reklama

Lékaři uklidňují vystresované ženy. Těhotné s covidem se obávají, co bude po porodu

I přesto, že se situace s koronavirem v nemocnicích pomalu zlepšuje, u těhotných žen stále přetrvávají obavy z toho, co všechno budou muset podstoupit a jestli se miminko nemůže nakazit. Lékaři a porodní asistentky musí vystresované ženy uklidňovat víc než kdykoli jindy. Právě psychika je totiž podle nich u porodu podstatná.

reklama

Michaela Emerová měla v těhotenství komplikace a chlapeček přišel na svět o pět týdnů dříve. Bála se do poslední chvíle. „Dopředu jsem si samozřejmě hledala, jak probíhají porody, zda musí být maminka v případě pozitivního testu oddělená, nebo ne,“ uvedla Emerová.

„Matky se bojí o sebe a o zdraví svého miminka a důležité pro nás je, abychom je dokázali trochu uklidnit, vysvětlit jim, jak bude vypadat plán péče,“ sdělila primářka Dětského oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod Magdalena Chvílová Weberová.

Porodním asistentkám nevidí do tváře

Covid pozitivní pacientky rodí ve speciálním boxu, což není nic jiného než samostatný pokoj. Jiné je jen to, že porodním asistentkám kvůli oblekům a štítům nevidí do tváře.

„Chodí mi spoustu e-mailů, že se ženy bojí, jestli i po prodělání covidu budou moct být spolu se svým dítětem,“ uvedl primář Gynekologicko-porodnického oddělení v Havlíčkově Brodě Pavel Antonín s tím, že nastávající maminky se nemusí bát.

„Pokud se miminko narodí covid pozitivní mamince a dobře se adaptuje, přikládá se k prsu, to ošetření je absolutně standardní,“ dodala Chvílová Weberová. Co pak podle lékařů zaručeně pomáhá, je, že matka vezme dítě do náruče. Spolu s tím totiž zmizí i její obavy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

reklama