CNN Prima News kurdové

kurdové

Výpis příspěvků ke štítku „kurdové“

Všelichová o tureckém vězení: Kvůli kurdské pohádce jsem skončila na samotce

Téměř čtyři roky vězněnou Češku, která byla v Turecku odsouzena za spolupráci s bojovníky kurdských milicí YPG, jež země považuje za teroristickou organizaci, tamní úřady propustily. Podle svého vyjádření na sociální síti věděla, co dělá a jaká jsou rizika. Neuvědomila si ale, že odpovědnost za své činy neponese sama. Popsala i to, jak to chodilo v tureckém vězení a kvůli čemu se dostala na samotku.

Co se zajatými džihádisty z ISIL a jak dopadnou Kurdové, bez nichž by válku proti islamistům v Sýrii nebylo možné vyhrát?

Hlavami předáků světových velmocí se honí Nerudovská otázka: Kam s nimi? Kurdské milice YPG/YPJ a jejich spojenci ze Syrských demokratických sil (SDF) zajali tisíce džihádistů Islámského státu (ISIL). Stovky z nich jsou občany evropských zemí. Mezi kurdskou samosprávou v syrské Rojavě a evropskými vládami probíhají polotajná jednání o osudu těchto zajatců.

Na letišti v Košicích čeká kurdský politik, zda bude poslán do Íránu k popravě

Na letišti v Košicích byl v úterý 8. 1. 2019 odpoledne zadržen kurdský politik Brahram Samani, který prchá před politickou perzekucí z Íránu. Ze země ajatoláhů se mu podařilo přejít přes zelenou hranici do Turecka, kde si opatřil slovinský cestovní pas na jméno Oliver Potocnik. Na něj se mu podařilo nastoupit do letadla z Turecka na Slovensko, kde měl jen přestoupit a letět dál do Belgie. Slovenskou policií byl však za poněkud podivných okolností zadržen a nyní mu hrozí