V athénské čtvrti Exarcheia zasahovala ve čtvrtek řecká protiteroristická policie a zatýkala členy kurdské revoluční marxistické organizace Lidová revoluční fronta osvobození DHKP-C, která je v Turecku zakázaná a figuruje na mezinárodním seznamu teroristických organizací.
Exarcheia je zajímavá historická část Athén s osobitou atmosférou alternativy – čtvrť proslulá politikou, nad kterou některý Řek mávne rukou, jiný se zasní. Je tu Polytechnická univerzita, kde v roce 1973 vzniklo studenské povstání, na jehož konci byl pád fašistické junty. Ve čtvrti plné intelektuálů našla útočiště řada anarchistických, levičáckých a antifašistických skupin. Není divu, že ve čtvrti je hlavní sídlo socialistické centristické strany PASOK. V době finanční krize v roce 2008 zde došlo k zabití studenta policisty během demonstrací, které se odtud rychle rozšířily do celých Athén.
A právě v téhle čtvrti se odehrál čtvrteční zásah řecké protiteroristické policie. Ta při své razii zabavila i těžké zbraně, včetně protitankových, a objevila v podzemí dvacetimetrový tunel. Organizace DHKP-C, proti níž byl zásah veden, se v Turecku podílela na vraždách několika zpravodajských úředníků a vraždě Özdemira Sabancıho, muže z jedné z nejbohatších rodin v Turecku, která vlastní velký konglomerát firem. Tato organizace je odpovědná za řadu dalších teroristických útoků jako například za sebevražedný bombový útok na americkém velvyslanectví v Ankaře v únoru 2013, píše turecký server Daily Sabath.
Turecký server pochopitelně kvituje s povděkem razii řeckých bezpečnostních sil, ale přesto osočuje Řecko, když píše: „Po celá desetiletí Řecko sloužilo jako bezpečné útočiště pro DHKP-C a další teroristické skupiny působící v Turecku, jejichž členům byl udělen politický azyl… Řecko je jednou ze zemí, ve kterých je DHKP-C velmi aktivní. Teroristická skupina tam v současné době provozuje tábor vydávající se za uprchlický, který se nachází ve městě Lavrion, 60 kilometrů jihovýchodně od Atén.“
Na rozdíl od tureckého výkladu Řekové neberou razii jako snahu pomoci Turecku. Jak zmiňuje třeba web The National Herald, jde středopravicové řecké vládě spíše o to definitivně uklidnit situaci v Athénách. A tím, že zpacifikuje čtvrť Exarcheia s jejími výbojnými anarchistickými skupinami, toho může dosáhnout. „Policie již měsíce provádí ‚očistu‘ čtvrti Exarcheia od anarchistů a protistátních živlů. Vláda Nové demokracie si dala za cíl potlačení zdejšího násilí a nezákonnosti,“ píše The National Herald.
Řecká vláda vyjde Turecku vstříc tím, že pozatýká členy gangů, kteří pašují zbraně do Turecka. Na druhé straně ale nevydá do Turecka jeho občany, kteří se v Řecku ukrývají, jako například vyšší vojenské turecké důstojnícky, kteří jsou obviňováni ze spiknutí proti tureckému prezidentovi Erdoganovi.