Bývalý ministr vnitra Langer dal Pirátům machiavellistickou radu, jak naložit s vládou

Ivan Langer v 360

360° 10.11.2021

Bývalý ministr vnitra Ivan Langer z ODS Pirátům v pořadu 360° na CNN Prima NEWS doporučil, aby se na celostátním stranickém fóru rozhodli společně se Starosty a koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) do vlády jít. Také odhadl, co by v dané situaci radil slavný italský politik či filozof přelomu 15. a 16. století Niccolò Machiavelli.

Piráti mají ve Sněmovně sice jen čtyři poslance, přesto mohou v příštích čtyřech letech vládnout. Předseda Ivan Bartoš už podepsal koaliční smlouvu, finální rozhodnutí ale vzejde z celostátního stranického fóra.

„Myslím, že účast Pirátů ve vládě je potvrzením politických projektů. Jsou zde subjekty, které se dokáží dohodnout. Je to manželství z rozumu, ve kterém to skřípe ještě předtím, než se uzavře. Piráti představují jiný myšlenkový a politický proud. Kdybych byl jako Machiavelli, tak bych doporučil do vlády vstoupit, protože nevstoupit do vlády znamená zařadit se do opozice mezi SPD a ANO,“ prohlásil Ivan Langer.

Zdůraznil, že nejde o jeho radu, ale odhaduje, co by dělal známý italský politik, který už je téměř 500 let po smrti. „Ve vládě kverlovat tak dlouho, než budou nuceni odejít a dělat opozici. Kdyby tu byl Machiavelli, řekl by: ‚Běžte do toho, pak se nechte vyštvat, protože vláda nerespektuje to, co vy chcete. Odejdete s čistým štítem pod praporem Pirátů‘,“ prohlásil Langer.

Názory v naší straně jsou různé, říká Pirát Profant

Podle bývalého pirátského poslance a Ondřeje Profanta bude mít stranické fórum rozhodující slovo. „Zasáhnout samozřejmě může, je to nejvyšší orgán naší strany. Zvlášť když běží konkrétní povolební jednání. Myslím, že to bude velmi složité hlasování, situace pro nás není jednoduchá. Zaznívají různé názory. Osobně jsem opatrný podporovatel vlády,“ konstatoval.

Momentálně je prý hlavní práce na předsedovi Ivanu Bartošovi, který musí přesvědčit členskou základnu. „Musí ukázat, že projekt stojí za to,“ dodal Profant.

Langerovi by SPD ve vedení Sněmovny nevadila

Nová Sněmovna si ve středu zvolila své vedení. Předsedkyní se stala Markéta Pekarová Adamová z TOP 09, záda jí bude krýt šest místopředsedů. Jasno je zatím o pěti, o šestém křesle se rozhodne přespříští týden. Podle budoucí vládní koalice by funkci neměli získat jak Radek Vondráček z ANO, tak Tomio Okamura z SPD. Oba ve středeční volbě nezískali potřebný nadpoloviční počet hlasů.

„Myslím, že ani jeden z pánů nám chybět nebude. Osobně jsem zastáncem toho, že Sněmovna má mít poměrné zastoupení, nespatřoval bych tragédii, že člověk, se kterým nesouhlasím, by neměl být ve vedení Sněmovny. Mám větší problémy s panem Vondráčkem, který tančil na stole s kytarou. SPD by mi ve vedení nevadilo. SPD považuji za českou nacionálně socialistickou stranu, což nemění nic na tom, že tu mají obrovskou podporu,“ zhodnotil Langer.

Tagy:
politika TOP 09 ODS CNN Prima NEWS Piráti KDU-ČSL Ivan Bartoš 360⁰ Pavlíny Wolfové vláda Ondřej Profant volby 2021 SPOLU Celostátní fórum Svoboda a přímá demokracie Nicollo Machiavelli Ivan Langer Poslanecká sněmovna ČR Niccolò Machiavelli