reklama

Kubek: Kolaps nemocnic přijde kolem 10. listopadu, vláda nemá odvahu Česko zavřít

Česká vláda nemá odvahu jako Izrael, když stále nepřistoupila k tvrdému a nekompromisnímu lockdownu, tedy kompletnímu uzavření země. Prohlásil to prezident České lékařské komory Milan Kubek ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něj navíc vláda svou metodou postupného omezování uškodila ekonomice více, než kdyby k lockdownu přistoupila.

reklama

„Přiznám se, že opatření vnímám s určitou rozpačitostí,“ uvedl na úvod Kubek k novým vládním nařízením.

K tématu

Vláda se jim podle něj věnovala, což je dáno jejich podrobností, ale připomíná mu to „smlouvání s čertem“.

„Vláda se snaží ukázat, že tu situaci můžeme zvládnout bez vážných ekonomických ztrát, ale tu dobu jsme měli před jedním či dvěma měsíci,“ zdůraznil Kubek.

K ekonomickým ztrátám by určitě přispěl lockdown, neboli naprosté uzavření. Toto opatření mezi politiky, odborníky i společností rezonuje čím dál více. Podle Kubka by však i lockdown byl pro ekonomiku přívětivější, než aktuální postup vlády, kdy opatření vyhlašuje pomalu a tzv. salámovou metodou.

Stát musí přistoupit k vymáhání pravidel, říká Kubek

Samotná vláda dle prezidenta ČLK nemá odvahu lockdown vyhlásit. Tu naopak měl Izrael, když k uzavření přistoupil v minulém měsíci. Kubek připustil, že se jedná o tvrdé řešení, ale zafungovalo, protože díky němu může dojít k zastavení přenosu nákazy.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že Česká republika nepřistoupí k podobnému řešení jako Izrael, protože pro to „nebyla ve vládě většina“.

Kubek ve vysílání také řekl, že české nemocnice čeká kolaps. Sám použil výraz „apokalypsa“. „Podle současných dat vlády na to dojde 9. až 10. listopadu,“ doplnil Kubek odhadovaný termín, kdy dojde na zahlcení nemocnic.

Sám je také zastáncem toho, aby policie důsledně dbala na dodržování nových opatření, tedy například aby až na povolené důvody jako cesta do či ze zaměstnání nebyli lidé venku po 21:00. „Od něčeho tu policii přece máme,“ řekl Kubek ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že když to nejde u občanů po dobrém, tak stát „musí nějak přistoupit k vymáhání pravidel“.

Omezení se dočká i maloobchod

Vláda na pondělní schůzi opět probírala situaci kolem koronaviru a rychlého nárůstu počtu nakažených. Zakázala například vycházení od 21:00 do 5:00, a to od středy 28. října, a nařídila povinný home office.

Vláda zároveň zakázala prodej v obchodech v neděli po celý den a od pondělí do soboty od 20:00 do 5:00. Uzavřela i farmářské trhy s výjimkou pojízdných farem a prodejem potravin na farmách.

„Zatím nevidíme pokles, který jsme v těchto dnech očekávali. Máme ještě dva až tři dny, kdy budeme registrovat vývoj. Opatření, která byla zavedena v posledních 14 dnech, se projevila jen nepatrně. Ochota se jim podrobovat je nízká,“ prohlásil na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Roman Prymula.

K tématu

Tagy: Milan Kubek 360⁰ Pavlíny Wolfové Izrael vláda koronavirus 360° koronavirová opatření Pandemie koronaviru lockdown

Další hlavní zprávy

Vláda

Ministr Brabec má zdravotní problémy. Po jednání uhelné komise skončil v nemocnici

Ministr Brabec má zdravotní problémy. Po jednání uhelné komise skončil v nemocnici

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) se nezúčastnil dnešní tiskové konference po jednání uhelné komise kvůli náhlé zdravotní indispozici. Tiskové oddělení ministerstva ČTK sdělilo, že je Brabec na vyšetření v nemocnici. Původně měl společně s dalším předsedou komise, ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO), komentovat dnes přijaté doporučení komise ukončit využívání uhlí v České republice v roce 2038.

Koronavirus

Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou

Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou

Zájem učitelů o antigenní test na COVID-19 je na pražských odběrových místech v pátek zatím malý, i na dnešní den jsou ještě volné termíny. Potvrzují to mluvčí nemocnic a laboratoří, kde odběrová místa provozují. Celkem jich jsou v Praze více než tři desítky, učitele ale podle informací na webu netestují všechna. Některá soukromá se připojí v pondělí. Díky bezplatnému testování učitelů a od 18. prosince všech zájemců má podle vlády stoupnout počet testů.

Dopad druhé vlny epidemie: Česká ekonomika má v příštím roce růst jen o 1,5 procenta
Volný: Nucená vakcinace je znásilnění. Nasaďte si roušku, reagoval Blatný
Biden požádá Američany, aby sto dní nosili roušky. Sám se nechá naočkovat
Emisní norma Euro 7 dokoná zkázu klasických motorů. Automobilkám se už nevyplatí
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Průměrná mzda dosáhla 35 402 korun. V Česku nejvíce vydělávají Pražané, přes 43 tisíc
Další články
reklama
reklama