reklama

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama

„Mám s vámi osobní problém, stejně jako velká část populace, která nemá v opatření důvěru. Doporučujete opatření, tedy testování, vakcinaci, používání ochranných prostředků, a současně se vy a vaše rodina účastníte byznysu, tedy firem, které se zabývají testováním,“ vmetl hudebník Prymulovi.

Zároveň ale zdůraznil, že jeho odbornou erudici nijak nezpochybňuje. „Já jsem nikdy v takovém postavení nebyl a pevně věřím, že to dokážete oddělit. Ale jak to děláte?“ tázal se Ledecký bývalého ministra zdravotnictví.

Prymuly se ale obvinění dotklo. „Mě to skutečně irituje a působí to až neuvěřitelně. Myslíte, že opravdu v tom byznysu jsem? Nikdy jsem v něm nebyl,“ zdůraznil.

Ledecký ale upozornil na to, že Prymula se v dubnu stal externím konzultantem skupiny Agel podnikatele a miliardáře Tomáše Chrenka. Součástí Agelu je firma Avenier, která v Česku distribuuje vakcíny firmy Moderna a vyhrála i výběrové řízení na distribuci některých očkovacích látek. Koncem srpna z dozorčí rady Avenieru odešel epidemiolog Rastislav Maďar a nahradil ho právě Prymula. „Poradce jsem,“ přiznal Prymula.

Firma má z distribuce poměrně málo

„Vždyť to je firma, která má většinu testovacího byznysu,“ divil se hudebník. Epidemiolog ale vysvětlil, že firma netestuje. „To je firma, která distribuuje vakcíny. Z distribuce má poměrně málo a já tam jsem od srpna tohoto roku,“ hájil se Prymula.

Ledecký ale vytáhl na experta ještě firmu Medimun, kterou ovládá Prymulova dcera Karolína. Firma měla v srpnu získat dotaci více než 650 tisíc korun z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, díky které chtěla vyrábět dezinfekci.

„O dotaci zažádala, ale pak si ji ani nevzala. A nikdy tento produkt nevyráběli, vyrábějí kosmetiku. Takové informace probíhají tiskem, ale není to tak. Dokonce na to přišlo trestní oznámení, které bylo prošetřeno a uzavřeno, protože se nic takového nepotvrdilo,“ tvrdil Prymula.

Tagy:

Hlavní zprávy

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu
Velká Británie

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu

Britský premiér Boris Johnson ve středu potvrdil, že od 27. ledna v Anglii skončí většina zbývajících koronavirových omezení. Obyvatelé této části Spojeného království již nebudou muset nosit roušky či pracovat z domova, informují zahraniční agentury. Vědci se podle premiéra domnívají, že vlna způsobená koronavirovou variantou omikron již dosáhla vrcholu.

Zdravotní systémy prožily obrovský kolaps. Po dopoledním výpadku je eRecept plně funkční

Aktualizováno

Od středečního rána hlásil systém eRecept výpadek. Lékárníci se tak nemohli připojit na centrální uložiště a pacientům vydávat léky. Podle informací SÚKL se kolem 13:30 podařilo systém znovu plně zprovoznit. Dostupné je již i call centrum, které je však po výpadku vytížené. Problém měli i lékaři, a to s certifikáty a zadáváním výsledků testování či očkování na covid.

Říhová: Pandemie na jaře skončí. I omikron s dalším virem může vyvolat těžký průběh

Nová varianta koronaviru omikron je sympatická, protože nezpůsobuje tak těžké průběhy. Ve spojení s jinými viry ale hrozí komplikace, uvedla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS imunoložka, mikrobioložka a bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd Blanka Říhová. Podle ní bychom se už na jaře mohli dočkat tolik vytoužené „tečky“ za koronavirem.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

Sleva na jízdném by nově měla činit 50 procent. O návrhu rozhodne vláda ve středu

Aktualizováno

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

reklama