ANO se na schůzi o důchodech nebránilo, tvrdí zápis z Hradu. Rakušan to chápe, Havlíček zuří

Hrad zveřejnil zápis z jednání mezi prezidentem Petrem Pavlem (uprostřed) a zástupci koalice a opozice o důchodovém systému. Ministr vnitra Vít Rakušan (vlevo) krok Hradu chápe, naopak 1. místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček (vpravo) je krokem šokován.

Spory o důchodové reformě

Zástupci koalice a hnutí ANO se během březnového jednání o důchodech na Hradě nejen shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, ale opoziční subjekt zároveň nezpochybnil ani nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do penze. Vyplývá to ze záznamu o schůzce mezi prezidentem Petrem Pavlem a zástupci vlády i opozice. Podle dokumentu však ANO nemělo souhlasit s konkrétním mechanismem navrženým vládou. Největší opoziční hnutí v uplynulých týdnech shodu popíralo. Zveřejněný zápis 1. místopředsedu ANO Karla Havlíčka šokoval, naopak ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se kroku Hradu – vzhledem ke zpochybňování průběhu schůzky – nediví.

Zápis z jednání zhotovil Vladimír Bezděk, prezidentův poradce pro důchodovou reformu, rozpočtovou politiku a finanční sektor, někdejší šéf důchodových komisí. Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve středu po jednání vlády řekl, že se při zpochybňování obsahu jednání ze strany ANO zveřejnění zápisu nediví. Považuje za vážné, že hnutí odmítá o reformě jednat.

ČTĚTE TAKÉ: Návrh důchodové reformy dokončen. Jurečka přiblížil, jak to bude s dřívějšími odchody do penze

„Hnutí ANO bylo přistiženo při lži, a není to úplně poprvé. Prezident má být nadstranický, jednat i s opozicí, být moderátorem náročných debat. Děkuji mu, že je schopen a ochoten této úloze ve společnosti dostát,“ vzkázal Rakušan. Dodal, že když hnutí ANO odmítlo v jednání pokračovat, tak se Hradu nediví, že zápis zveřejnil.

Mělo jít o interní zápis

„Ve chvíli, kdy je zpochybňováno to, co proběhlo u prezidenta na jeho pozvání, tak je právem prezidenta republiky, zcela pochopitelným, se proti tomu bránit a ukázat, jaká byla realita,“ konstatoval.

Havlíčka zveřejnění zápisu, který neodsouhlasil jeden z aktérů schůzky, šokovalo. „Ve stejné logice bychom mohli udělat naši verzi. Přiznám se, že jsem se s tím nikdy nesetkal, tím spíše, když jsme řádně a obratem na zápis reagovali a žádali jsme upřesnění, které se týkalo našeho postoje a našeho stanoviska,“ poznamenal a dodal, že by tento krok pochopil, „kdyby hnutí nereagovalo, ale ANO žádalo změnit vyjádření a jasně zdůvodnilo proč“.

Obecně Havlíček chápe, že si každý může závěry vyložit různě. „Ale proto se zápis dělá a proto mají všechny strany právo se k němu vyjádřit. Na naši reakci a zpochybnění toho, co jsme se domnívali, že zaznělo špatně, nám bylo odpovězeno, že se jedná o interní zápis a že naše případné připomínky budeme řešit na osobní bázi. Což jsem považoval za vyřízenou záležitost. A úplně mě šokovalo, když to Hrad zveřejnil a nazval zápisem,“ doplnil ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Pokud někdo ANO přímo cituje, musí se dopředu domluvit přesné znění takového vyjádření nebo se musí počkat na zápis,“ dodal s tím, že k ani k jednomu nedošlo.

Uvedl, že na tiskové konferenci po březnovém jednání podle něj předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová sdělila, že zvyšování věku odchodu do důchodu není cestou, kterou by ANO chtělo jít, a proto si vyžádalo další podklady. „Zdá se někomu na tomto vyjádření, že jsme odsouhlasili zvýšení věku odchodu?“ ptal se poslanec.

Schillerová na zmíněném briefingu poznamenala, že ANO potřebuje pravidelný pětiletý materiál ministerstva práce o stavu důchodového systému. „To je klíčové, abychom se bavili o věku odchodu do důchodu, abychom tam viděli konkrétní data,“ řekla. Aktéři se podle jejího tehdejšího vyjádření bavili o mechanismu, ANO by preferovalo stanovený strop na určité období. Řekla ale také, že by hnutí rádo šlo jinou cestou. „Ale o tom bude ta debata příště,“ dodala tehdy.

K dalšímu jednání ANO nepřišlo

Jednání se uskutečnilo 28. března. Pavel následně na tiskové konferenci oznámil, že se všichni shodli na tom, že věk odchodu do důchodu se bude muset v budoucnu zvedat. ANO ale následně shodu popíralo.

Hnutí ANO po březnové schůzce odmítlo tvrzení, že souhlasilo s prodlužováním věku odchodu do důchodu. Prezident následně argumentoval zápisem z jednání, Havlíček pak uvedl, že hnutí k němu podalo zásadní připomínku. V jejím zdůvodnění ANO zdůraznilo, že shoda nad citlivým bodem nenastala.

Další jednání ve stejném formátu se mělo uskutečnit tento týden v pondělí, nicméně opoziční hnutí svoji účast zrušilo. Zdůvodnilo to tím, že někteří představitelé vlády v čele s Fialou hodlají reformu prosadit bez ohledu na názor opozice. Prezident se tedy sešel pouze s Jurečkou a jeho spolupracovníky a sdělil, že snahu o hledání kompromisu má nadále. Nevyloučil konání kulatého stolu se zástupci tripartity a s odborníky za zhruba měsíc a půl.

Shoda i nedodržení termínu

Podle záznamu zveřejněného na webu Hradu se zástupci ANO i vlády shodli v tom, že beze změn není první důchodový pilíř dlouhodobě finančně udržitelný. V souladu byly obě strany také ohledně stanoviska, že za dlouhodobě udržitelné považují, pokud rozdíl mezi příjmy a výdaji důchodového systému nepřekročí hranici zhruba jednoho procenta hrubého domácího produktu (HDP) ročně.

Záznam deklaruje, že politici ANO „nezpochybnili nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu, nicméně nesouhlasí s konkrétním navrženým způsobem jejího provedení (takzvaný ‚nekonečný‘ princip). Preferují spíše postupný způsob s vždy stanoveným stropem na dané období.“

Zástupci opozičního subjektu podle zápisu Hradu také uvedli svou představu o druhém, takzvaném investičním pilíři. „Ze strany hnutí ANO je třeba pracovat na úpravách v prvním pilíři a vytvoření druhého pilíře paralelně,“ píše se v záznamu.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Kroky ANO u důchodové reformy jsou zbabělé, tvrdí Dvořák. Jermanová zmínila červenou linii

Z dokumentu dále vyplývá i několik úkolů pro jednotlivé strany, například z hlediska dodání konkrétních materiálů. Pavel v pondělí řekl, že termínem pro doručení dokumentů byl 7. duben. Jediným, kdo podklady nedodal, bylo podle prezidenta právě hnutí ANO.

Tagy: