Ledecký: Hudbu nám neseberou, lidi jsou za koncerty vděční. Proč nechtěl dělat vánoční hity?

Živé koncerty nic nenahradí. Hudebník Janek Ledecký v době pandemie nezahálel, před diváky se ale dostal velmi zřídka. Teď těsně před svátky ovšem nevynechal své vánoční turné. Je vděčný za to, že může i v této době lidem zahrát nejen on-line.

„Hudba je furt stejná, zaplaťpánbůh. Tu nám neseberou. Ale živé hraní mě kolem muziky baví nejvíc,“ přiznává Ledecký v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Koncerty jsou zkrátka „jeho“ a loňský rok pro něj byl skutečně náročným. Lidi jsou podle něj vždy vděční, že s nimi přinejmenším právě během koncertů nikdo neřeší testování a očkování. „Koncerty teď mají úplně jinou atmosféru. Ne že by to předtím bylo špatné. Já mám navíc výhodu, že na Vánoce vždy kompletně vyměním repertoár,“ poznamenává muzikant.

Zpěvákovy vánoční skladby se staly každoročním vánočním evergreenem. Těžko uvěřit, kolik je to už let, co legendární album Sliby se maj plnit o Vánocích vyšlo. Jak na to sám interpret vzpomíná? S lehkou nostalgií. „Zatímco z normálních alb hraju jednu dvě písničky, na Vánoce chtějí lidé slyšet tu desku celou. Stala se výbavou domácnosti, jako je stromek, cukroví nebo kapr,“ říká Ledecký s tím, že právě na tyto koncerty chodí generace, které na desce vyrostly.

A jak vznikla jeho nejslavnější vánoční píseň? „Nejdřív jsem vůbec nechtěl. Vánoční písničky, co s tím jako. Ale pak mě přemluvili. A když se tahle chytla, chtěli devět dalších. Říkal jsem si, zda se zbláznili. Ale začal jsem psát a zjistil jsem, že někde v podvědomí šuplík s nápisem Vánoce je a je narvaný emocemi a zážitky,“ dodává se smíchem.

Tagy: