reklama

Landa: Číhají tu mnohá nebezpečí, nejen covid. Se svou peticí jdu do Sněmovny

Zpěvák Daniel Landa půjde v úterý do Poslanecké sněmovny se stížností „Blanický manifest za svobodu 2020“, kterou podepsalo už přes 17 tisíc nespokojených Čechů. Chce upozornit na dění kolem pandemie koronaviru a vládních opatření, se kterými mnozí lidé nesouhlasí.

reklama

„Tohle je jeden z prvních protestsongů navážno, kdy voláme lidi k zodpovědnosti za to, co se tady děje,“ uvedl ve vysílání pořadu ShowTime na CNN Prima NEWS Landa. Podle něj se píseň zvlášť dlouho nepřipravovala. „Natáčelo se to v naprosto šílených podmínkách, za nouzových stavů. Výsledek je spíš než umění poselství,“ dodal zpěvák.

Skladba „Blanický manifest“ se podle jeho slov skládá ze dvou částí. „Ve slokách popisujeme, co cítíme, v refrénech oslovujeme občany České republiky, aby se nebáli chopit zodpovědnosti za své životy, zdraví a zdraví svých blízkých,“ objasnil Landa.

K tématu

Součástí textu je také spojení „Memento mori“ (pamatuj, že jsi smrtelný – pozn. red.). „Chce nám to říct, že smrt je součástí života. Abychom věděli, že když se zrodíme, číhají tu mnohá nebezpečí, není to jen covid. Musíme se k nim chovat zodpovědně, anebo případně zodpovědně nést následky svého chování,“ vysvětlil Landa.

Přidali se i další známí zpěváci

K Landovu nesouhlasu se současným děním se prostřednictvím Protestsongu přidalo také pět frontmanů známých českých kapel. Mezi nimi zpěvák z kapely Kabát Pepa Vojtek, kapelník skupiny Čechomor František Černý, člen kapely Divokej Bill Václav Bláha a zpěváci Roman „Izzi“ Izaiáš a Jan Macků (Proteus). Hudebně skladu doprovází Jiří Vopava na housle.

„Jsou to stateční kluci. Tohle nebude jednoduché, lidé budou i plivat. Spousta ale už vyjádřila vděčnost, že někdo známější, jako ti kluci, kteří tam se mnou jsou, se snaží vyjádřit to, co cítí mnoho lidí. Jinak pak lidé pláčou doma, ale nejsou slyšet,“ řekl Daniel Landa.

Hudební novinka není poslední zpěvákův počin. Kromě úterního projevu před Poslaneckou sněmovnou vystoupí Daniel Landa tuto neděli mezi řečníky na manifestaci, kterou spoluorganizuje.

„10. ledna chystáme Manifestaci za rychlé otevření Česka. Lidé se tam dozví další informace, jak bychom rádi postupovali. Vůbec nemohu vědět, jak to dopadne. Jedna věc je ale jistá – ve chvíli, kdy bytostně něco cítíte, je nutné se o to nahlas přihlásit. Nemohu se na něco dívat, něco cítit a říct si: ,Je to jedno‘, to bych pak sám sebe považoval za zbabělce,“ dodal Landa.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Očkování drhne. Ke slibovaným 100 tisícům dávek denně se ani zdaleka neblížíme

Očkování drhne. Ke slibovaným 100 tisícům dávek denně se ani zdaleka neblížíme

Tempo očkování v dubnu zatím ani zdaleka neodpovídá proklamovaným slibům, které pravidelně zaznívají z úst čelních představitelů státu. Jak premiér Andrej Babiš (ANO), tak dnes již bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) hovořili o tom, že se v dubnu bude očkovat sto tisíc lidí denně. Přestože je již téměř polovina měsíce, nepřekročil denní počet vydaných dávek 67 tisíc, denní průměr je přitom přibližně 53 tisíc dávek. Nový ministr Petr Arenberger (za ANO) je ještě optimističtější a mluví dokonce o 140 tisících dávek denně. Konkrétní datum, kdy by k tomu mělo dojít, však nezmiňuje.

Rozhovor

Petříček: Vyhazov z ministerstva je vysvobození. S Babišem se to nedá vydržet

Petříček: Vyhazov z ministerstva je vysvobození. S Babišem se to nedá vydržet

Stojím na recepci Černínského paláce. Exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) přichází s úsměvem na rtech, v džínách a s baťohem. Se všemi se loučí, s ostrahou i s recepční. Po dlouhé době působí, jako když není pod tlakem. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS mluví o svém odvolání i o tom, proč nikdy nebouchl do stolu a neodešel z vlády, když byl k hnutí ANO několikrát kritický.

Nehody

Detaily Kellnerovy smrti: Vrtulník několik minut manévroval nad horskými hřebeny

Detaily Kellnerovy smrti: Vrtulník několik minut manévroval nad horskými hřebeny

  • Aktualizováno

Vrtulník, při jehož nehodě na Aljašce zemřel na konci března většinový vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner a další čtyři lidé, před pádem po několik minut pomalu manévroval těsně nad vrcholem horského hřebene. Vyplývá to z úterní zveřejněné předběžné zprávy amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Hostomský: Největším přehmatem bylo zavření škol. Ať se všechny otevřou zítra
Pirk: Epidemie končí, ať budou opatření jakákoliv. Rotační výuka ve školách je špatně
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
reklama
reklama
Obrovská párty v Londýně: Britové si ve velkém užívali otevřených hospod a zahrádek

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Jste největším hysterikem, vyslechl si Kubek. Ševčíkovi vzkázal: Nefušujte do medicíny
Studené počasí vydrží ještě několik dní. Meteorologové varují před sněhem
Další články
reklama
reklama