Lámavé, padající, rychle se mastící. Co vypovídá stav vlasů o vašem zdraví?

Vlasy a jejich stav mohou odhalit nejen to, jak dobře se o ně staráme. Padání vlasů, jejich nadměrné maštění nebo lámání a další potíže mohou poukazovat i na některé zdravotní problémy, které není radno podceňovat.

Slabé vlasy, které padají

Pokud vyčešete každý den pár vlasů, je to normální, ale když to jsou celé chomáče, může jít o nějaký problém. Vašim vlasům možná chybí bílkoviny a železo. Jestli jste se nedávno rozhodli stát se vegetariány nebo vegany, ujistěte se, že máte ve vaší stravě dostatek listové zeleniny a luštěnin, abyste vyvážili jakékoliv nedostatky. Pokud se ve vaší stravě nic nezměnilo, mohla by to být zpožděná reakce na stres, který mohl být způsoben velkou životní změnou, jako například stěhování nebo rozchod. Dobrá zpráva je, že pokud budete psychicky v pohodě, vaše vlasy se nejspíše vrátí za nějakou do normálu bez jakékoliv pomoci. Pokud však budete trpět nadměrným vypadáváním vlasů, navštivte vašeho lékaře, jelikož to může být také znakem hormonální nevyváženosti nebo nějakého akutního onemocnění.

Silně se mastící vlasy

Pokud jste žena, nezačala jste nebo nepřestala jste náhodou nedávno brát antikoncepci? Nebo nezměnila jste druh? V závislosti na tom, jakou antikoncepci užíváte, se mohou vaše vlasy (a pokožka) mastit více než obvykle. Promluvte si se svým lékařem o změně pilulek na ty, které obsahují nízké hodnoty estrogenu. A zatímco čekáte na změnu, začněte používat šampon s kyselinou salicylovou dvakrát týdně. Ta brání nadměrné tvorbě mazu. Může pomoci i úprava jídelníčku. Příčinou nadměrné tvorby mazu bývá nadměrná konzumace smažených jídel nebo sladkostí.

Když máte suché vlasy

A tím myslíme opravdu suché, skoro na pokraji rozpadu. Pokud příliš často upravujete své vlasy pomocí žehličky či fénu, zkuste si dát od těchto věcí na chvíli pauzu a dopřejte si vyživovací masku. A pokud se bez těchto pomocníků neobejdete, zkuste u nich alespoň snížit teplotu a vlasy před fénováním nebo žehlením ošetřit ochranným termoregulačním přípravkem.  Problémem může být i barvení vlasů, nebo spíše neustálé překrývání jedné barvy druhou a časté odbarvování. Také by to ovšem mohl být znak špatně fungující štítné žlázy. Zajděte si pro jistotu k vašemu lékaři, jednoduchým testem krve se dozvíte, jak na tom jste.

Vlasy bez objemu a lesku

To může mít za příčinu nedostatek tuků ve vašem jídelníčku. Zkuste začít přidávat do vašeho jídelníčku více pokrmů, které jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny - například lososa, sardinky, hovězí maso, chia nebo lněná semínka, vlašské ořechy. To by mohlo dodat vaším vlasům dostatečnou výživu a lesk. A nepomáhá to jen vlasům! I vaše pokožka vám poděkuje.

Lámavé vlasy

I vlasy, které se lámou, mohou být důsledkem nadměrného stresu, který třeba neprožíváte právě teď, ale třeba už před nějakou dobou. Zkuste zvolnit, zaměřte se na pozitivní věci, odpočívejte. Příčinou lámavosti vlasů mohou být i problémy se štítnou žlázou nebo diabetes, v jehož důsledku se zužují cévy a pokožka na hlavě je málo prokrvená. Důležitý je i správný pitný režim. Pokud málo pijete, důsledkem je nedostatečná hydratace pokožky hlavy a tedy i vlasů, které jsou pak křehké a snadno se lámou.

Tagy: