reklama

Landa: Číhají tu mnohá nebezpečí, nejen covid. Se svou peticí jdu do Sněmovny

Zpěvák Daniel Landa půjde v úterý do Poslanecké sněmovny se stížností „Blanický manifest za svobodu 2020“, kterou podepsalo už přes 17 tisíc nespokojených Čechů. Chce upozornit na dění kolem pandemie koronaviru a vládních opatření, se kterými mnozí lidé nesouhlasí.

reklama

„Tohle je jeden z prvních protestsongů navážno, kdy voláme lidi k zodpovědnosti za to, co se tady děje,“ uvedl ve vysílání pořadu ShowTime na CNN Prima NEWS Landa. Podle něj se píseň zvlášť dlouho nepřipravovala. „Natáčelo se to v naprosto šílených podmínkách, za nouzových stavů. Výsledek je spíš než umění poselství,“ dodal zpěvák.

Skladba „Blanický manifest“ se podle jeho slov skládá ze dvou částí. „Ve slokách popisujeme, co cítíme, v refrénech oslovujeme občany České republiky, aby se nebáli chopit zodpovědnosti za své životy, zdraví a zdraví svých blízkých,“ objasnil Landa.

Součástí textu je také spojení „Memento mori“ (pamatuj, že jsi smrtelný – pozn. red.). „Chce nám to říct, že smrt je součástí života. Abychom věděli, že když se zrodíme, číhají tu mnohá nebezpečí, není to jen covid. Musíme se k nim chovat zodpovědně, anebo případně zodpovědně nést následky svého chování,“ vysvětlil Landa.

Přidali se i další známí zpěváci

K Landovu nesouhlasu se současným děním se prostřednictvím Protestsongu přidalo také pět frontmanů známých českých kapel. Mezi nimi zpěvák z kapely Kabát Pepa Vojtek, kapelník skupiny Čechomor František Černý, člen kapely Divokej Bill Václav Bláha a zpěváci Roman „Izzi“ Izaiáš a Jan Macků (Proteus). Hudebně skladu doprovází Jiří Vopava na housle.

„Jsou to stateční kluci. Tohle nebude jednoduché, lidé budou i plivat. Spousta ale už vyjádřila vděčnost, že někdo známější, jako ti kluci, kteří tam se mnou jsou, se snaží vyjádřit to, co cítí mnoho lidí. Jinak pak lidé pláčou doma, ale nejsou slyšet,“ řekl Daniel Landa.

Hudební novinka není poslední zpěvákův počin. Kromě úterního projevu před Poslaneckou sněmovnou vystoupí Daniel Landa tuto neděli mezi řečníky na manifestaci, kterou spoluorganizuje.

„10. ledna chystáme Manifestaci za rychlé otevření Česka. Lidé se tam dozví další informace, jak bychom rádi postupovali. Vůbec nemohu vědět, jak to dopadne. Jedna věc je ale jistá – ve chvíli, kdy bytostně něco cítíte, je nutné se o to nahlas přihlásit. Nemohu se na něco dívat, něco cítit a říct si: ,Je to jedno‘, to bych pak sám sebe považoval za zbabělce,“ dodal Landa.

Tagy:

Tálibán obsadil velká města. Západnímu Afghánistánu hrozí dobytí radikály

Situace v Afghánistánu se po stažení drtivé většiny aliančních vojsk stále zhoršuje. Radikální islamisté z hnutí Tálibán se už neomezují na obsazování venkova a útočí i na velká města, kam se skryly desítky tisíc uprchlíků. Většina z nich se proto nyní snaží utéct do sousedních států, celou řadu hraničních přechodů už ale ovládá Tálibán. V zemi tak hrozí vážná humanitární krize.

Vakcíny proti covidu jako dobrý byznys. Pfizer a Moderna je zdražily až o čtvrtinu

Farmaceutické společnosti Pfizer a Moderna v posledních smlouvách s EU navýšily ceny za vakcíny proti COVID-19. V případě Pfizeru je cenovka vyšší zhruba o čtvrtinu, Moderna je dražší asi o deset procent. Napsal to v neděli web Financial Times (FT), který získal k částem dohody přístup a podle nějž si firmy vyjednaly zvýšení cen kvůli obavám ohledně vedlejších účinků jiných očkovacích látek a diskusím o nutnosti dalších dávek pro již plně naočkované lidi. Pfizer a Moderna obsah svých smluv nekomentují.

V armádě umíralo za socialismu i 200 vojáků ročně. V tanku, ale také vlastní rukou

Téměř každý, kdo sloužil v komunistické Československé lidové armádě, se nějakým způsobem dotkl smrti. Před listopadem 1989 umíralo 150 až 200 vojáků základní vojenské služby ročně, v šedesátých letech ještě více. Historikové tuhle temnou kapitolu armády teprve odkrývají. „Kamarád na letišti v Čáslavi si vzal život, protože ho nepustili za snoubenkou,“ vypráví Štefan Rejda, v armádě sloužil v letech 1976 a 1978. Další pamětníci vzpomínají na vojáky utopené v tancích nebo omylem zastřelené.

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

Češi na olympiádě: Věřím, že medaili přivezu, říká zápasník Omarov. V Tokiu si plní sen

Český zápasník Artur Omarov si v pondělí 2. srpna splní sen premiérovým olympijským startem v kariéře. Díky úspěchu v podobě finálové účasti ve světové kvalifikaci v Sofii v řecko-římském stylu kategorie do 97 kilogramů se ve dvaatřiceti letech prodral mezi šestnáctku vyvolených. Rodák z Dagestánu je přesvědčený, že na medaili může dosáhnout kdokoliv ze startovního pole.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama