reklama

Kubek: Kolaps nemocnic přijde kolem 10. listopadu, vláda nemá odvahu Česko zavřít

Česká vláda nemá odvahu jako Izrael, když stále nepřistoupila k tvrdému a nekompromisnímu lockdownu, tedy kompletnímu uzavření země. Prohlásil to prezident České lékařské komory Milan Kubek ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něj navíc vláda svou metodou postupného omezování uškodila ekonomice více, než kdyby k lockdownu přistoupila.

reklama

„Přiznám se, že opatření vnímám s určitou rozpačitostí,“ uvedl na úvod Kubek k novým vládním nařízením.

K tématu

Vláda se jim podle něj věnovala, což je dáno jejich podrobností, ale připomíná mu to „smlouvání s čertem“.

„Vláda se snaží ukázat, že tu situaci můžeme zvládnout bez vážných ekonomických ztrát, ale tu dobu jsme měli před jedním či dvěma měsíci,“ zdůraznil Kubek.

K ekonomickým ztrátám by určitě přispěl lockdown, neboli naprosté uzavření. Toto opatření mezi politiky, odborníky i společností rezonuje čím dál více. Podle Kubka by však i lockdown byl pro ekonomiku přívětivější, než aktuální postup vlády, kdy opatření vyhlašuje pomalu a tzv. salámovou metodou.

Stát musí přistoupit k vymáhání pravidel, říká Kubek

Samotná vláda dle prezidenta ČLK nemá odvahu lockdown vyhlásit. Tu naopak měl Izrael, když k uzavření přistoupil v minulém měsíci. Kubek připustil, že se jedná o tvrdé řešení, ale zafungovalo, protože díky němu může dojít k zastavení přenosu nákazy.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že Česká republika nepřistoupí k podobnému řešení jako Izrael, protože pro to „nebyla ve vládě většina“.

Kubek ve vysílání také řekl, že české nemocnice čeká kolaps. Sám použil výraz „apokalypsa“. „Podle současných dat vlády na to dojde 9. až 10. listopadu,“ doplnil Kubek odhadovaný termín, kdy dojde na zahlcení nemocnic.

Sám je také zastáncem toho, aby policie důsledně dbala na dodržování nových opatření, tedy například aby až na povolené důvody jako cesta do či ze zaměstnání nebyli lidé venku po 21:00. „Od něčeho tu policii přece máme,“ řekl Kubek ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že když to nejde u občanů po dobrém, tak stát „musí nějak přistoupit k vymáhání pravidel“.

Omezení se dočká i maloobchod

Vláda na pondělní schůzi opět probírala situaci kolem koronaviru a rychlého nárůstu počtu nakažených. Zakázala například vycházení od 21:00 do 5:00, a to od středy 28. října, a nařídila povinný home office.

Vláda zároveň zakázala prodej v obchodech v neděli po celý den a od pondělí do soboty od 20:00 do 5:00. Uzavřela i farmářské trhy s výjimkou pojízdných farem a prodejem potravin na farmách.

„Zatím nevidíme pokles, který jsme v těchto dnech očekávali. Máme ještě dva až tři dny, kdy budeme registrovat vývoj. Opatření, která byla zavedena v posledních 14 dnech, se projevila jen nepatrně. Ochota se jim podrobovat je nízká,“ prohlásil na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula.

K tématu

Tagy: Milan Kubek 360⁰ Pavlíny Wolfové Izrael vláda koronavirus koronavirová opatření Pandemie koronaviru lockdown

Další hlavní zprávy

Partie

Homosexuálové jsou devianti. Evropská unie je chce zvýhodnit, tvrdí Foldyna z SPD

Homosexuálové jsou devianti. Evropská unie je chce zvýhodnit, tvrdí Foldyna z SPD

Homosexuálové a další členové LGBT+ komunity jsou podle poslance SPD Jaroslava Foldyny devianti. Prohlásil to v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Schyluje se podle něj k tomu, že bude tato komunita upřednostňována třeba při výběru pracovní pozice. Proti jeho vymezení se tvrdě ohradili jak senátorka ODS Miroslava Němcová, tak Pirát Jan Lipavský.

Počasí

Vlny veder vrcholí. K večeru přijdou silné bouřky, vítr a kroupy, varují meteorologové

Vlny veder vrcholí. K večeru přijdou silné bouřky, vítr a kroupy, varují meteorologové

V neděli Česko ještě čekají tropická vedra. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) teploty na některých místech republiky mohou dosahovat až 36 °C. Odborníci tak doporučují pít vodu a nezdržovat se dlouho na přímém slunci. ČHMÚ také varuje před požáry. V neděli večer se ale ochladí. Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami, větrem a kroupami. Pršet by mělo celý týden.

Piráti: Na Babišovu úroveň se nesnížíme, lže a bojí se. Byty nikomu danit nebudeme
Covid cestovní seriál: Co potřebujete k dovolené v Chorvatsku a na co si dát pozor?
Český paradox na Euru: Proč je lepší s Anglií prohrát a zbavit se prvního místa?
Nic netrvá věčně. Federerovi už zřejmě nevoní ani tráva, přinese Wimbledon konec éry?
Na původní fotce byla, v ročence už ne. Dívku s Downovým syndromem škola „vystřihla“
reklama
reklama
Španělé opět zaváhali. Zahodili penaltu, Poláci mají naději díky Lewandowskimu

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Stát nám nejvíc pomůže, když otevře hranice, říká šéf pražského hotelu Four Seasons
Přibylo nejméně nakažených za sobotu od července. Reprodukční číslo ale mírně stouplo
Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Diktátorství nemá v EU místo, shodl se Kulhánek se Zemanem. Podpoří sankce vůči Bělorusku
Další články
reklama
reklama