Lidé jsou v zoufalé situaci. Brečí mi na mítincích, obviňuje Okamura vládu z nečinnosti

Opozice cupuje vládní předlohu na zastropování cen energií. Kritikou nešetřil zejména předseda SPD Tomio Okamura, podle kterého je strop na extrémně vysoké úrovni. Češi tak podle něj zaplatí oproti minulému roku o 100 procent víc za elektřinu a o 300 procent víc u plynu.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura vystoupil ve Sněmovně k projednávání zastropování cen energií. Vládu podrobil kritice za to, že s návrhem přichází pozdě a ještě s nesmyslnými podmínkami. „Vláda Petra Fialy zastropovala na extrémně vysoké úrovni. Češi budou platit za elektřinu čtyřikrát více než Slováci. Je to nedostatečné řešení a výsměch občanům,“ řekl Okamura.

Po dlouhé řeči se pak šéf hnutí SPD nechal unést emocemi a zvyšoval na vládní představitele hlas: „Na každém mítinku mi brečí občané. Včera na Kladně za mnou přišla rodina se dvěma malýma dětma. Museli se přestěhovat do pronajaté garáže. Kam jste dohnali slušné pracující občany?“ obracel se Okamura na zástupce vlády.

Podle něj je návrh vlády v rozporu s jejími dřívějšími sliby, že nenechá nikoho padnout. „Jedná se o faktické zvýšení cen elektřiny o 100 procent a plynu o 300 procent,“ zdůraznil Okamura.

Před opozicí vystoupil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Podle něj má Sněmovna jedinečnou příležitost snížit ceny drahých energií občanům. „Snahou Ruska je co nejvíce poškodit ekonomiku Evropy. A má k tomu výborné podmínky,“ řekl Síkela. Dodal, že Rusko manipuluje s cenou plynu tím, že omezuje dodávky do Evropy.

Tím dochází k tomu, že se vysoké ceny energií odráží do konečných cen, které nakonec platí spotřebitel. „Růst cen elektřiny negativně ovlivnilo sucho a výrazně omezilo výrobu ve vodních elektrárnách. Také je důvodem výpadek jaderných elektráren ve Francii,“ dodal Síkela.

Tagy:

Hlavní zprávy

Je za diktátorů líp? Studie ukazuje, jak tyrani lidem lžou o jejich životní úrovni
Ekonomika

Je za diktátorů líp? Studie ukazuje, jak tyrani lidem lžou o jejich životní úrovni

Zlatí komunisti, za nich měli všichni práci a mohli si dovolit byt. Takto nostalgicky někdy Češi hodnotí éru před listopadem 1989. Nemusí jít nutně o ztrátu paměti v tom, jak nízkou životní úroveň státy někdejšího sovětského bloku měly. Totalitní režimy totiž o ekonomické prosperitě jimi ovládaných zemí lžou. A tím víc, čím utuženější zřízení tyto země mají.

ON-LINE: Ukrajinci odhalili plány. Dobytí Krymu je nevyhnutelné, říká Zelenského člověk
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Ukrajinci odhalili plány. Dobytí Krymu je nevyhnutelné, říká Zelenského člověk

Ruský ústavní soud dal v neděli zelenou připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu infrastruktury na dně moří, jako jsou plynovody či kabely.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:22

Guardian: Znovuzískání Krymu „se zdá být nevyhnutelné“, říká Zelenského zástupkyně

05:41

Zelenskyj: Úspěch ukrajinské protiofenzívy se neomezuje jen na Lyman

05:00

Začíná vyhlašování Nobelových cen, odpůrci Putina mohou dostat cenu za mír

04:38

Ministr Síkela se vyjádří k aktuální situaci v energetice

Volby v Itálii? Nastupuje fašismus s lidskou tváří, řekla Gregorová. Obavy Pirátů mírní ODS

Nedělní předčasné volby v Itálii vyhrál pravicový blok v čele se stranou Bratři Itálie. Její šéfka Giorgia Meloniová tak dostane šanci sestavit vládu. Někteří evropští politici se obávají o italskou demokracii. Například europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ideologii Bratrů Itálie označila za „fašismus s lidskou tváří“. Obavy Pirátů na české scéně mírní především jejich koaliční partneři z ODS.

Domácí zpravodajství

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Babiš prodává obytňák? Bude to chtít exorcismus, smějí se lidé ironickému inzerátu

Od vyhlášení výsledků druhého kola senátních voleb neuplynul ani den, ale internet již zaplavily vtípky poukazující na drtivou prohru kandidátů hnutí ANO. Mezi ty nejsdílenější se soudě z reakcí na sociálních sítích řadí falešný inzerát, dle kterého předseda ANO Andrej Babiš prodává svůj ikonický karavan. „Měl jsem ho pár měsíce, použiť len necelé sezóne,“ uvádí mimo jiné satirická anonce.

Děčínský čaroděj měl obrat klientky o miliony. Neždímu je, pomáhám, vysvětluje v dopise

O případu samozvaného čaroděje z Děčína, který měl podle policie za magické rituály z žen vylákat přes internet stovky tisíc korun, jsme vám v Krimi zprávách už říkali. Policie ho obvinila z podvodu. Do naší redakce v Ústí nad Labem ale přišel dopis a můžeme prozradit, že ho nedonesla sova. Samozvaný čaroděj v něm tvrdí, že není žádný podvodník – magické schopnosti prý zdědil po předcích.