mnoho cizinců ze zemí, kde ani není očkování dostupné. Nabídl bych jim vakcinaci zdarma a dokonce bych uvažoval, jestli sem bez očkování další pustit. Realita je, že vylíváme očkovací látky a cizinci si musí za očkování platit,“ uvedl.
Dále by se domluvil s rektory vysokých škol na zřízení očkovacích center přímo v kampusech. „Je potřeba očkovací kampaň pro seniory a očkování ‚door to door’ a vyjednat uznávání protilátek,“ dodal Válek.