Do vlády spolu, pak konec. Koalice PirSTAN se rozkládá v přímém přenosu, míní komentátoři

Chvílemi to vypadá, jako by spolu ani v jedné koalici nebyli. Řeč je o Pirátech a Starostech, mezi nimiž čím dál častěji dochází k názorovým konfliktům. Komentátor MF Dnes Miroslav Korecký současný vztah dvou politických subjektů označil jako „rozklad koalice v přímém přenosu“.

Zatím největší napětí uvnitř koalice PirSTAN vyvolala pravděpodobně pirátská povolební analýza, která viní některé Starosty z porušení koaliční smlouvy, protože prý před volbami cíleně podporovali pouze své kandidáty.

Mnoho Pirátů tak pochybuje nad tím, zda ve spojenectví se Starosty vůbec zůstávat. „Partner nás podvedl. Je čas mluvit o rozvodu,“ uvedl v reakci na analýzu pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. Hnutí STAN odmítá, že by jeho členové koaliční smlouvu porušili.

Velkou pozornost si v médiích získal také výrok předsedy STAN Víta Rakušana, že Starostové půjdou do příštích voleb určitě sami. „Jsme svědky rozkladu koalice v přímém přenosu,“ konstatoval ve vysílání CNN Prima NEWS Miroslav Korecký. S tím souhlasil také spolupracovník webu Info.cz Petr Holec. Podle něj je rozpad zmíněné koalice jen otázkou času. Přesto oba komentátoři soudí že Piráti po boku STAN skončí ve vládě.

Tři ministři, nebo opoziční lavice?

Předsedové STAN i Pirátů stejně jako všichni tři lídři koalice Spolu už podepsali v pondělí koaliční smlouvu budoucího kabinetu. Piráti o její ratifikaci ale rozhodnou až hlasováním všech členů na stranickém fóru, které se nejspíš bude konat o víkendu a skončí v pondělí.

„V posledních dnech vztahy mezi Piráty a Starosty gradují. Překvapují mě ale útoky od zástupců hnutí STAN. I to může ovlivnit pirátské hlasování. Plusy pro Piráty jsou ale značné. Jsou tu tři ministerská místa, kde by se jejich kandidáti mohli uplatnit. Piráti musí zvažovat dvě řešení, obě jsou riziková,“ zmínil Korecký.

„Varianta zůstat se čtyřmi poslanci v opozici a prosadit se vedle Andreje Babiše a Tomia Okamury je prakticky nemožná,“ dodal s tím, že by je obě hnutí zastínila. ANO má v nové Sněmovně 72 křesel a SPD 20, Piráti pouze 4. Přesto určitá část strany k účasti v opozici vyzývá.

Obě koaliční strany mají sice v předvolební smlouvě, že půjdou spolu buď do vlády nebo do opozice, Vít Rakušan (STAN) už ale naznačil, že by to platit nemuselo. Preferuje však kabinet s účastí Pirátů.

Tagy: