reklama

Lidé kvůli covidu mění povolání. Horník jezdí sanitkou, servírka pečuje o seniory

Z horníka, který dennodenně fáral pod zem, se stal řidič sanitky, ze servírky zase ošetřovatelka. Lidé na Ostravsku nyní musí měnit povolání. Může za to propouštění v OKD i situace kolem covidu, kvůli kterému se uzavřely bary, restaurace a další provozovny.

reklama

Čestmír Herpaj pracoval na šachtě dlouhých 17 let, převážně na dole ČSM, teď je z něj sanitář. „Byla to změna hlavně kvůli tomu, že jsem byl 17 roků potmě, dělali jsme skoro kilometr pod zemí. Chvíli mi to trvalo, ale vzpamatoval jsem se,“ popsal Herpaj pro CNN Prima NEWS.

K tématu

Změnou je pro něj i samotná náplň jeho současného povolání. „Těžší práce byla v dole, za den jsme museli vyrubat pět metrů, stavěly se po půlmetrech hajcmany (důlní ocelová výztuž, pozn. red.) a mohli jsme jít domů. Tady jak sednete, vylezete prakticky večer, pracuji i noční,“ dodal Herpaj.

Nejen horníci, kteří byli propuštěni z OKD, ale třeba i kuchaři nebo číšníci se teď přeškolují na sanitáře nebo třeba na ošetřovatele. To je zase případ Venduly Gecové, který je sice vyučená servírka, kvůli covidu ale musela být restaurace, v níž pracovala, uzavřena. V současnosti tak absolvuje zdravotnický kurz.

„Maminka celý život pracuje ve zdravotnictví, tak ji napadlo, jestli nechci zkusit tuhle práci,“ uvedla Gecová. I ona cítí, že její nová práce bude úplně jiná, než na jakou byla dosud zvyklá. „Člověk se musí vcítit do nemocného,“ doplnila.

„Sanitářské kurzy jsme zahájili v květnu 2020. Do této doby nám proběhly celkem čtyři, úspěšně absolvovalo téměř 50 lidí a všichni získali nové zaměstnání,“ sdělila vedoucí kurzu Alžběta Panáková ze Střední zdravotnické školy Ostrava.

Kurzů ale bude ještě přibývat. V současné chvíli to totiž vypadá, že nemocnice budou potřebovat čím dál víc lidí.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Jan Hamáček

Blíží se tvrdý lockdown? Vláda chce nouzový stav až do konce března, uvedl Hamáček

Blíží se tvrdý lockdown? Vláda chce nouzový stav až do konce března, uvedl Hamáček

  • Aktualizováno

Vláda požádá Sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav v Česku skončit spolu s účinností tzv. pandemického zákona a nejpozději v sobotu 27. února, sdělil ve středu večer vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet současně požádá poslance, aby nouzový stav kvůli epidemii koronaviru platil do konce března. Části opozice ale záměr požádat o prodloužení nouzového stavu nelíbí. Dala by přednost tomu, aby vláda vyhlásila nouzový stav nový.

Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Česko si chce rychle „půjčit“ vakcínu proti covidu od ostatních států Evropské unie
Senát chce svázat restrikce s pandemickou pohotovostí, jinak by byly bez kontroly
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama