reklama

Letadlem z Česka na dovolenou? Za pár stovek, ale s covidovým strašákem

Letecká doprava začíná pomalu houstnout a Česko není výjimkou. Češi shánějí letenky zejména do typicky dovolenkových destinací, jako jsou Řecko nebo Chorvatsko. Mnozí si navíc pochvalují přívětivé nabídky. Stále ale hrozí komplikace spojené s koronavirovou pandemií.

reklama

„Hledala jsem let do Bruselu a narazila jsem na cenově atraktivní nabídky,“ popisuje cestovatelka Veronika Hendrychová. Ta nejlevnější vyšla na 400 korun za cestu tam i zpět. Komplikace ale cestovatelům nadále hrozí. „Některé společnosti umožňují zdarma přesun letu na jiné datum kvůli covidu,“ doplňuje vlastní zkušenost. Kromě změny letu nabízí řada aerolinek výhodně i úplné storno zájezdu.

„Letecké společnosti postupně přidávají spojení do dalších destinací. Poptávka Čechů po cestování se zvyšuje, pomáhá tomu možnost očkování dalších věkových kategorií ale i upravené podmínky pro cestování a plánované zavedení COVID pasů,“ vysvětluje postupný návrat k normálu mluvčí pražského Letiště Václava Havla Klára Divíšková.

Z pražského letiště se aktuálně dostanete až do 90 míst s třemi desítkami 30 aerolinek. „Jsou to destinace dovolenkového charakteru, jako je Řecko, Chorvatsko, Malta, Egypt, ale také místa, kde můžete trávit prodloužený víkend, jako je Amsterdam nebo Paříž,“ doplňuje Divíšková. Cestující si přehled aktuálně dostupných destinací z Prahy mohou najít na webu Letiště Praha

Situace se může kdykoli změnit

Podobnou zkušenost z cestování v poslední době má i studentka Justýna Pískačová. „Za čtyři lety do Porta s přestupem v Londýně jsme zaplatili něco málo přes tři tisíce, to je skvělá cena. Horší je ale to riziko, které musí člověk podstoupit,“ doplňuje s tím, že kvůli nařízení portugalské vlády, která zakázala cestování do Lisabonu během několika příštích víkendů, musela let zrušit. Portugalské nařízení přišlo jen dva dny před samotným zákazem.

Co se týká dálkových letů, ty jsou nadále omezené. Spojení funguje z Česka například do Dubaje ve Spojených arabských emirátech nebo hlavního města Kataru Dauhá. „Na obnovení dalších dálkových linek je potřeba počkat,“ upřesňuje mluvčí letiště.

Při hledání letenek se tak kvůli pandemii musejí cestovatelé obrnit trpělivostí. „V době covidové jsem absolvoval už asi osm letů a neměl jsem větší problémy. Některé společnosti ze strachu z mutací ruší nebo mění lety, vždy mi ale dokázaly buď vrátit peníze, nebo je vrátit v podobě kreditů,“ říká další cestovní nadšenec Pavel Řehák, který si letenky vybírá hlavně podle ceny. Cestuje tak především s low-cost aerolinkami.

Na webu pražského letiště jsou zveřejňována důležitá pravidla pro cestování, ochranná opatření ale i cestovatelské průvodce jednotlivých zemí. Redakce CNN Prima NEWS také připravila přehled opatření v jednotlivých zemích, jako je Chorvatsko, Itálie nebo Slovensko.

Tagy:
Cestování v době covidové: Vyplníte lejstra, jdete na test, ale nikoho to moc nezajímá
Očima reportéra

Cestování v době covidové: Vyplníte lejstra, jdete na test, ale nikoho to moc nezajímá

Poletíme? Nebo nepoletíme? A co všechno musíme splnit? Letošní dovolená byla pro všechny jiná než obvykle. Někdo raději kvůli covidu zůstal doma. Kdo se rozhodl vyrazit do ciziny, musel si ohlídat, aby splnil všechna nařízení. Pohlídat si, jak moc riziková je vybraná země, vyplnit lejstra, podstoupit test, stáhnout si aplikaci, stáhnout si QR kód. Jenže zajímá to vůbec někoho?

Krpálkův tchán Kaderka: Že se Lukáš pral s Bartošem? Tomu jsme se hodně zasmáli
OH 2021

Krpálkův tchán Kaderka: Že se Lukáš pral s Bartošem? Tomu jsme se hodně zasmáli

Z pozice nejvyšší s radostí i trochou nervů sledoval, jak na olympiádě v Tokiu válí české hráčky, které do domoviny vezou jednu zlatou a stříbrnou medaili. A z pozice tchána prezident českého tenisového svazu Ivo Kaderka pořádně trpěl a pak se ohromně radoval z toho, co předvedl na tatami v chrámu Budókan Lukáš Krpálek. „Přepsal dějiny světového juda,“ říká pro CNN Prima NEWS Kaderka.

Živě
ON-LINE jedenáctý den olympiády: Dostál nejlepší z kanoistů, Fuksové jsou v semifinále

Osm medailí má Česká republika z olympijských her v kapse. O to, aby se sbírka ještě rozšířila, se může postarat kajakář Josef Dostál. Hvězda rychlostní kanoistiky si zatím dokázal s přehledem zajistit postup do semifinále, když ze všech závodníků dojel s nejlepším časem. O účast v další fázi her nakonec úspěšně zabojovali bratři Martin a Petr Fuksovi na deblkánoi. Rozběhy se povedly mílařkám Kristiině Mäki a Dianě Mezuliánkové, které rovněž postupují.

Policie řeší záhadná zranění na západočeských nádražích. Napadení trpí ztrátou paměti

Policisté vyšetřují hned dvě záhadná zranění na západočeských nádražích. V Rokycanech objevili zaměstnanci soukromé bezpečností agentury zraněného Ukrajince. Měl silně poraněný konečník a bez pomoci by pravděpodobně vykrvácel. Jak ke zranění přišel, si ale nevybavuje. V Plzni zase kolemjdoucí našli bezvládnou důchodkyni s rozbitou hlavou. Na to, co se jí stalo, si ale také přesně nevzpomíná.

reklama

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

V armádě umíralo za socialismu i 200 vojáků ročně. V tanku, ale také vlastní rukou

Téměř každý, kdo sloužil v komunistické Československé lidové armádě, se nějakým způsobem dotkl smrti. Před listopadem 1989 umíralo 150 až 200 vojáků základní vojenské služby ročně, v šedesátých letech ještě více. Historikové tuhle temnou kapitolu armády teprve odkrývají. „Kamarád na letišti v Čáslavi si vzal život, protože ho nepustili za snoubenkou,“ vypráví Štefan Rejda, v armádě sloužil v letech 1976 a 1978. Další pamětníci vzpomínají na vojáky utopené v tancích nebo omylem zastřelené.

reklama