INTERVIEW, Tomáš Tuhý - 18.6. v 17:30
Slovensko rozvolňuje a připravuje se na letní turistickou sezónu. Ubytovací zařízení v Bratislavě, Slovenském ráji i Tatrách evidují zvýšený zájem, stále ale mají volné kapacity. S cenami navíc zamávala pandemie koronaviru, restaurace a služby zdražily o zhruba 10 procent, řekl český velvyslanec Tomáš Tuhý v pořadu Interview na CNN Prima NEWS. Jaké konkrétní podmínky platí pro vycestování na Slovensko a na co si dát pozor?
Ještě před několika měsíci nebylo Slovákům příliš do smíchu, pandemie koronaviru ale s blížícím se létem oslábla. „Můžeme vidět plné ulice a restaurace. Život se znovu postupně obnovuje,“ popsal český velvyslanec současnou situaci v Bratislavě.
Jelikož je Česká republika na slovenském cestovatelském semaforu označena zelenou barvou, neplatí zde tak přísná pravidla pro cestování. Podle Tuhého by Češi měli aktivně hlídat aktuální podmínky pro vstup na Slovensko, mezi něž patří například povinné vyplnění elektronického formuláře.
Portugalsko uzavírá Lisabon, rozvolnění odkládá. Epidemie v zemi znovu sílí
Portugalská vláda vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů. Kabinet tím reaguje na vysoký počet nových případů koronaviru v hlavním městě a okolí, uvedla agentura AP. Desetimilionová země ve čtvrtek znovu zaznamenala více než tisíc nových případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin.
Stejně tak je potřeba mít v pořádku požadované doklady a dokumenty, jmenovitě negativní test na koronavirus. V případě antigenního testu by jeho stáří nemělo přesáhnout 24 hodin. U PCR testu platí 72 hodin. Lidé mohou také absolvovat test až po překročení hranic.
„Musí ale počítat s tím, že pokud by jej absolvovali až na území Slovenska, pak je potřeba do obdržení výsledku strpět izolaci,“ upřesnil Tuhý v pořadu Interview. Výjimku mají děti do 18 let, ty musí jen vyplnit registraci k příjezdu.
Očkované osoby mohou vstoupit na území Slovenska bez nutnosti karantény, a to nejdříve po 21. dni od první dávky vakcíny. Při cestování poslouží také potvrzení o prodělaném covidu, které nesmí být starší 180 dní. Na sjednocení pravidel pro covidové pasy se ještě čeká, brzy by měl ale platit certifikát nebo doklad s QR kódem, na základě kterého je možné identifikovat potřebná data o bezinfekčnosti. Podrobné podmínky zveřejnila i česká diplomacie na covid portálu.
Slovenská strana dělá pouze namátkové kontroly, může ale probíhat jak na hranicích, tak ve vnitrozemí. „Pokud vás policista zastaví v Bratislavě nebo v Košicích, může po vás požadovat doklady, které jsou důležité pro vstup na území Slovenska. V tuto chvíli ale nehrozí, že by spoluobčané byli někde v kolonách na hranici,“ rozvedl Tuhý na CNN Prima NEWS.
Kde je větší koncentrace osob, tam je doporučena ochrana dýchacích cest. V interiérech – třeba ve stravovacích zařízeních – jsou roušky už povinné. „Samozřejmě se rouška po dobu stravování může sundat,“ doplnil velvyslanec. Upozornil, že za nedodržování pravidel jsou poměrně vysoké pokuty.
Kapacity ještě jsou, pandemie ale zamávala s cenami
Slovensko už má nějakou dobu otevřené lázně i pro samoplátce, velikost klientely se ale zdaleka nepřiblížila předcovidovým číslům. Kapacity rozhodně nejsou plné ani v případě hotelových zařízení, ačkoliv atraktivnější turistické destinace zaznamenávají zvýšený zájem o pobyt. „Rozhodně nejsou na těch kapacitách, aby odmítali klienty,“ popsal Tuhý v pořadu Interview.
Velký zájem je aktuálně o Bratislavu, Slovenský ráj a zejména Tatry. Sám v průběhu svého velvyslaneckého mandátu měl možnost navštívit řadu míst, pochvaloval si například okolí Banské Bystrice, kam vyrazil po stopách slovenského národního povstání. „Je tam neuvěřitelná příroda a spousta malých zajímavých vesniček,“ uvedl jako příklad. Doporučil také východní a jižní hranici země v okolí Dunaje, kde se rovněž nachází další atraktivní místa pro turisty.
Štrbské pleso ve slovenských Vysokých Tatrách Zdroj: Profimedia.cz
Pandemie koronaviru ale zamávala s cenami, především v maloobchodním sektoru. Zdražování se však nevyhnuly ani služby nebo pohonné hmoty. Turisté si tak za stravu připlatí přibližně o 10 procent více. „V běžných restauracích stouplo menu v průměru o 1,5 eura,“ popsal pro CNN Prima NEWS Tuhý.
Co se týče třeba dvoulůžkového pokoje v Tatrách, před covidem stál zhruba 90 eur. „Dnes za jednu noc zaplatíte asi 110 eur. Je to samozřejmě cítit,“ konstatoval Tuhý. Speciální vouchery budou muset čeští turisté oželet, provozovny si ale vytvářejí vlastní akce a výhodné balíčky.