Kolem 50 lidí v neděli přišlo do ulice Františka Zemana v pražských Průhonicích, ve které bydlí premiér Andrej Babiš (ANO). Lidé protestovali proti některým protikoronavirovým vládním nařízením. Účastníci demonstrace přinesli k Babišově domu rakev a zapálili u ní svíčky. Nejedná se o jedinou nedělní demonstraci. Další začala v 15 hodin, u které má „cesta naděje“ z půllitrů a skleniček se svíčkami podle zástupců iniciativy za zachování provozu restaurací Chcípl PES upozornit na kritickou situaci malých a středních živnostníků a podnikatelů.
Protest proběhl klidně, lidé se sešli i na průhonickém náměstí. „Tento protest byl pouze poukázáním ne na oběti covidu, ale oběti vlády a vládních nařízení, která nedávají smysl. Je třeba s tím začít něco dělat,“ sdělil organizátor protestu v Průhonicích Ivo Zámyslický s tím, že podle něj nedává smysl zákaz nočního vycházení a uzavření restaurací a všech podniků.
Účastníci demonstrace přinesli k Babišově domu rakev a zapálili u ní svíčky. Premiér byl tou dobou na novoročním obědě u prezidenta Miloše Zemana v Lánech. Novinářům tam premiér řekl, že pro jeho rodinu bylo dění u domu v Průhonicích nepříjemné. Pochopil by, kdyby se konal u Úřadu vlády.
Značná část účastníků neměla roušky, nedodržovali také rozestupy. Tyto přestupky řešili policisté domluvou.
Každý protest pomůže
V 15 hodin začala další demonstrace, tentokrát se ale jedná o půllitry a skleničky se svíčkami od stanice metra Staroměstská k Úřadu vlády po Staroměstské náměstí. „Protestujeme proti bezprecedentnímu vládnímu nařízení, které porušuje naše svobody a práva,“ řekl jeden z organizátorů protestu a majitel restaurace Šeberák Jakub Olbert.
„První požadavek je otevření naší ekonomiky, druhý požadavek je ochránění našich nejbližších, kteří jsou nejvíce postiženi. Třetí požadavek je ekonomicky srovnat situaci, kterou vláda napáchala. Čtvrtý požadavek, který bychom chtěli, je, aby ministři a premiér vyvodili z této situace svoji osobní odpovědnost,“ uvedl Olbert.
Provozovatel bistra vyzrál na vládní nařízení. Bufet změnil na večerku
Z hospody večerka. Tímto způsobem se rozhodl řešit provozovatel jedné z prostějovských restaurací současnou nejistou situaci. Nelíbí se mu, že se neustále mění pravidla pro podnikání v oboru pohostinství. Teď prý může prodávat bez větších omezení pořád – a na návštěvnost si nestěžuje.
Světelný řetěz by měl vést přes Mánesův most a Kaprovu ulici, na trase je několik stánků. Například na Staroměstském náměstí je umístěn stánek s výzvou k otevření ekonomiky Česka a na Klárově je rakev, která symbolizuje pohřeb gastrosektoru, lidé do ní zatloukají hřebíky. Zástupci iniciativy tam také lidem rozdávají půllitry se svíčkami.
Požadují také, aby během týdne přišla záloha pro všechny uzavřené podniky v minimální výši 50 procent z obratu minulých let a v řádu několika dní byl vypsán i program na záchranu fyzických osob, které „o vše přišly“ a potýkají se s dluhy z podnikání.
Majitel pivovaru a restaurace Malý Janek Jiří Janeček a další zástupci iniciativy míní, že stát na krachující podnikatele zapomněl. Kritizují také to, že dosud neběží program COVID gastro, případně nějaká z alternativ. Stávající systém kompenzací iniciativa už dříve označila za složitý, neprůhledný a nespravedlivý.
Podle Olberta každý protest pomůže. „Nevěřím tomu, že tento protest zlomí naši vládu nebo kohokoliv obměkčí, ale je to jeden puzzlík v naší skládačce, kterou, doufám, dotáhneme do zdárného konce,“ dodal Olbert.
Kolik je připraveno půllitrů?
„Nebýt mé sestry, tak jsem i toto podnikání položil. Musel jsem se samozřejmě zadlužit. Díky mým zaměstnancům, kteří se mnou v dobrém i ve zlém trpí v dnešní situaci, to asi zvládneme, ale spousta firem to prostě nezvládne a nemůže zvládnout,“ řekl Janeček.
Podle Janečka je připraveno kolem dvou tisíc půllitrů. „V tomto je to malinko chaotické, protože jsme vyzvali spoustu restaurací, hostinských, ale i ostatních živnostníků, kteří jsou napadeni nesmyslnými nařízeními vlády,“ sdělil Janeček.
Zástupci výzvy Chcípl PES protestovali proti vládním opatřením už dříve. V minulosti například nechali své podniky otevřené i po 20:00, což byla nařízená zavírací hodina. Stravovací zařízení jsou od loňského března už potřetí odkázána na prodej jen přes výdejní okna, která mohou fungovat jen mezi 05:00 a 20:59. Využívat mohou případně rozvoz.