reklama

Bývalý ministr vnitra Langer dal Pirátům machiavellistickou radu, jak naložit s vládou

Bývalý ministr vnitra Ivan Langer z ODS Pirátům v pořadu 360° na CNN Prima NEWS doporučil, aby se na celostátním stranickém fóru rozhodli společně se Starosty a koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) do vlády jít. Také odhadl, co by v dané situaci radil slavný italský politik či filozof přelomu 15. a 16. století Niccolò Machiavelli.

reklama

Piráti mají ve Sněmovně sice jen čtyři poslance, přesto mohou v příštích čtyřech letech vládnout. Předseda Ivan Bartoš už podepsal koaliční smlouvu, finální rozhodnutí ale vzejde z celostátního stranického fóra.

„Myslím, že účast Pirátů ve vládě je potvrzením politických projektů. Jsou zde subjekty, které se dokáží dohodnout. Je to manželství z rozumu, ve kterém to skřípe ještě předtím, než se uzavře. Piráti představují jiný myšlenkový a politický proud. Kdybych byl jako Machiavelli, tak bych doporučil do vlády vstoupit, protože nevstoupit do vlády znamená zařadit se do opozice mezi SPD a ANO,“ prohlásil Ivan Langer.

Zdůraznil, že nejde o jeho radu, ale odhaduje, co by dělal známý italský politik, který už je téměř 500 let po smrti. „Ve vládě kverlovat tak dlouho, než budou nuceni odejít a dělat opozici. Kdyby tu byl Machiavelli, řekl by: ‚Běžte do toho, pak se nechte vyštvat, protože vláda nerespektuje to, co vy chcete. Odejdete s čistým štítem pod praporem Pirátů‘,“ prohlásil Langer.

Názory v naší straně jsou různé, říká Pirát Profant

Podle bývalého pirátského poslance a Ondřeje Profanta bude mít stranické fórum rozhodující slovo. „Zasáhnout samozřejmě může, je to nejvyšší orgán naší strany. Zvlášť když běží konkrétní povolební jednání. Myslím, že to bude velmi složité hlasování, situace pro nás není jednoduchá. Zaznívají různé názory. Osobně jsem opatrný podporovatel vlády,“ konstatoval.

Momentálně je prý hlavní práce na předsedovi Ivanu Bartošovi, který musí přesvědčit členskou základnu. „Musí ukázat, že projekt stojí za to,“ dodal Profant.

Langerovi by SPD ve vedení Sněmovny nevadila

Nová Sněmovna si ve středu zvolila své vedení. Předsedkyní se stala Markéta Pekarová Adamová z TOP 09, záda jí bude krýt šest místopředsedů. Jasno je zatím o pěti, o šestém křesle se rozhodne přespříští týden. Podle budoucí vládní koalice by funkci neměli získat jak Radek Vondráček z ANO, tak Tomio Okamura z SPD. Oba ve středeční volbě nezískali potřebný nadpoloviční počet hlasů.

„Myslím, že ani jeden z pánů nám chybět nebude. Osobně jsem zastáncem toho, že Sněmovna má mít poměrné zastoupení, nespatřoval bych tragédii, že člověk, se kterým nesouhlasím, by neměl být ve vedení Sněmovny. Mám větší problémy s panem Vondráčkem, který tančil na stole s kytarou. SPD by mi ve vedení nevadilo. SPD považuji za českou nacionálně socialistickou stranu, což nemění nic na tom, že tu mají obrovskou podporu,“ zhodnotil Langer.

Tagy:
politika Piráti 360⁰ Pavlíny Wolfové vláda Ondřej Profant volby 2021 SPOLU Celostátní fórum Nicollo Machiavelli Ivan Langer

Hlavní zprávy

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR
Koronavirus

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

 • Aktualizováno
 • České hygienické stanice odhalily první nákazu mutace koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. CNN Prima NEWS to potvrdil mluvčí rezortu zdravotnictví Daniel Köppl. Mělo by jít o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj, informoval na Twitteru premiér Andrej Babiš.

  Biatlonistka Markéta Davidová vyhrála vytrvalostní závod. Pomohla jí čistá střelba

  Mistryně světa Markéta Davidová zahájila Světový pohár v biatlonu vítězstvím ve vytrvalostním závodě. Díky čisté střelbě ho v sobotu ve švédském Östersundu ovládla o minutu a 17,7 sekundy před Rakušankou Lisou Theresou Hauserovou. Po triumfu na únorovém světovém šampionátu v Pokljuce podruhé za sebou vyhrála závod na 15 kilometrů a znovu na střelnici neminula ani jeden terč.

  Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

  Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

  Maye Musk: Tohle je víc, než o čem jsem kdy snila, říká matka slavných synů

  Maye Musk je úspěšná podnikatelka, modelka a také máma tří úspěšných dětí včetně byznysmena a zakladatele společnosti SpaceX Elona Muska. Investice do jejich i svého vzdělání považuje za ty nejdůležitější. Velkým tématem je pro ni jako pro dietoložku také zdraví a zdravá strava. Pro Vogue CS se fotila v modelech DressX, značky digitální módy, se kterou spolupracuje – během své dlouhé modelingové kariéry zažila analogové focení, přechod na digitální přístroje a nyní i digitální oděvy. Jak sama říká, vše nové a futuristické ji baví, takže také sama inciovala focení, kdy svůj výsledný vzhled viděla až na samotných fotografiích.

  Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

  Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

  Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

  Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

  V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

  reklama