reklama

Lékaři uklidňují vystresované ženy. Těhotné s covidem se obávají, co bude po porodu

I přesto, že se situace s koronavirem v nemocnicích pomalu zlepšuje, u těhotných žen stále přetrvávají obavy z toho, co všechno budou muset podstoupit a jestli se miminko nemůže nakazit. Lékaři a porodní asistentky musí vystresované ženy uklidňovat víc než kdykoli jindy. Právě psychika je totiž podle nich u porodu podstatná.

reklama

Michaela Emerová měla v těhotenství komplikace a chlapeček přišel na svět o pět týdnů dříve. Bála se do poslední chvíle. „Dopředu jsem si samozřejmě hledala, jak probíhají porody, zda musí být maminka v případě pozitivního testu oddělená, nebo ne,“ uvedla Emerová.

„Matky se bojí o sebe a o zdraví svého miminka a důležité pro nás je, abychom je dokázali trochu uklidnit, vysvětlit jim, jak bude vypadat plán péče,“ sdělila primářka Dětského oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod Magdalena Chvílová Weberová.

Porodním asistentkám nevidí do tváře

Covid pozitivní pacientky rodí ve speciálním boxu, což není nic jiného než samostatný pokoj. Jiné je jen to, že porodním asistentkám kvůli oblekům a štítům nevidí do tváře.

„Chodí mi spoustu e-mailů, že se ženy bojí, jestli i po prodělání covidu budou moct být spolu se svým dítětem,“ uvedl primář Gynekologicko-porodnického oddělení v Havlíčkově Brodě Pavel Antonín s tím, že nastávající maminky se nemusí bát.

„Pokud se miminko narodí covid pozitivní mamince a dobře se adaptuje, přikládá se k prsu, to ošetření je absolutně standardní,“ dodala Chvílová Weberová. Co pak podle lékařů zaručeně pomáhá, je, že matka vezme dítě do náruče. Spolu s tím totiž zmizí i její obavy.

K tématu

Tagy: porodnice novorozenec Havlíčkův Brod koronavirus COVID-19 porodní sál maminky porodní asistentky

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček působí jako naprostý zoufalec, který už ztratil i respekt a důvěru už policistů, míní analytička Týdeníku Echo Lenka Zlámalová. Podobně hovoří i komentátor MF DNES Miroslav Korecký, podle kterého byl Hamáčkův neúspěšný pokus o vládní rošádu na ministerstvu zahraničí „neuvěřitelný amatérismus“. Novináři se na tom shodli ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ekologie

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Sucho v posledních letech patřilo mezi nejzásadnější témata v Česku. Roky 2014 až 2018 skutečně patřily z hlediska sucha ve střední Evropě mezi historicky nejzávažnější. Odborníci z portálu Intersucho ještě před rokem hovořili dokonce o pětisetletém suchu. Jenže poslední rok byl velmi deštivý a v zimě se velká část České republiky dočkala souvislé pokrývky sněhu, takže se kapacity podzemních vod naplnily a mírné sucho trápí již pouze vybrané regiony.

Horší než covid je pandemie strachu. Zapomněli jsme na naději, říká poslanec Výborný
reklama
reklama
Stop na 10 zápasů. Kúdela dostal trest za rasismus, Kamarův distanc je výrazně kratší

Fotbal

Domácí zpravodajství

Pokračování případu zavražděné Niny: Policisté znají motiv, viník ale nebude potrestán
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Nárok na peníze od státu ztratily tisíce lidí. O ošetřovné přišli hasiči i policisté
Další články
reklama
reklama