Landa: Číhají tu mnohá nebezpečí, nejen covid. Se svou peticí jdu do Sněmovny

Daniel Landa v protestsongu Blanický manifest

Zpěvák Daniel Landa půjde v úterý do Poslanecké sněmovny se stížností „Blanický manifest za svobodu 2020“, kterou podepsalo už přes 17 tisíc nespokojených Čechů. Chce upozornit na dění kolem pandemie koronaviru a vládních opatření, se kterými mnozí lidé nesouhlasí.

„Tohle je jeden z prvních protestsongů navážno, kdy voláme lidi k zodpovědnosti za to, co se tady děje,“ uvedl ve vysílání pořadu ShowTime na CNN Prima NEWS Landa. Podle něj se píseň zvlášť dlouho nepřipravovala. „Natáčelo se to v naprosto šílených podmínkách, za nouzových stavů. Výsledek je spíš než umění poselství,“ dodal zpěvák.

Skladba „Blanický manifest“ se podle jeho slov skládá ze dvou částí. „Ve slokách popisujeme, co cítíme, v refrénech oslovujeme občany České republiky, aby se nebáli chopit zodpovědnosti za své životy, zdraví a zdraví svých blízkých,“ objasnil Landa.

Součástí textu je také spojení „Memento mori“ (pamatuj, že jsi smrtelný – pozn. red.). „Chce nám to říct, že smrt je součástí života. Abychom věděli, že když se zrodíme, číhají tu mnohá nebezpečí, není to jen covid. Musíme se k nim chovat zodpovědně, anebo případně zodpovědně nést následky svého chování,“ vysvětlil Landa.

Přidali se i další známí zpěváci

K Landovu nesouhlasu se současným děním se prostřednictvím Protestsongu přidalo také pět frontmanů známých českých kapel. Mezi nimi zpěvák z kapely Kabát Pepa Vojtek, kapelník skupiny Čechomor František Černý, člen kapely Divokej Bill Václav Bláha a zpěváci Roman „Izzi“ Izaiáš a Jan Macků (Proteus). Hudebně skladu doprovází Jiří Vopava na housle.

„Jsou to stateční kluci. Tohle nebude jednoduché, lidé budou i plivat. Spousta ale už vyjádřila vděčnost, že někdo známější, jako ti kluci, kteří tam se mnou jsou, se snaží vyjádřit to, co cítí mnoho lidí. Jinak pak lidé pláčou doma, ale nejsou slyšet,“ řekl Daniel Landa.

Hudební novinka není poslední zpěvákův počin. Kromě úterního projevu před Poslaneckou sněmovnou vystoupí Daniel Landa tuto neděli mezi řečníky na manifestaci, kterou spoluorganizuje.

„10. ledna chystáme Manifestaci za rychlé otevření Česka. Lidé se tam dozví další informace, jak bychom rádi postupovali. Vůbec nemohu vědět, jak to dopadne. Jedna věc je ale jistá – ve chvíli, kdy bytostně něco cítíte, je nutné se o to nahlas přihlásit. Nemohu se na něco dívat, něco cítit a říct si: ,Je to jedno‘, to bych pak sám sebe považoval za zbabělce,“ dodal Landa.

Tagy: