reklama

Lidé kvůli covidu mění povolání. Horník jezdí sanitkou, servírka pečuje o seniory

Z horníka, který dennodenně fáral pod zem, se stal řidič sanitky, ze servírky zase ošetřovatelka. Lidé na Ostravsku nyní musí měnit povolání. Může za to propouštění v OKD i situace kolem covidu, kvůli kterému se uzavřely bary, restaurace a další provozovny.

reklama

Čestmír Herpaj pracoval na šachtě dlouhých 17 let, převážně na dole ČSM, teď je z něj sanitář. „Byla to změna hlavně kvůli tomu, že jsem byl 17 roků potmě, dělali jsme skoro kilometr pod zemí. Chvíli mi to trvalo, ale vzpamatoval jsem se,“ popsal Herpaj pro CNN Prima NEWS.

Změnou je pro něj i samotná náplň jeho současného povolání. „Těžší práce byla v dole, za den jsme museli vyrubat pět metrů, stavěly se po půlmetrech hajcmany (důlní ocelová výztuž, pozn. red.) a mohli jsme jít domů. Tady jak sednete, vylezete prakticky večer, pracuji i noční,“ dodal Herpaj.

Nejen horníci, kteří byli propuštěni z OKD, ale třeba i kuchaři nebo číšníci se teď přeškolují na sanitáře nebo třeba na ošetřovatele. To je zase případ Venduly Gecové, který je sice vyučená servírka, kvůli covidu ale musela být restaurace, v níž pracovala, uzavřena. V současnosti tak absolvuje zdravotnický kurz.

„Maminka celý život pracuje ve zdravotnictví, tak ji napadlo, jestli nechci zkusit tuhle práci,“ uvedla Gecová. I ona cítí, že její nová práce bude úplně jiná, než na jakou byla dosud zvyklá. „Člověk se musí vcítit do nemocného,“ doplnila.

„Sanitářské kurzy jsme zahájili v květnu 2020. Do této doby nám proběhly celkem čtyři, úspěšně absolvovalo téměř 50 lidí a všichni získali nové zaměstnání,“ sdělila vedoucí kurzu Alžběta Panáková ze Střední zdravotnické školy Ostrava.

Kurzů ale bude ještě přibývat. V současné chvíli to totiž vypadá, že nemocnice budou potřebovat čím dál víc lidí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ
360°

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ

Pokud by došlo k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, pro Moskvu by bylo lepší zaútočit hned, než bude druhá největší země Evropy lépe vyzbrojená. Uvedl to v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger, který poukázal i na kritiku ze strany radikální pravice vůči ukrajinskému prezidentovi. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) musíme být kvůli vypjatým vztahům připraveni na jakýkoli scénář a být dostatečně vybaveni k tomu, abychom pomohli Ukrajině. Zatím je však podle něj modernizace naší armády nedostatečná.

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus
Hokej

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus

Český útočník Kryštof Hrabík dostal v nižší zámořské hokejové soutěži AHL zákaz startu ve 30 zápasech za rasistické gesto k protihráči. Dvaadvacetiletý kladenský odchovanec se ho dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi. Podle zámořských médií Hrabík pohybem předstíral opici.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Hrozí další covidový let? Vyloučit to nelze, je to ruleta, tvrdí Český olympijský výbor

V nejhorší možné situaci, pokud jde o šíření koronaviru v Česku, budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

reklama

Domácí zpravodajství

Pět let od smrti herce Pavlaty: Obermaierová ho podváděla, pro Vetchého byl jako táta

Známého dabéra a herce Michala Pavlatu, který před pěti lety zemřel ve věku jednasedmdesáti let, na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Prodělal urologickou operaci, léčil se s chronickou obstrukční plicní nemocí, a nakonec onemocněl rakovinou. O tom, s čím se potýká, neměli jeho kolegové tušení. Nesvěřil se ani své lásce z mládí, herečce Jaroslavě Obermaierové.

reklama