Moskva je pro Asada přestupní stanicí, míní Pelikán. Proč by tamní režim ještě neodepisoval?

OSN Asada označilo za zodpovědného za válečné zločiny.

Orientalista Pelikán o bouřlivém dění v Sýrii

Nejdříve se hovořilo o tom, že syrský diktátor Bašár al-Asad zemřel při pádu letadla, později Moskva ohlásila, že mu udělila i s rodinou azyl. Podle orientalisty Petra Pelikána je ruská metropole pro Asada pouze přestupní stanicí do Spojených arabských emirátů. Ve vysílání CNN Prima NEWS rovněž poznamenal, že by tamní režim ještě neodepisoval – důležitý bude ještě boj o bašty na západě země.

Zpráva, že syrský diktátor uprchl s rodinou do ruské metropole, je podle Pelikána věrohodná: „Takové informace se nevydávají, pokud nejsou ověřené.“ Domnívá se však, že Moskva je pro Asada pouze „přestupní stanicí“.

ČTĚTE TAKÉ: Sýrii kvůli válce opustilo 14 milionů lidí, pád Asada slaví i v Německu. Vrátí se zpátky?

„Zakotví nejspíše ve Spojených arabských emirátech, které jsou útočištěm svržených prezidentů a diktátorů. Už tam mohou založit klub,“ sdělil orientalista.

Slova o tom, že tamní režim se zhroutil, považuje za předčasná. „Personifikovali jsme jej do osoby diktátora. Ale jaké další činitele režimu lidé znají? Vše nestojí na jednom člověku, mnoho dalších představitelů na místě zůstalo,“ připomněl v pořadu Nový den.

Povstalci sice získali Damašek, ale západ Sýrie, kde je Asadův klan doma, zůstává beze změny. „Zůstaly tam ruské jednotky. Nevíme, jaká je dohoda mezi nimi a svrženou vládou, popřípadě s rebely,“ pronesl s tím, že činitelé padlého režimu mají nejen zájem o záchranu holého života, ale i svých nemalých majetků. Pelikán proto vyčká na zprávy o pádu těchto posledních bašt vlády Asada.

Přímé útoky na Izrael?

Zdůraznil, že Sýrie byla jednotným státem do roku 2011, a současně připomněl, že země je národnostně i nábožensky heterogenní. „Obávám se, že současné dění je teprve začátkem konfliktu, který může být ještě hrozivější než povstání z roku 2011,“ připustil.

„Nový režim se může obrátit proti kurdské menšině, která má pod správou hlavní národní bohatství – ložiska plynu a nafty,“ zmínil také. A co znamenají bouřlivé politické změny pro Izrael?

„Je pravděpodobné, že noví vládci země se obrátí proti židovskému státu. Přesto jsou pro Izrael nejspíše méně nebezpeční než dosavadní režim. Asadův režim totiž udržoval logistiku íránské vojenské pomoci do Libanonu,“ popsal Pelikán a dodal, že nyní však může docházet k přímým útokům z území Sýrie na Izrael.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Klid v Sýrii nebude ani po svržení Asada, varoval Mikulecký. Zmínil fakt, o kterém se nemluví

Tagy: