Po maratónských rozhovorech v ruském jižním městě Soči trvajících déle než šest hodin Erdogan a Putin uzavřeli dohodu řešení dalšího konfliktu v dlouhotrvající válce v Sýrii. Dohoda navazuje na již starší uzavřený kompromis obou sousedních zemí.
Turecko a Sýrie podepsaly v tureckém městě Adana v roce 1998 dohodu, která odstranila napětí, které přivedlo tyto dva národy na pokraj války.
Syrsko-turecké vztahy byly od konce první světové války napjaté vzhledem k vymezení hranic mezi Sýrií, dříve součástí osmanské říše, a Tureckou republikou, jejím dědicem.
Podle dohody z Adany má Turecko právo pronásledovat bojovníky PKK do vzdálenosti 5 km (3 míle) uvnitř hranice se Sýrií - ale nemohou dlouho zůstat.
V úterý se Erdogan a Putin dohodli na tom, aby jakékoli syrsko-turecké sblížení bylo založeno na dohodě Adana a navíc na smlouvě z kazašské Astany z roku 2017 snažící se o smír mezi Bašárem Asadem a syrskými povstalci. Oba prezidenti se domluvili na vytvoření „bezpečné zóny“ v severovýchodní Sýrii a syrští kurdští bojovníci - milice YPG - jsou nuceny ustoupit z rozsáhlé oblasti. Dohoda není jednoduchá a svědčí o tom prohlášení tureckého ministra zahraničí Mevluta Cavusoglu, který řekl, že Asadova vláda „nemá kapacitu“ k provedení dohody Adana. To je důvod asistence ruské vojenské policie, která se spolu se syrskými jednotkami zavázala zajistit, aby kurdští bojovníci nepronikali do Turecka.
Turecko souhlasí s tím, že svoji působnost omezí jen na 120 kilometrů mezi městy Tal Abjád a Rás al Ajn. Původní turecký požadavek byl 440 km bezpečné zóny. Toto řešení bude znamenat dokončení turecké ofenzivy, vyhnutí se konfliktu s Ruskem a zrušení amerických sankcí.
Dnes v poledne zahájila vojska Sýrie a Ruska vyčišťovací operaci, kdy vyhání kurdské bojovníky z území, které bylo dohodnuto v Soči. Přesun kurdských bojovníků má být proveden do 150 hodin.
Reportér Al Jazeera Charles Stratford, který se nachází u syrsko-turecké hranice, však uvádí, že zdejší kurdští bojovníci nevědí nic o smlouvě ze Soči.
Američtí vojáci v Iráku jen dočasně
Americký ministr obrany Mark Esper dnes dorazil do Bagdádu, kde čelí otázkám, jak dlouho hodlá americká armáda setrvat v Iráku. Irácká strana uvedla, že se USA stahují ze Sýrie a nemají v Iráku povolení k pobytu, ale pouze k tranzitu. Esper však ještě v úterý na tiskové konferenci tvrdil, že „us-army“ přijíždí s úmyslem pomáhat bránit Irák a bojovat zde s bojovníky ISIL. Amerického ministra proto nyní čeká jednání s premiérem Adelem Abdulem Mahdím, který bude chtít vědět, jaké jsou úmysly americké strany.
Mirko Radušević