reklama

Novou šéfkou Sněmovny je Pekarová Adamová. Na kytaru ale zatím neumím, vtipkovala

Novou předsedkyní Sněmovny je šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Poslanci si ji ve středu zvolili v tajné volbě 102 hlasy, v čele Sněmovny střídá Radka Vondráčka z hnutí ANO. Stane se teprve druhou ženou v české historii na tomto postu. Druhým adeptem na post předsedy Sněmovny byl Karel Havlíček z hnutí ANO, který ale nakonec nemohl kandidovat kvůli tomu, že zároveň sedí ve vládě.

reklama

„Mé ideály zůstávají stejné, jako když jsem do politiky vstupovala. Byla jsem nejdříve v komunální politice jako zastupitelka a radní čtyři roky. Už tehdy jsem se naučila, že je důležité do funkcí přistupovat s velkou pokorou,“ řekla v projevu před hlasováním Pekarová Adamová.

Zdůraznila, že poslanci by měli spolupracovat napříč stranami. „Jako předsedkyně Sněmovny nebudu předsedkyní jen svého klubu, ale všech poslanců,“ slíbila lídryně TOP 09.

Zároveň připustila, že i když byla často kritická ke končícímu šéfovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO), váží si ho za to, jak schůze vedl z profesního hlediska. Podle Pekarové Adamové měřil všem poslancům stejně.

V závěru svého projevu Pekarová Adamová zavtipkovala na konto Vondráčka. Ujistila poslance, že umí zpívat, ale na kytaru zatím hrát neumí. Narážela tím na Vondráčkův večírek v jednacím sále Sněmovny na jaře 2019. Vondráček po party ve sněmovní restauraci vyrazil s partou kolegů do jednacího sálu. V botách vyskočil na předsednický pultík, kde s hudebním nástrojem v ruce zpíval.

O Markétě Pekarové Adamové se nejdříve spekulovalo jako o kandidátce do čela resortu práce a sociálních věcí. V nedělní Partii na CNN Prima NEWS ale vysvětlila, že o tento post měli zájem koaliční partneři z KDU-ČSL, takže jim ustoupila.

Přes 70 zákonodárců hlas neodevzdalo

I když bylo rozdáno 194 hlasovacích lístků, volilo jen 122 poslanců. Jediná kandidátka získala většinu 102 hlasů. Šéfka TOP 09 je teprve druhou ženou v české historii, která křeslo šéfa Sněmovny obsadí. Před ní byla zvolena jen Miloslava Němcová z ODS, která velela poslancům od června 2010 do srpna 2013.

„Omlouvám se, že ne všechny zatím znám a ne všechny budu schopna oslovit jménem. Buďte vůči mně i novému vedení Sněmovny trpěliví,“ poprosila.

„Myslím, že náš zákonodárný sbor by měl důstojně reprezentovat občany naší země a je naší povinností v klíčových věcech působit semknutě a hájit zájmy všech. Budeme toho schopni, jsem velkým optimistou,“ dodala při svém prvním projevu. Následně už usedla do čela Sněmovny.

Poslanci debatovali několik hodin

Pekarová Adamová byla zvolena v tajné volbě. O jejím triumfu však bylo téměř jasno už dopředu, jelikož byla kandidátkou budoucí vládní koalice, kterou tvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) společně se Starosty a Piráty. Tyto strany mají ve Sněmovně většinu 108 poslanců. Čtyři poslanci koalice Spolu byli však nemocní.

Samotnému hlasování předcházela několikahodinová rozprava poslanců, zejména zástupců hnutí ANO, kteří vysvětlovali, proč je Karel Havlíček vhodnějším kandidátem na post šéfa Sněmovny než Pekarová Adamová. Šéfce TOP 09 vyčítali, že nemá manažerské schopnosti jako Havlíček nebo že jí chybí zkušenosti. „Nemám manažerské zkušenosti jako pan Havlíček, ale nějaké zkušenosti s řízením jako předsedkyně strany mám,“ opáčila na kritiku Pekarová Adamová.

Problém s kandidaturou Havlíčka byl kvůli jeho působení ve vládě. Podle Ústavy totiž nemůže být člen kabinetu ve vedení Sněmovny. Havlíček by musel podle sněmovní volební komise nejprve na své funkce ve vládě rezignovat. Poslanci ANO zdůrazňovali, že inkriminovaný článek zákona má více interpretací. Sněmovna ale nakonec většinou 103 hlasů rozhodla, že Havlíček nemůže kandidovat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rodička s mrtvým plodem či trombózy, covid postihuje těhotné. Cítíme bezmoc, říká lékařka
Koronavirus

Rodička s mrtvým plodem či trombózy, covid postihuje těhotné. Cítíme bezmoc, říká lékařka

Pandemie koronaviru ovlivnila péči také na gynekologických a porodnických odděleních. „Zdravotnický personál už je opravdu unavený. Vidíme mnohem víc neštěstí a cítíme bezmoc častěji než před rokem,“ vylíčila situaci lékařka Lucie Kavanová, která slouží v porodnicích ve Svitavách a Mostě a pracuje i na ambulanci v Litomyšli. Trombózy či zápaly plic nejsou u covid pozitivních pacientů žádnou výjimkou, informuje Deník.cz.

