Půlnoční mše ve Vatikánu byla kvůli pandemii komorní. Papež vyzval k pomoci chudým

Tradiční papežův proslov se musel přizpůsobit opatřením

Papež František vyzval na půlnoční mši ve Svatopetrském chrámu k pomoci chudým a připomněl, že sám Ježíš se narodil jako chudý vyděděnec. Letošní bohoslužba byla kvůli koronavirovým omezením komornější, účastnilo se jí včetně hloučku kardinálů a biskupů méně než sto lidí a konala se dříve, informovala agentura Reuters.

„Pandemie nám připomněla, že jsme všichni na jedné lodi,“ říkal ve svém proslovu papež František. Dále se nechal slyšet, že světová situace odhaluje „naši zranitelnost a falešné nadbytečné jistoty, kolem kterých jsem postavili každodenní úkony“. Podle jeho slov jsme se hnali kupředu „závratnou rychlostí, ignorovali jsme války, nespravedlnost a výkřiky chudých i naší nemocné planety a mysleli jsme, že zůstaneme zdraví ve světě, který je nemocný“.

Půlnoční vánoční mše se obvykle slouží v hlavní chrámové lodi za účasti až 10 tisíc lidí, přítomni bývají členové diplomatického sboru téměř 200 zemí. Tentokrát se věřící vměstnali do zadní části svatostánku. Obřad začal o dvě hodiny dříve, aby se účastníci po jeho skončení stihli vrátit domů před 22. hodinou, odkdy platí zákaz vycházení.

František řekl, že Vánoce by měly každého přimět, aby přemýšlel o „naší nespravedlnosti vůči tolika našim bratrům a sestrám“, místo aby hověl „naší nekonečné touze po majetku“ a po pomíjivém potěšení. „Bůh mezi nás přišel v chudobě a v nouzi, aby nám řekl, že když budeme sloužit chudým, prokážeme tak lásku k němu,“ řekl 84letý papež, který ve čtvrtek odsloužil svou osmou vánoční mši.

Ani tradiční mše se nevyhnula změnám

V pátek pronesla hlava katolické církve tradiční poselství Městu a světu (Urbi et orbi). Výjimečně tak František učinil uvnitř Apoštolského paláce, aby s ohledem na pandemii zabránil srocení davů věřících. Toto požehnání papežové pronášejí vždy na Boží hod vánoční a velikonoční.

Všechny akce s účastí papeže mezi 24. prosincem a 6. lednem se konají v interiérech s malou nebo žádnou účastí veřejnosti a živě se přenášejí na internetu a v televizi. Italové smějí v těchto dnech vycházet jen do práce, k lékaři nebo za nutnými pochůzkami.

Tagy: