Američané se náhle rozhodli stáhnout svá vojska ze Sýrie. Trump poznamenal cosi o dvou chlapcích, kteří se musí poprat. Máme je ve rvačce nechat být, aby poznali, co to obnáší. Teď pro změnu jeho ministr obrany Esper tvrdí, že by část amerických vojáků měla v Sýrii zůstat. A do toho začal Pompeo vyhrožovat Turecku vojenským zásahem.
Za několik málo dní - a někdy i jen hodin - až příliš změn.
Sotva v pondělí sto vozidel americké armády překročilo hranici ze Sýrie do Iráku, šéf Pentagonu Mark Esper uvedl, že USA mohou zůstat v severovýchodní Sýrii, dojde-li ke zvýšeným obavám z obnovení ISIL. Spojené státy zvažují, zda mají zachovat vojenskou přítomnost poblíž ropných polí, aby zabránily, že se nafta dostane pod kontrolu Islámského státu. Když o této možnosti mluví, je to řečeno v podmiňovacím způsobu a nikdo neví, co vlastně USA chtějí: „Je to jen jedna z možností a nebylo učiněno zatím žádné rozhodnutí, a to s ohledem na čísla nebo něco podobného. Pentagon pouze měl analyzovat různé možnosti… V současnosti máme jednotky v několika městech, která se nacházejí přímo v oblasti… Účelem je znemožnit přístup ISIS a všem dalším skupinám, které by mohly zatoužit po zdrojích ke své vlastní zhoubné činnosti.“
Na schůzi vlády to později Donald Trump potvrdil, že menší skupina vojáků zůstane v Sýrii na jihovýchodě a další bude „hlídat naftu“.
K naftě poznamenal pro server Al Jazeera expert z Dauháského institutu pro postgraduální studia Marwan Kabalan, že po stažení USA z oblasti budou jednotlivé strany soutěžit o severovýchod Sýrie, ale také o kontrolu nad ropnými a plynovými poli.“ Navíc Kabalan dodal: „Sice ropná pole nejsou v současnosti funkční, ale lze je snadno obnovit ... a kdokoli kontroluje ropná a plynová pole, bude generovat spoustu peněz.“
Když se rozebere situace, vyplyne, že Kurdové nechtějí přijít o příjmy, Bašír Adsad bude potřebovat peníze na obnovu země a Turecko nebude chtít být zde mimo hru.
Ministr zahraničí USA vyhrožuje Turecku
Závažné je i včerejší prohlášení ministra zahraničí Pompea k Turecku. „Upřednostňujeme mír před válkou,“ říká Pompeo v rozhovoru pro TV CNBC. „V případě, že bude zapotřebí kinetické nebo vojenské akce, vězte, že prezident Trump je plně připraven akci podniknout.“ Důležité je, že Pompeo odmítá stanovit, co by mohlo takovou vojenskou akci odstartovat. Není ani jasný důvod opět dalšího amerického obratu.
Trump je v USA i v zahraničí pod silnou kritikou za své rozhodnutí stáhnout americké síly ze severní Sýrie a opustit Kurdy, kteří vedli pozemní válku proti ISIS. To bude zřejmě důvod nynějšího Pompeova prohlášení.
Mirjko Radušević