Omikronem se nakazili dva lékaři a žák základní školy z Brna. Do karantény šla celá třída
Koronavirus

Omikronem se nakazili dva lékaři a žák základní školy z Brna. Do karantény šla celá třída

U dvou zaměstnanců fakultní nemocnice v Brně se potvrdila mutace omikron. Podle náměstka ředitele Ondřeje Ludky jde o lékaře, kteří jsou teď v izolaci a nepotřebují lékařskou péči. Podle našich informací jsou nakažení i jejich rodinní příslušníci. Nemocnice prověřuje, jestli touto variantou neonemocněli také další zaměstnanci nebo pacienti. Varianta covidu omikron se potvrdila i u jednoho dítěte v ZŠ Arménská v Brně. Celá třída šla podle ředitele školy Holánka do karantény.

Jak postavit dům: Můj sen o bydlení aneb Pořád je ještě správná doba, neprováhejte ji

Stojíte před rozhodnutím, zda si postavit vlastní dům? Pak vězte, že podle odborníků je pořád ještě správná doba. Ale možnosti se zužují. Bude méně pozemků, jejich ceny porostou, úroky a inflace se zvýší. Teď má ještě smysl vystartovat, říká v novém podcastovém pořadu CNN Prima NEWS s názvem Jak postavit dům Jiří Devát, nyní partner IdeaSense, specializující se na inovace nejen v oblasti byznysu, dříve manažer společnosti Microsoft v Česku a na Slovensku.

Harry uštědřil Charlesovi další ránu. Jeho výbuchy ničí princovu autoritu, říkají přátelé

Princ Charles se svým mladším synem vévodou ze Sussexu v posledních měsících sotva promluvil. K nápravě jejich vztahu nepomáhají ani četné útoky, které mladý vévoda své rodině rád uštědřuje. Přátelé z Charlesova okolí se navíc obávají toho, že tahle roztržka může být stejně škodlivá jako princova dřívější válka s princeznou Dianou.

Neočkované nevyšetříme, píší lékaři v ordinacích. Mají právo myslet si své, hájí je Kubek

Neočkované pacienty nevyšetřujeme. Neočkovaní rodiče, nevstupujte do čekárny pediatrické ordinace. I s takovými nápisy se mohou setkat nemocní lidé, když zamíří v těchto dnech k lékaři. Šéf České lékařské komory Milan Kubek však zdůrazňuje, že v nemocnicích leží zejména neočkovaní, o které se zdravotníci starají. Mají však lékaři právo vyvěšovat podobné vzkazy?

Předchozí prodělání covidu na omikron nefunguje. Sníží se i účinnost vakcín, varuje expert

Varianta omikron je výrazně více infekční než ty předchozí. Imunita u lidí, kteří prodělali některou z předcházejících variant koronaviru, není proti omikronu moc dobrá. Očekává se i snížení účinnosti vakcín, pomoci může přeočkování. Zatím ale nejsou data o tom, že by varianta omikron způsobovala horší průběh onemocnění. Řekl to molekulární genetik Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR (AV ČR).

reklama

Domácí zpravodajství

Mluvčí nespokojených lékařů: Kubek komoru zpolitizoval a odmítá jakékoli diskuse

Mluvčí Paralelní lékařské komory Miroslav Havrda se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do šéfa České lékařské komory Milana Kubka. „Pan Kubek zpolitizoval Českou lékařskou komoru. Budovu, kterou jsme si zaplatili z našich peněz, nám zamkl,“ řekl s tím, že Kubek šíří hoaxy o koronaviru a zbytečně straší občany. Podle šéfa komory říká Havrda bludy.

Žádné výjimky pro těhotné a kojící. Očkování je pro ně doporučené, maminky přesto váhají

Na těhotné a kojící ženy se žádné výjimky v souvislosti s očkováním nevztahují a ani vztahovat nebudou. Pokud se nebudou chtít očkovat, bude se na ně pohlížet jako na neočkované a nečekají je ani žádné úlevy v souvislosti s PCR testy. Spekulace o tom, zda je pro ně očkování bezpečné, v těchto dnech definitivně ukončil současný i budoucí ministr zdravotnictví. Právě u těhotných a kojících se ale podmínky očkování často měnily, ženy tápou a řada z nich vakcínám stále nevěří.

Prymula: Přitvrdíme, když bude omikron závažnější než delta. Uvidíme za dva týdny

Nová varianta omikron dělá vrásky odborníkům, ale i veřejnosti. Podle epidemiologa Romana Prymuly se však zdá, že není klinicky závažnější než delta. „Pokud bude způsobovat mírné onemocnění, situace vypadá příznivě. V opačném případě bychom museli přitvrzovat,“ podotkl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Dále zmínil, že se mu nelíbí rozdílná doba platnosti covid pasů po prodělání nemoci a očkování.

reklama