Langšádlová končí ve vládě. Vedení TOP 09 vadilo, že neumím svou práci prodat, říká

Ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09)

Langšádlová končí ve vládě

Ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat rezignaci. Vedení TOP 09 podle jejích slov vadilo, že neumí svou práci prodat. Ze současné vládní sestavy Petra Fialy (ODS) patřila podle politických komentátorů k nejméně viditelným šéfům a šéfkám resortů. Ještě v předvečer jednání vedení strany TOP 09 uvedla, že cítí podporu akademického sektoru i Svazu průmyslu a dopravy. „Za mnou a mým týmem je obrovský kus odvedené práce a za touto prací si stojím,“ napsala ve středu. Podrobnosti by měla přiblížit odpoledne.

Langšádlová reprezentovala TOP 09 ve vládě spolu s prvním místopředsedou strany a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem.

ČTĚTE TAKÉ: Únik informací v Praze? Ředitel z magistrátu nařkl poradce Pirátů, v kauze má figurovat i ANO

V sobotu přijalo usnesení na podporu Langšádlové krajské vedení její středočeské organizace. Reagovalo tak na informace médií, podle kterých ve straně už dlouhodobě rostla nespokojenost s dosavadní prací Langšádlové. Předsednictvo TOP 09 jí ve čtvrtek ráno skrze tiskovou zprávu poděkovalo za dosavadní práci.

Langšádlová později v rozhovoru pro Deník N upřesnila důvody své rezignace. „Končím kvůli tomu, že jsem svoji práci neuměla veřejně prodat. Neměla jsem lajky,“ uvedla odcházející ministryně s tím, že k odchodu z funkce ji donutila právě ztráta podpory její mateřské strany.

Ocenil ji i předseda vlády Fiala. „V minulých dnech mě o celé situaci informovala. Paní ministryni se podařilo řadu věcí výrazně posunout dopředu, například v oblasti propojení výzkumu s praxí, a já ji za to děkuji. Jsem v kontaktu s předsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou, o nástupci paní ministryně bych chtěl mít jasno příští týden,“ uvedl Fiala.

Komentátor CNN Prima NEWS Thomas Kulidakis ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že Langšádlové jakožto ministryně z hlediska vládnutí v ČR nebude škoda, neboť běžný sledovatel za celou dobu její práci s velkou pravděpodobností nepostřehl. „Snad ji nahradí někdo viditelnější,“ dodal.

Na stranu ministryně se naopak postavil Kulidakisův kolega Martin Schmarcz, který na sociální síti X napsal: „Jejího konce je mi líto. Na tom postu se nezviditelní nikdo, pokud se věnuje práci a ne PR.“

„Za mnou a mým týmem je obrovský kus odvedené práce a za touto prací si stojím. Velice si vážím i toho, že se mi dostává pozitivní zpětné vazby a ocenění jak od zástupců vysokých škol a Akademie věd, tak od zástupců Svazu průmyslu a dopravy,“ uvedla ve středu Langšádlová.

I ona na svém účtu na síti X polemizovala s tím, že v kabinetu není vidět. „Napsala jsem nový zákon o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí. Udržela jsem stabilní financování výzkumu z národních prostředků. Zdvojnásobili jsme stipendium pro doktorandy bez pracovního úvazku. Jednám o započítání let úspěšně ukončeného doktorandského studia pro výpočet důchodů. Iniciovala jsem vznik grantového schématu pro návraty po rodičovské,“ vyjmenovala dlouhý seznam.

„Jednám o příspěvku v mateřství pro doktorandky bez pracovního úvazku. Připravila jsem ambiciózní reformu transferu znalostí, jejímž cílem je zvýšit ekonomickou a společenskou hodnotu, kterou nám věda přináší. Posunula jsem prioritní zaměření veřejné podpory na výzkum ke strategickým technologiím,“ pokračovala Langšádlová ve výčtu aktivit, který ji ovšem nespasil před koncem ve vládě.

Dalsi podrobnosti by měla adresovat společně s dalšími představiteli TOP 09 ve čtvrtek odpoledne v Poslanecké sněmovně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hnutí ANO se na schůzi o důchodech nebránilo, tvrdí zápis z Hradu. Rakušan to chápe, Havlíček zuří.

Tagy: